Bez względu na to czy będziesz chciała zaserwować gościom danie gorące, czy zimne, najlepiej, byś przygotowała je dzień wcześniej, dzięki czemu wszystkie użyte składniki oddadzą potrawie cały swój aromat i smak.
Składniki
Początek jest iście polski - potrzebna jest luźna główka kapusty - może być zwykła biała, ale można tez pokusić się o kapustę włoską, której karbowane liście dodadzą większego uroku potrawie. By wykonać nadzienie będą potrzebne: rodzynki, ryż, oliwa, orzeszki piniowe, drobno pokrojone cebule, ziele angielskie lub cynamon - zmielony, biały pieprz sok z cytryny, cukier, drobno posiekany koper i mięta.
Polecamy: Sposób na miękkie i zgrabne gołąbki
Przygotowanie
Zaczynamy jak przy zwykłych gołąbkach od obgotowania liści kapusty. Następnie przechodzimy do zrobienia nadzienia. Cebulę należy podsmażyć na oliwie, a kiedy będzie zeszklona trzeba do niej dodać pozostałe składniki. Wszystko powinno się razem dusić przez 2 - 3 minuty, po tym czasie zestaw rondelek z ognia i pozostaw do ostygnięcia.
Liście kapusty trzeba teraz pociąć na mniejsze kawałki, te fragmenty, które są grubsze ułóż na dnie garnka, w którym będziesz dusiła gołąbki. Teraz na liście kapusty nałóż nadzienie i zwiń każdy liść dość ciasno - uważaj y się nie porwał.
Technika zwijania gołąbków niczym nie różni się od znanej nam w Polsce. Uformowane gołąbki włóż do garnczka, polej połową szklanki oliwy i szklanką wody. Garnczek przykryj pokrywką i zacznij gotować. Od czasu do czasu potrząśnij naczyniem, by zapobiec przywieraniu potrawy. Po 45 minutach duszenia potrawa jest gotowa do spożycia.
Pamiętaj jednak, że dużo lepiej będzie smakowała dnia następnego, zatem zawsze przyrządzaj ją dzień wcześniej, niż zamierzasz ja podać.
Czytaj także: Gdzie można zjeść w Turcji?