Jak uniknąć płacenia zachowku

Jak uniknąć płacenia zachowku fot. Fotolia
Sprawdź, jakie masz prawne możliwości.
Milena Oszczepalińska / 29.06.2015 06:02
Jak uniknąć płacenia zachowku fot. Fotolia

Dostałaś mieszkanie w spadku, ale teraz zastanawiasz się, ile tak naprawdę ci zostanie, ponieważ rodzina domaga się zachowku. Uważasz, że skoro spadkodawca zapisał w testamencie właśnie tobie to mieszkanie, to znaczy, że wybrał ciebie na spadkobiercę. Twoja rodzina uważa jednak, że jest to niesprawiedliwe, czują się pokrzywdzeni i chcą, byś zapłaciła im zachowek. Jak tego uniknąć?

Podpowiadamy, kto ma prawo do zachowku oraz jakie są sposoby na uniknięcie płacenia tego zobowiązania.

Kto ma prawo do zachowku?

Prawo do zachowku przysługuje wówczas, gdy spadkodawca w testamencie przepisał cały majątek jednej osobie, a innych bliskich pominął. Do bliskich, którzy mają prawo do zachowku, zalicza się zstępnych, czyli takie osoby, które dziedziczyłyby ustawowo, gdyby testament nie został spisany. Są to:
  • rodzice zmarłego
  • małżonkowie zmarłego
  • dzieci zmarłego
  • wnuki zmarłego

Jak uniknąć płacenia zachowku?

Przede wszystkim należy się dowiedzieć, czy jest to w ogóle możliwe. Tu na szczęście okazuje się, że tak, ale - co ważne - nie w każdym przypadku. Płacenia zachowku można uniknąć, ale tylko wówczas, gdy dana nieruchomość została przekazana na mocy umowy dożywocia. Jeżeli natomiast nieruchomość została zapisana w testamencie lub na zasadach darowizny, niestety spadkobierca nie uniknie konieczności zapłacenia zachowku, jeśli osoby, które mają do niego prawo, upomną się o niego.

Sprawdź też: