Podatek katastralny fot. Fotolia

Podatek katastralny 2016 - czym jest i ile wynosi nowy podatek od nieruchomości

Czym będzie skutkowało wprowadzenie kolejnego podatku od nieruchomości?
Milena Oszczepalińska / 14.01.2016 15:24
Podatek katastralny fot. Fotolia

Prawdopodobnie od 2016 roku wprowadzony zostanie nowy podatek od nieruchomości - będzie to podatek katastralny. Na czym on polega i ile będzie wynosił?

Co to jest podatek katastralny?

Podatek katastralny jest podatkiem od wartości katastralnej nieruchomości. Ta wartość katastralna to wartość urzędowa nieruchomości. Na jej podstawie ma być obliczona wysokość podatku od nieruchomości.

Obecnie jest tak, że podatki, jakie płacą właściciele nieruchomości, są wyłącznie podatkami od gruntów, niezależnie od tego, jaka jest wartość nieruchomości, która zajmuje dany grunt. To oznacza, że zarówno właściciel skromnego domku na wsi, jak i właściciel okazałej posiadłości w stolicy płacą często taki sam podatek, jeśli mają tyle samo gruntu.

Po nowelizacji podatek ma być pobierany od faktycznej wartości nieruchomości. Wówczas właściciele, którzy mają skromne nieruchomości, być może zapłacą mniej niż obecnie, natomiast właściciele okazałych nieruchomości będą musieli się liczyć z wyższym podatkiem niż dotychczas.

Ile ma wynosić podatek katastralny?

Zgodnie z nowelizacją wysokość podatku katastralnego ma wynosić 1 procent wartości nieruchomości. Jeśli zatem ktoś ma nieruchomość wartą np. 500 000 zł, będzie musiał płacić podatek w wysokości 5000 zł rocznie.

Kto będzie ustalał stawki podatku katastralnego?

Tak jak obecnie wysokość podatku od nieruchomości, podobnie podatek katastralny będzie regulowany przez władze samorządowe - wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast.

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (20)
/17.06.2017 01:47
Jak tym kręcą Żydzi w Polsce razem z rządem o Podatku katastralny i podatek RTV chcą zniszczyć naród w Polsce, bo chcą zdobyć budynki i kamienice? A zarobki i emerytury żebracze a nie unijne tak jak porównują się do innych państw to prędzej spodziewajcie się wojny niż polak, co kol wiek odda a ty Żydzie zapomnij, co myślisz i plany Jakuba Bermana prędzej spotka cię w Polsce to, co cię spotkało a będzie jeszcze gorsze od Holocaust w okupowanej Polsce. Jak nie uciekniesz z Polski i nie myśl, że ci ludzie, co emigrowały z Polski nie wrócą i zostawią rodziny żebyście się pastwili to wybijcie to sobie z głowy my jesteśmy u siebie a do Izraela droga daleka nie graniczymy z waszym państwem, że będziecie robić, co chcecie? A jesteśmy narodem mściwym i o swoje będziemy walczyć. Żeby zniszczyć Polskę to musiał byś wymordować nawet dzieci, bo inaczej byś nie wygrał tak jak Niemcy ginęli od dzieci. Na razie niszczycie pomału nasz kraj, bo mamy głupich rządzących tym krajem, ale się zjednoczymy i wtedy nic nas nie zatrzyma ( przeczytaj historię Polski to będziesz wiedział, że nie wygrasz nie jeden już próbował nawet pod zaborem byliśmy i nic nie wskórali jak istniał kraj tak będzie istniał a szkoda, że nas tylu zginie, ale to nic i tak się podniesiemy. Żegnam i jak najszybciej niech dojdzie do tego, co ma być). Opłaty wołają coraz więcej i za wszystko chcą żeby płacić. Tak jak płacą inne państwa a wziąć na przykład Włochów oni mogą płacić. Bo przeliczyć euro na złotówki to emerytura Włocha to 5636 zł a polaka 1000 zł. Czego tego nie porównując i nie piszą, że zarabiają w innych państwach tyle a tyle i emerytury są takie a tylko, że płacą inne państwa? A dlaczego rząd Polski niema takiego zarobku, co Polak i taką emeryturę, co są innymi ludźmi od nas a ciekaw jestem jak dojdzie do buntu, co wtedy rząd zrobi, co wyśle syna na ojca czy dziadka ciekaw jestem tego. A inne państwa tak wam pomogą jak pomogli w 1939 roku. Co wy myślicie, że nie mają wrogów a może tylko czyhają a by się przyczepić do danego państwa, że się wtrącili tam gdzie niepotrzebna? I tak rząd głębi naród gdzie ludzie już głodują i okradają razem z ZUSem. Ciekaw jestem, dokąd to naród wytrzyma i ruszy na was i skończy się wasze panowanie. Bo nerwy ludzkie kiedyś puszcza i naród nie wytrzyma a wtedy będzie za późno dla was.
/25.10.2016 12:58
ludzie jak zajdzie potrzeba to wychodźcie na ulicę bo ten podatek będzie swoista karą za posiadanie czegoś wartościowszego. Najwidoczniej rządzący wychodzą z założenia że wybudowanie domu przychodzi łatwo w związku z tym należy nałożyc na takie coś karę bo ten podatek w tej wysokości nie będzie można nazwać inaczej. No gdybym był posłem pewnie też bym tak myślał że wybudowanie domu kosztuje niewiele sił i środków, mając 20 tysięcy wysokokalorycznej diety poselskiej plus do tego inne obrywy jak darmowe paliwo, hotele, darmowe jedzenie i alkohol w miejscu pracy, darmowe podróże zagraniczne itp itd, jakieś 10 tysięcy na prowadzeni biura którego większość posłów nie prowadzi a więc te pieniądze tez należy traktować jako do ich prywatnych kieszeni to rzeczywiście z takimi profitami te publiczne utrzymanki mogą myśleć że zwykłemu Kowalskiemu łatwo buduje się dom.
/25.10.2016 12:41
20 lat ciułałem żeby postawić dom w stanie surowym w mieście a i tak żeby go wykończyć będę musiał sprzedać mieszkanie w bloku. I w nagrodę dowalą mi ten podatek? niech no tylko spróbują, trzeba będzie wziąć prawo w swoje ręce.
POKAŻ KOMENTARZE (17)