Polska gęsią słynie. I choć na staropolskich stolach gościła bardzo często, obecnie jest zapomnianym mięsem w naszej kuchni.
Zobacz: Gęsina na św. Marcina
Fot. Depositphotos
Polska gęsiną stoi!
Statystycznie w Polsce zjada się rocznie zaledwie 17 g mięsa gęsi, przy czym wieprzowiny aż 40 kg i 25 kg mięsa białego. A szkoda, bo mięso gęsi jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe. A przekonali się o tym nasi sąsiedzi, bowiem Polska jest największym producentem gęsiny na naszym kontynencie i rocznie eksportuje ponad 20 tysięcy ton gęsiny (głównie na rynek niemiecki).
Większość z nas nie przepada za mięsem z gęsi, uważając je za tłuste mięso, co wcale nie jest prawdą. Aktualnie hodowane gęsi są znacznie mniej tłuste, zawierają mniej tłuszczu niż drób czy wieprzowina. A wielkim hitem na rynku drobiarskim stała się Wielka Gęś Biała Kołudzka®, wyhodowana w Instytucie Zootechniki w Zakładzie Doświadczalnym Kołuda, która zyskała sławę w całej Europie. Gęś Biała Kołudzka® znana jest także jako gęś owsiana, gdyż na trzy tygodnie przed ubojem karmiona jest owsem. Jej mięso jest zdrowe, pełne witamin i nietłuste.
Wartości odżywcze gęsi
Zawiera mnóstwo pełnowartościowego białka, żelaza, witaminy A, E, D, PP, B1 oraz B2. Gęsina jest szczególnie polecana w przypadku osłabienia organizmu. Jeszce nasze babcie mówiły, ze nie ma nic lepszego na przeziębienie jak gęś. Gęsina zawiera także dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych‚ które pomagają obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu.
Gęsina nadaje się do pieczenia, faszerowania. Z mięsa gęsi można niego przygotowywać wywary mięsne, gulasze. Jeżeli udało nam się przekonywać was do mięsa z gęsi, proponujemy wam kilka ciekawych przepisów, w tym staropolski specjał, gęś pieczoną z jabłkami.
3 pyszne przepisy z gęsiną!
Gęś pieczona z jabłkami
Składniki:
- gęś,
- 1 kg jabłek (najlepiej antonówek),
- majeranek,
- rozmaryn,
- sól,
- tłuszcz.
Fot. Depositphotos
Zobacz też: Gęś z ziołowym nadzieniem - przepis ze zdjęciami
Sposób przygotowania:
Sprawioną gęś opłukać, natrzeć solą, majerankiem i rozmarynem. Odstawić na godzinę. Jabłka opłukać, podzielić na połówki, wybrać gniazda nasienne. Do wnętrza gęsi włożyć jabłka, zaszyć. Ułożyć gęś w naczyniu żaroodpornym na stopionym tłuszczu, z wierzchu polać tłuszczem, skropić wodą, wstawić do nagrzanego do 190 stopni piekarnika i piec ok. 1,5- 2 godz. polewając sosem i skrapiając wodą.
Zrumienioną, upieczoną gęś wyjąć, podzielić, ułożyć na półmisku, obłożyć pieczonymi jabłkami, polać sosem z pieczenia.
Gęś duszona z kapustą
Składniki:
- gęś,
- 8 dkg słoniny,
- 8 dkg tłuszczu,
- 2 cebule,
- 4 dkg mąki,
- główka czerwonej kapusty,
- kilka ziaren jałowca,
- sól,
- ocet,
- 2 kieliszki czerwonego wina.
Fot. Depositphotos
Zobacz też: Pieczone gęsie udka
Sposób przygotowania:
Sprawioną gęś opłukać, naszpikować słoniną, natrzeć solą wymieszaną z utłuczonym jałowcem. Podzielić na część i zrumienić na rozgrzanym tłuszczu. Podlać wodą i dusić pod przykryciem około 40 minut. W połowie duszenia dodać poszatkowaną kapustę i pokrojoną w cienkie talarki cebulę, wlać 1/8 l wody i dusić razem (mięso ułożyć na wierzchu kapusty). Z reszty tłuszczu i mąki przyrządzić zasmażkę, dodać do kapusty, przyprawić do smaku octem, cukrem i solą, na samym końcu wlać wino.
Gęś nadziewana
Składniki:
- gęś,
- sól,
- majeranek,
- 10 dkg czerstwej bułki1/4 l mleka,
- wątróbka gęsia,
- 2-3 łyżki tartej bułki,
- 5 dkg tłuszczu,
- 2 jajka,
- łyka siekanej natki pietruszki,
- pieprz,
- gałka muszkatołowa,
- majeranek.
Fot. Depositphotos
Sposób przygotowania:
Sprawioną gęś opłukać, natrzeć solą, majerankiem. Odstawić na godzinę. Przyrządzić nadzienie: bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć, przepuścić przez maszynkę razem z wątróbką. Stopiony tłuszcz (5 dkg) utrzeć z żółtkami, dodać zmieloną masę, sól, pieprz, gałkę muszkatołową, pietruszkę, połączyć z pianą z białek i tartą bułką. Dokładnie wymieszać. Gęś nadziać, zaszyć, uformować. Ułożyć gęś w naczyniu żaroodpornym na stopionym tłuszczu, z wierzchu polać tłuszczem, skropić wodą, wstawić do nagrzanego do 190 stopni piekarnika i piec ok. 1,5- 2 godz., polewając sosem i skrapiając wodą.
Zrumienioną, upieczoną gęś wyjąć, podzielić, ułożyć na półmisku, przybrać zieloną pietruszką.