Alimenty a separacja

Alimenty a separacja fot. Fotolia
Polskie przepisy jasno stanowią, jakie są twoje prawa.
Milena Oszczepalińska / 14.07.2015 06:31
Alimenty a separacja fot. Fotolia

W przypadku rozwodu jasne jest, że rodzic, który będzie wychowywał dziecko, może domagać się od byłego współmałżonka alimentów. Nie zawsze jednak dwoje ludzi od razu decyduje się na rozwód. Wiele par kiedy się rozstaje, wybiera separację. Czy w takim przypadku również jest szansa na uzyskanie alimentów?

Alimenty a separacja

Kiedy małżonkowie postanawiają sądownie potwierdzić separację, muszą udać się do tej instytucji. Podczas ogłaszania wyroku separacyjnego sąd ma obowiązek ustanowić, w jakim stopniu małżonek, z którym dziecko nie będzie mieszkało na co dzień, ma obowiązek uczestniczyć w kosztach utrzymania i wychowania dziecka.

To oznacza, że nawet w przypadku separacji istnieje obowiązek alimentacyjny nakładany na tego rodzica, który nie będzie sprawował opieki nad dzieckiem. Rozstrzygnięcie tej kwestii jest obowiązkiem sądu, nie może on nie rozpatrzyć sprawy alimentów przy separacji.

Czym są koszty utrzymania i wychowania dziecka?

Koszty te to nie tylko pieniądze, jakie rodzic będzie musiał łożyć na dziecko aż do uzyskania przez nie pełnoletniości. Kosztami utrzymania i wychowania może też być czas i poświęcenie rodzica w staranne wychowanie dziecka. Sąd bierze tu pod uwagę fakt, jaki jest wkład każdego rodzica w wychowanie dziecka i które z rodziców w większym stopniu angażuje się w dbanie o potomstwo.

Separacja nie jest rozwodem

Na skutek separacji dochodzi do rozpadu pożycia w małżeństwie, ale żaden z małżonków nie może wejść w nowy związek - prawnie nadal są małżeństwem. To oznacza, że mają obowiązek wspierania się nawzajem, również finansowo. Z tego tytułu płacenie alimentów jest czymś jak najbardziej normalnym i oczywistym.

Czy w przypadku separacji należy starać się o alimenty?

Jeżeli separacja jest na skutek winy obojga małżonków lub bez winy żadnego z nich, wówczas ta strona, z którą pozostaje dziecko, ma prawo ubiegać się o alimenty, udowadniając, że cierpi na niedostatek oraz że druga strona ma odpowiednie środki. Natomiast kiedy wyłącznie jedna ze stron jest winna, a druga niewinna, nie trzeba już udowadniać niedostatku, by sąd zasądził alimenty na dziecko.

Sprawdź też:

Redakcja poleca

REKLAMA