Gęsina - przepisy na gęś pieczoną i inne potrawy z gęsi

Gęsina przepisy fot. Adobe Stock
Tradycyjny przepis na gęsinę wymaga długiego marynowania i pieczenia nawet do 7 godzin. Tylko dzięki temu mięso gęsi może osiągnąć idealną konsystencję.
Edyta Liebert / 21.10.2020 17:12
Gęsina przepisy fot. Adobe Stock

Szczyt sezonu na gęsinę przypada na październik, listopad i grudzień. Najczęściej przyrządza się pieczoną gęś 11 listopada - to właśnie wtedy przypada dzień św. Marcina, a podczas tego święta zgodnie z tradycją należy przygotować obiad lub kolację z gęsiego mięsa.

Dania z gęsiny

Gęsina jest bardzo delikatna, ale mniej popularna od mięsa indyczego, kaczego lub kurzego. Wynika to m.in. z zapachu, jaki powstaje przy jej obróbce w wyższej temperaturze oraz teorii o trudnościach i czasochłonności przygotowania potraw z gęsiny. 

Warto przyrządzać gęsinę częściej, niż raz do roku. Popularne jest zarówno serwowanie gęsi w całości, jak i przygotowywanie udek lub samej piersi. Tłusta skóra gęsi chroni mięso przed przesuszeniem, dlatego warto wykorzystać ją jako atut podczas przyrządzania mięsa. Gęś świetnie komponuje się ze smakiem owoców, dlatego często podajemy gęś z jabłkami lub żurawiną. Warto dodać do niej również suszone owoce oraz surówki.

Żeby gęsina była smaczna i delikatna w smaku, należy ją marynować przez noc oraz dusić w bulionie. Unikaj smażenia piersi z gęsi - choć trwa ono ok. 15 minut, mięso gęsi może być twarde i niesmaczne. Najbardziej spektakularny smak otrzymasz po wielogodzinnym pieczeniu gęsiny - choć wydaje się to skomplikowane, to w rzeczywistości mięso idealne dla kulinarnych leniuchów, którzy rano wstawiają je do piekarnika, a potem niespiesznie wyjmują gotowe danie z gęsi na obiad.

Gęś pieczona - tradycyjny przepis

Skła​dniki:

  • gęś o wadze ok. 4,5-5 kg,
  • sól,
  • pieprz,
  • majeranek,
  • ew. gruszka i śliwki.

Sposób przygotowania:

  1. Piekarnik nastaw na 220°C. 
  2. Gęś dokładnie natrzyj solą, pieprzem i majerankiem, tak, by cała była pokryta przyprawami od zewnątrz i na zewnątrz.
  3. Gęsinę umieść w brytfance i włóż do mocno rozgrzanego piekarnika i piecz ok. 40 minut. Możesz poczuć nieprzyjemny zapach wytapiającego się tłuszczu.
  4. Opcjonalnie po tym czasie dołóż kilka obranych i pozbawionych pestek, gruszek oraz śliwek i obniż temperaturę do 180°C i piecz jeszcze przez ok. 3 godziny.
  5. Gęś pieczoną polewaj często tłuszczem, który powstaje w trakcie pieczenia po to, żeby mięso nie wyschło.
  6. Po upieczeniu wyłącz piekarnik, ale nie wyjmuj gęsiny, polej tłuszczem i odczekaj, aż jej temperatura powoli zacznie się obniżać. Uchyl drzwiczki. Wyjmij po ok. 20 minutach, odczekaj 15 minut i dopiero wtedy pokrój.
  7. Gęś pieczoną podawaj z ziemniakami, kaszą oraz surówkami, np. słodko-gorzką surówką z cykorii.

Dania z gęsifot. Adobe Stock

Pierś z gęsi duszona - aromatyczna i miękka

Składniki:

  • pierś z gęsi,
  • sól,
  • 1 l bulionu,
  • majeranek,
  • czosnek, 
  • oliwa.

Sposób przygotowania:

  1. Pierś z gęsi umyj i osusz, następnie posól oraz natrzyj czosnkiem i majerankiem. Włóż do lodówki na min. 3 godziny. 
  2. Mięso ponacinaj nożem tak, by tworzyło kratę. Na patelni rozgrzej oliwę lub masło klarowane.
  3. Pierś z gęsi smaż ok. 8 minut z każdej strony zaczynając od dołu, aż do uzyskania złocistego koloru. Następnie odłóż mięso (nie przykrywaj!) na 5 minut, niech odpocznie.
  4. Tłuszcz z patelni przelej do garnka, przełóż do niego mięso i zalej gorącym bulionem. Pierś z gęsi duś ok. 3 godzin na małym ogniu

Gęsina smażonafot. Adobe Stock

Inne przepisy na gęsinę:

Gęsina Magdy Gessler to staropolski hit. Przygotuj ją w solance lub natrzyj przyprawami tuż przed pieczeniem
Gęsina Magdy Gessler to staropolski hit. Przygotuj ją w solance lub natrzyj przyprawami tuż przed pieczeniem
Gęsina Magdy Gessler powraca na polskie stoły co roku w sezonie jesienno-zimowym, kiedy szukamy bardziej sycących, tłuściutkich i aromatycznych dań. Gęś pieczona smakuje najlepiej, gdy potrzymasz ją w piekarniku przez minimum 3 godziny. Pamiętaj, aby w trakcie pieczenia polewać ją sosem. Sprawdź ten pyszny przepis.
Jak zamarynować pierś z gęsi? Przepis na pyszną pieczoną gęsinę
Jak zamarynować pierś z gęsi? Przepis na pyszną pieczoną gęsinę
Jak zamarynować pierś z gęsi, aby była niezwykle aromatyczna? Do gęsiny pasują przyprawy charakterystyczne dla polskiej kuchni - majeranek, estragon, jałowiec, rozmaryn i czosnek.
Udka z gęsi pieczone - jak i ile czasu piec, aby były soczyste? Sprawdzony przepis
Udka z gęsi pieczone - jak i ile czasu piec, aby były soczyste? Sprawdzony przepis
Udka z gęsi wymagają długiego pieczenia w niskiej temperaturze. Świetnie smakują doprawione majerankiem, rozmarynem i podlane czerwonym winem.
Pieczona gęś faszerowana - nadziewana wątróbką i cielęciną
Pieczona gęś faszerowana - nadziewana wątróbką i cielęciną
Uczta dla mięsnych smakoszy: pieczona gęś nadziewana farszem z mielonej wątróbki i cielęciny jest bardzo wytworna. Po umieszczeniu farszu, gęś należy zaszyć i piec ok. 4h.
Gęś z jabłkami - pieczona gęś nadziewana jabłkami
Gęś z jabłkami - pieczona gęś nadziewana jabłkami
Gęś z jabłkami to danie, które wymaga długiego czasu pieczenia (około 3 godzin) i odpowiednich przypraw. Gęś z jabłkami dobrze smakuje obficie natarta majerankiem, czosnkiem i solą.
Gęś faszerowana po polsku - przepis, składniki i przygotowanie
Gęś faszerowana po polsku - przepis, składniki i przygotowanie
Gęś faszerowana po polsku ma złocistą, chrupiącą skórkę, a w środku podroby i cielęcinę. Gęś nadziewana po staropolsku wymaga około 4 - 5 godzin pieczenia.

Redakcja poleca

REKLAMA