W okresie przedświątecznym nie powinno stanowić problemu znalezienie obłuskanej pszenicy, dostaniesz ją na bazarach, straganach i w sklepach ze zdrową żywnością. Świeży mak, można zastąpić gotową masą makową, obecną w każdym sklepie. Polecamy jednak przygotowanie kutii ze świeżego maku, gdyż w takiej formie smakuje najlepiej.
Spis treści:
Prosty przepis na kutię wigilijną
Kutia to jedna z najbardziej tradycyjnych potraw wigilijnych, która od wieków gości na stołach w Polsce, Ukrainie czy Litwie. Ta słodka mieszanka maku, pszenicy, miodu i bakalii symbolizuje dostatek i jedność rodziny. Jej przygotowanie to piękny rytuał, który łączy pokolenia i wprowadza magiczną atmosferę świąt. Zaangażuj więc do jej przygotowania całą rodzinę i spędźcie razem cudowny czas w kuchni.
Składniki:
- 250 g maku,
- 250 g obłuskanej pszenicy,
- 100 g miodu,
- po 150 g posiekanych włoskich orzechów i migdałów,
- kilka łyżek sparzonych rodzynek,
- po kilka sztuk fig i daktyli,
- otarta skórka z cytryny,
- 250 ml mleka,
- szczypta soli.
Sposób przygotowania:
- Namoczoną poprzedniego dnia pszenicę gotuj aż do miękkości, zmieniając kilkakrotnie wodę podczas gotowania.
- Po ugotowaniu odcedź pszenicę na sicie.
- Umyty mak zalej mlekiem i gotuj na małym ogniu, po czym zmiel go 3-4 razy.
- Wszystkie bakalie do kutii drobno posiekaj.
- Następnie połącz mak z pszenicą, miodem, skórką z cytryny i posiekanymi bakaliami.
- Dokładnie wymieszaj, dopraw kutię solą i odstaw w chłodne miejsce.
fot. Przepis na kutię wigilijną/Adobe Stock, Надія Коваль
Czym zastąpić pszenicę w kutii?
Jeśli chcesz przygotować kutię, ale nie masz dostępu do pszenicy lub po prostu szukasz alternatywy, możesz wykorzystać kilka innych składników, które doskonale sprawdzą się w tym tradycyjnym daniu.
Popularnym zamiennikiem jest np. kasza pęczak - jej delikatny smak i lekko kleista konsystencja przypominają pszenicę i idealnie połączy się z makiem oraz bakaliami. Inną opcją jest ryż, najlepiej długoziarnisty lub jaśminowy - nada on deserowi delikatnej, bardziej łagodnej struktury. Kutia z ryżem posmakuje w szczególności dzieciom.
Dla osób szukających bardziej nietypowych rozwiązań świetnym wyborem będzie quinoa (komosa ryżowa) - bogata w białko i o orzechowym posmaku, idealnie wpisze się w świąteczny charakter kutii. Pamiętaj tylko o jej dokładnym wypłukaniem i odstawieniem na 10-15 minut po ugotowaniu.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 06.11.2012
Czytaj także:
Bigos ze śliwkami - przepis
Jak przygotować karpia na Wigilię?
Dania wigilijne Magdy Gessler