Podatek katastralny 2016 - czym jest i ile wynosi nowy podatek od nieruchomości

Podatek katastralny fot. Fotolia
Czym będzie skutkowało wprowadzenie kolejnego podatku od nieruchomości?
Milena Oszczepalińska / 14.01.2016 15:24
Podatek katastralny fot. Fotolia

Prawdopodobnie od 2016 roku wprowadzony zostanie nowy podatek od nieruchomości - będzie to podatek katastralny. Na czym on polega i ile będzie wynosił?

Co to jest podatek katastralny?

Podatek katastralny jest podatkiem od wartości katastralnej nieruchomości. Ta wartość katastralna to wartość urzędowa nieruchomości. Na jej podstawie ma być obliczona wysokość podatku od nieruchomości.

Obecnie jest tak, że podatki, jakie płacą właściciele nieruchomości, są wyłącznie podatkami od gruntów, niezależnie od tego, jaka jest wartość nieruchomości, która zajmuje dany grunt. To oznacza, że zarówno właściciel skromnego domku na wsi, jak i właściciel okazałej posiadłości w stolicy płacą często taki sam podatek, jeśli mają tyle samo gruntu.

Po nowelizacji podatek ma być pobierany od faktycznej wartości nieruchomości. Wówczas właściciele, którzy mają skromne nieruchomości, być może zapłacą mniej niż obecnie, natomiast właściciele okazałych nieruchomości będą musieli się liczyć z wyższym podatkiem niż dotychczas.

Ile ma wynosić podatek katastralny?

Zgodnie z nowelizacją wysokość podatku katastralnego ma wynosić 1 procent wartości nieruchomości. Jeśli zatem ktoś ma nieruchomość wartą np. 500 000 zł, będzie musiał płacić podatek w wysokości 5000 zł rocznie.

Kto będzie ustalał stawki podatku katastralnego?

Tak jak obecnie wysokość podatku od nieruchomości, podobnie podatek katastralny będzie regulowany przez władze samorządowe - wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast.

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA