Makowiec na świątecznym stole ma zapewniać szczęście i chronić biesiadników przed wpływem złych sił. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pojawiał się tylko w domach tych zamożniejszych. Teraz spowszedniał i można kupić go codziennie w każdej cukierni, ale to właśnie ten przygotowany własnoręcznie ma zupełnie wyjątkowy smak.
Makowiec - o czym warto pamiętać?
Makowiec można upiec 2-3 dni przed świętami, a potem przechowywać w chłodnym i suchym miejscu - koniecznie okręcony w ściereczkę. Najlepiej przygotować do niego domową masę makową, ale jeśli brakuje ci czasu, możesz wykorzystać tę z puszki.
Oprócz masy i wykwintnego ciasta, pyszny makowiec powinien zawierać sporą ilość bakalii. Możesz użyć takich, na jakie masz ochotę - rodzynki, posiekane orzechy, suszona żurawina, płatki migdałowe, skórka pomarańczowa czy daktyle. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań.
Najbardziej znany jest oczywiście tradycyjny makowiec zawijany, ale w ostatnich latach zawrotną karierę robi makowiec japoński, który jest bardziej wilgotny dzięki dodatkowi jabłek lub gruszek. Poniżej znajdziesz m.in. pomysł na makowiec na kruchym cieście.