Falafel
Pierwszą propozycję kieruję do osób, którzy niezbyt lubią mięso lub po prostu do tych, którzy mają ochotę na coś bezmięsnego.
Falafel to potrawa, która może pełnić rolę przystawki lub dania na wynos. Falafel to kulki smażone w głębokim oleju, których głównym składnikiem jest ciecierzyca. Wymoczoną przez noc ciecierzycę, natkę pietruszki, cebulę, czosnek, kmin rzymski, mieloną kolendrę, mielone ziele angielskie, cynamon i sodę oczyszczoną, należy zmiksować na gładką masę. Teraz uformuj z niej kulki, obtocz je w sezamie i smaż na głębokim tłuszczu.
Kiszone cytryny
Brzmi dziwnie, ale też ciekawie. Kiszone cytryny są świetnym dodatkiem do dań kuchni tunezyjskiej - jagnięciny czy kuskusu. Można je przygotować w różny sposób. Najoszczędniejszy to przekrojone na ćwiartki, ale nie do końca, cytryny trzeba nasmarować gruba solą morską, włożyć do kamionkowego naczynia i zalać wodą. Można też urozmaicić ten skromny przepis dodając do kiszonki cynamon, pieprz, czy ziele angielskie.
Polecamy: Zaskakujące owoce afrykańskie
Coś konkretnego - makluba
Należy przygotować rosół, ryż namoczyć w wodzie, piersi z kurczaka pokroić na kawałki i obsmażyć. Obsmażamy też ziemniaki pokrojone na plastry, bakłażana i cebulę. Każdy ze składników odkładamy do innego naczynia.
W naczyniu układamy warstwę ziemniaków, bakłażany, cebulę, mięso, ryż, całość należy posolić, popieprzyć i zalać rosołem.
Potrawę należy gotować na wolnym ogniu przez pół godziny, a następnie wyjąć z garnczka odwracając go do góry dnem - jest to najtrudniejszy element przygotowania potrawy.
Zatem powodzenia i smacznego!
Czytaj także: Co zawiera tunezyjska karta dań?