Co zrobić z drożdży? Przepisy na pyszne ciasta, chleby i słone przekąski

co zrobić z drożdży fot. Adobe Stock, daffodilred
Co można zrobić z drożdży? Ten niezwykły składnik jest nieodzownym elementem większości domowych wypieków. Z jego pomocą zrobisz pyszne ciasta owocowe, drożdżówki do szkoły i pracy, a także wieloskładnikową, niedzielną domową pizzę. Drożdże to także świetny sposób na przygotowanie domowego chleba bez konieczności robienia zakwasu.
/ 28.03.2022 07:50
co zrobić z drożdży fot. Adobe Stock, daffodilred

Co zrobić z drożdży? Pomysłów na pyszne chleby, drożdżówki, a także słone przekąski jest mnóstwo. Drożdże to mikroorganizmy zaliczane do grupy grzybów. Ich zadaniem w wypiekach jest wspomaganie wyrastania ciasta. Dzięki temu chleby i ciasta są puszyste. Drożdże mają charakterystyczny, piwny zapach i można z nich korzystać na wiele sposobów.

Spis treści:

  1. Co zrobić z drożdży?
  2. Drożdże suche i świeże: przelicznik
  3. Co można zrobić z drożdży: słone przekąski i chleb
  4. Co można zrobić z drożdży na słodko

Co zrobić z drożdży?

Drożdże, dzięki swoim właściwościom nadają się do wszelkich wypieków, zarówno na słodko, jak i słono. Idealnie sprawdzają się do pieczenia domowych chlebów i chrupiących bułeczek. Są także nieodzownym składnikiem aromatycznych drożdżówek, ciast z owocami, a także tzw. cinammon rolls, czyli bułeczek cynamonowychDrożdże możesz wykorzystać nie tylko w kuchni, ale np. w ogrodzie. Drożdże w ogrodzie dzięki swoim właściwościom są doskonałym nawozem, szczególnie owoców i warzyw.

Drożdże suche i świeże: przelicznik

Jeśli nie masz pod ręką świeżych drożdży lub nie chcesz ich używać, możesz sięgnąć po drożdże suche, tzw. drożdże instant. Są one dostępne w sklepach i marketach w niewielkich saszetkach o pojemności 7 lub 8 g. Zdarzają się także większe opakowania.

Jak przeliczyć drożdże świeże na te suszone? Szacuje się, że 25 g świeżych drożdży to ok. 7 g drożdży suszonych (instant). Uwaga – w sklepach dostępne są także tzw. płatki drożdżowe. Są one nieaktywną postacią drożdży i nie nadają się do wypieków.

Co można zrobić z drożdży: słone przekąski i chleb

Nie ma to jak domowa pizza albo ciepły, chrupiący, świeży chleb. Bez drożdży domowe wypieki by się nie udały, a dzięki nim możesz przygotować pyszne śniadanie, obiad i słone przekąski dla całej rodziny.

Ciasto na pizzę

Pizza to jedna z najczęściej wykonywanych potraw z drożdży. Do przygotowania ciasta potrzebujesz jedynie kilka składników – możesz mieć pewność, że ten przepis zawsze się uda!

Składniki:

  • 2 szklanki mąki,
  • pół łyżeczki soli,
  • 50 g drożdży (pół kostki),
  • szczypta cukru,
  • pół szklanki ciepłej wody,
  • pół szklanki ciepłego mleka,
  • łyżka oleju.

Sposób przygotowania:

  1. Woda i mleko muszą być ciepłe, ale nie gorące – zbyt wysoka temperatura zabije drożdże i ciasto nie wyrośnie.
  2. Do miski wsyp mąkę i sól. W drugim, najlepiej wysokim, naczyniu rozkrusz drożdże, dodaj cukier i zalej wodą oraz mlekiem. Zasyp 4 łyżkami mąki, nie mieszaj. Przykryj czystą ściereczką i odstaw na ok. 20 minut w ciepłe miejsce.
  3. Kiedy drożdże zaczną pracować i mieszanka wyrośnie, przelej je do miski z mąką, dodaj olej i wyrób ciasto. Powinno być sprężyste i lekko lepkie. Jeśli zagniatanie sprawia kłopot, możesz wysmarować dłonie olejem lub wodą.
  4. W trakcie możesz dosypywać mąki, jeśli ciasto jest zbyt lepkie, jednak nie za dużo, bo po upieczeniu będzie twarde.
  5. Gotowe ciasto rozłóż na blaszce, ułóż na nim ulubione składniki i włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piecz ok. 20-30 minut, aż ciasto się zarumieni.

co zrobić z drożdży - ciasto na pizzę
fot. Ciasto na pizzę/Adobe Stock, Mikhaylovskiy

Domowy chleb

Domowy chleb kojarzy się z rodzinnymi porankami na wsi, kiedy babcia przygotowywała pyszne kanapki ze świeżego pieczywa i domowego twarożku. Warto zrobić go także w domu, np. w niedzielę, kiedy masz więcej czasu na rodzinne posiłki. Chleb przygotowany na drożdżach jest łatwiejszy w wykonaniu, niż chleb na zakwasie, a także szybszy.

Składniki:

  • 30 g świeżych drożdży albo 10 g drożdży instant,
  • 560 g mąki pszennej (tortowej lub specjalnej chlebowej),
  • 400 ml letniej wody,
  • 2 łyżki miękkiego masła,
  • płaska łyżeczka soli,
  • 2-3 łyżeczki cukru,
  • ziarna i dodatki według uznania.

Sposób przygotowania:

  1. Najpierw zrób rozczyn drożdżowy – w misce rozkrusz drożdże (lub wsyp, jeśli używasz suszonych), dodaj cukier i łyżkę mąki. Następnie wlej ok. 50 ml letniej wody. Całość dobrze wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw na ok. 10-15 minut do wyrośnięcia.
  2. Jeśli używasz suchych drożdży, pomijasz ten etap i od razu mieszasz wszystkie składniki razem.
  3. Do miski przesiej mąkę, dodaj masło, resztę wody, płaską łyżeczkę soli i rozczyn lub suszone drożdże. Całość wyrób ręcznie lub przy pomocy robota kuchennego z hakiem do ciast. Gotowe ciasto powinno być elastyczne, ale lekko rzadkie.
  4. Jeśli chcesz, możesz dodać ulubione pestki, nasiona lub mak.
  5. Tak przygotowane ciasto przykryj ściereczką i odstaw na ok. godzinę. Ciasto musi podwoić objętość.
  6. Po godzinie jeszcze raz zagnieć ciasto, przełóż je do keksówki i odstaw na kolejne 30 minut, a następnie posmaruj delikatnie wierzch wodą, odstaw jeszcze na 10 minut.
  7. Następnie posyp makiem lub ziarnami i piecz w 220 stopniach przez 20 minut. Następnie zmniejsz temperaturę do 190 stopni i piecz jeszcze przez 15 minut.
  8. Gotowy chleb wyjmij z keksówki i studź na kratce.

chleb na drożdżach przepis
fot. Domowy chleb/Adobe Stock, master1305

Co zrobić z drożdży na słodko?

Drożdże to idealny składnik ciast, drożdżówek i słodkich bułeczek. Są one także nieodzownym elementem domowych pączków.

Chałka z kruszonką

Chałka to słodki chlebek, który idealnie pasuje do dżemów, kremów czekoladowo-orzechowych, świetnie smakuje także z ciepłym mlekiem lub kakao.

Składniki:

  • 550 g mąki (najlepiej tortowej),
  • szklanka letniego mleka,
  • ok. 8 g suszonych drożdży,
  • 80 g cukru,
  • szczypta soli,
  • 110 g masła.

Sposób przygotowania:

  1. Najpierw przygotuj kruszonkę. Wymieszaj ze sobą 50 g mąki, 30 g masła oraz 30 g cukru. Połącz wszystkie składniki, a następnie rozetrzyj ciasto w dłoniach, aby powstały niewielkie grudki. Odstaw kruszonkę.
  2. Do dużej miski przesiej 500 g mąki oraz 50 g cukru. Dodaj sól i drożdże. Całość wymieszaj.
  3. Dodaj mleko (najlepsze będzie pełnotłuste) oraz roztopione i lekko przestudzone masło. Całość dokładnie wymieszaj.
  4. Wyrób ciasto ręcznie lub przy użyciu robota z hakiem. Powinno być gładkie i sprężyste. Wyrabiaj ok. 10 minut. Następnie przykryj miskę czystą ściereczką i odstaw na ok. 2 godziny w ciepłe miejsce.
  5. Po tym czasie ciasto powinno podwoić lub potroić swoją objętość. Wyjmij je na blat i podziel na dwa lub 3 mniejsze kawałki. Możesz też upiec jedną dużą chałkę.
  6. Każdy kawałek ciasta podziel na 4 części i zroluj w sznurki. Następnie złącz ich początki i zapleć chałkę tak, jak plecie się np. kłosa. Końcówkę dobrze sklej.
  7. Gotowe chałki umieść na blaszce, pamiętając o zachowaniu dużych odstępów między nimi. Przykryj ściereczką i odstaw jeszcze na ok. 20 minut.
  8. Następnie ciasto posmaruj mlekiem lub rozbełtanym jajkiem i posyp przygotowaną wcześniej kruszonką. Piecz ok. 30 minut w 175 stopniach.

co zrobić z drożdży na słodko
fot. Chałka z kruszonką/Adobe Stock, irina2511

Jagodzianki

Jagodzianki to drożdżówki, które kojarzą się ze szkołą lub szybkim drugim śniadaniem w pracy. Są pyszne, aromatyczne, a przygotowane w domu dodatkowo będą znacznie zdrowsze, niż te ze sklepu.

Składniki:

  • 50 g świeżych drożdży,
  • szklanka ciepłego mleka + łyżka do posmarowania ciasta,
  • 500 g mąki pszennej,
  • 1 jajko i 6 żółtek,
  • ok. 100 g drobnego cukru (może być cukier puder),
  • 100 g masła,
  • 300 g jagód.

Sposób przygotowania:

  1. Drożdże muszą mieć temperaturę pokojową. Po wyjęciu z lodówki i ogrzaniu ich pokrusz je do wysokiego naczynia, dodaj pół szklanki mleka, łyżeczkę cukru i dwie łyżeczki mąki. Przykryj ściereczką i odstaw na ok. 15 minut, aby rozczyn wyrósł.
  2. Jajko i 5 żółtek ubij z cukrem tak, aby powstała puszysta masa. Mąkę przesiej do dużej miski, dodaj rozczyn drożdżowy oraz roztopione, lekko ostudzone masło.
  3. Dokładnie wyrób ciasto, aby było gładkie i łatwo odchodziło od ręki. Przykryj ściereczką i odstaw na 10-15 minut. Po tym czasie wyłóż ciasto na stolnicę lub blat.
  4. W zależności od tego ile chcesz zrobić jagodzianek, podziel ciasto na tyle równych kawałków. Każdy z nich lekko spłaszcz, wyłóż po 2-3 łyżeczki jagód, a następnie zlep jak pierogi.
  5. Odstaw na blachę łączeniem w dół. Powtórz ze wszystkimi kawałkami, a następnie ułóż na blaszce, zachowując odstępy. Odstaw na pół godziny, a następnie posmaruj bułeczki mieszanką jajka i mleka.
  6. Piecz w 180 stopniach przez ok. 20 minut. Gotowe jagodzianki możesz posypać cukrem pudrem lub polać lukrem.

jagodzianki przepis
fot. Jagodzianki/Adobe Stock, Michał

Zobacz inne pomysły na to, co zrobić z drożdży:

Oponki drożdżowe bez sera – poznaj sprawdzony przepis. Zaskocz znajomych i rodzinę karnawałową przekąską
Oponki drożdżowe bez sera – poznaj sprawdzony przepis. Zaskocz znajomych i rodzinę karnawałową przekąską
Oponki drożdżowe bez sera przygotowywane są na bazie ciasta z dodatkiem drożdży. To tradycyjny przysmak, który gości niemal na każdym świątecznym stole. Oponki, czyli pączki z dziurką mogą być przygotowane z ciasta drożdżowego. My zaprezentujemy ci dziś przepis na oponki bez sera. Najlepiej smakują tradycyjne – czyli z cukrem pudrem!
Chleb pszenno żytni na drożdżach - najprostszy przepis
Chleb pszenno żytni na drożdżach - najprostszy przepis
Ten prosty przepis na chleb wykonasz z 0,5 kg mąki, na drożdżach instant lub zwykłych. Przygotowanie, wyrośnięcie ciasta oraz pieczenie chleba, potrwa nie więcej niż 90 minut.
Jak zrobić drożdże w domu - prosty przepis (3 składniki)
Jak zrobić drożdże w domu - prosty przepis (3 składniki)
Jak zrobić drożdże w domu, gdy brakuje ich w sklepie? Domowe drożdże zrobisz z użyciem mąki typu 00, jasnego piwa oraz cukru. Na 100 g piwa dodaj 1 łyżkę mąki oraz 1 łyżkę cukru. Odstaw w ciepłe miejsce pod przykryciem. Domowe drożdże są gotowe do użycia po 12h.
Obwarzanki jak z Krakowa. Zobacz przepis na drożdżową przekąskę
Obwarzanki jak z Krakowa. Zobacz przepis na drożdżową przekąskę
Obwarzanki to jeden z symboli Krakowa. Posyp je makiem, sezamem lub po prostu grubą solą. Doskonale zastąpią tradycyjne pieczywo!
Racuchy drożdżowe. Prosty przepis na słodką przekąskę
Racuchy drożdżowe. Prosty przepis na słodką przekąskę
Racuchy drożdżowe sprawdzą się za każdym razem, gdy masz ochotę na coś słodkiego, a przy okazji szybkiego i przyjemnego w przygotowaniu. Podawaj je z cukrem pudrem lub dżemem.
Pyszne drożdżówki z serem i lukrem. Sprawdzony i prosty przepis
Pyszne drożdżówki z serem i lukrem. Sprawdzony i prosty przepis
Drożdżówki z serem to idealna propozycja na deser lub drugie śniadanie. Są proste do zrobienia, a ciasto można mrozić nawet przez miesiąc.

Redakcja poleca

REKLAMA