fot. Fotolia
W sezonie letnio-jesiennym czynnych jest na terenie kraju wiele skupów runa leśnego, w tym grzybów. Działają nawet w niewielkich miejscowościach położonych wśród lasów, często także w formie objazdowej. Ceny owocników wahają się w zależności od pory występowania danego gatunku i jego tzw. wysypu. Im mniej owocników np. pieprznika jadalnego trafia do skupu tym wyższa będzie jego cena za kg świeżego pozysku.
Grzyby powinny być zbierane w suchy dzień do przewiewnych koszy wiklinowych. Należy je wstępnie oczyścić z większych pozostałości ściółki, ale nie myć. Muszą być także posortowane gatunkami - kurki oddzielone od maślaków. Dokładnych informacji na pewno udzielą pracownicy skupu.
Jakie grzyby możemy oddać do skupu?
- Pieprzniki jadalne: Cena popularnych i cenionych przez smakoszy kurek waha się w sezonie od 7 do nawet 23 zł/kg a wszyscy wiemy, że te grzyby rosną masowo. Można więc nazbierać ich nawet kilka kg dziennie. Zaletą kurek jest jeszcze to, że bardzo rzadko znajdujemy owocniki zaczerwione i praktycznie cały zbiór możemy sprzedać.
- Borowiki: To najbardziej cenione grzyby, niestety także przez owady. W skupie dzieli się ten gatunek na 3 kategorie: pierwsza - to borowiki małe, w białym hymenoforem, nierobaczywe czyli tzw. marynaciaki. Za nie skup płaci 10-30 zł/kg. Kategoria druga - owocniki większe, z przeznaczeniem do suszenia szczególnie całych kapeluszy, nierobaczywe. Za te dostaniemy do 15 zł/kg. Kategoria trzecia to reszta czyli owocniki bardzo dojrzałe i "kapciowate". Przeważnie są już robaczywe, ale po ususzeniu nadają się do sprzedaży w postaci tzw. krajanki albo przerabia się je na proszek grzybowy wykorzystywany w przetwórstwie do produkcji zup i sosów. Cena tych "wybrakowanych" grzybów jest na poziomie 1 zł/kg.
- Podgrzybki: Ten gatunek potrafi wyrastać masowo więc można nazbierać kosz w krótkim czasie. Za młode albo niezbyt wyrośnięte podgrzybki dostaniemy od 2 do 8 zł/kg. Skupuje się przeważnie podgrzybki brunatne.
- Koźlarze: najczęściej skupuje się koźlarze pomarańczowoczerwone ponieważ inne odmiany są bardziej miękkie i źle znoszą transport. Poza tym np. koźlarz babka często bywa zaczerwiony. Czerwoniaki natomiast możemy sprzedać za ok. 5 zł/kg
Zobacz opis borowika szlachetnego , mleczaja rydza , koźlarza pomarańczowożółtego
- Rydze: cena skupu tego gatunku waha się od 5-15 zł/kg. Jest to grzyb bardzo smaczny i poszukiwany przez smakoszy. Najwięcej płaci się na tzw. marynaciaki czyli owocniki małe.
- Kanie: skup przyjmuje je płacąc od 7 do 12 zł/kg - licząc wagę samych kapeluszy.
- Maślaki: Do skupu trafiają przeważnie maślaki zwyczajne zarówno całe, ze skórką jak i obrane. Przeważnie skupuje się owocniki małe, zdrowe, z cytrynowożołtym hymenoforem - dobrze, jeśli jest jeszcze zasłonięty osłonką. Cena od 3 do 12 zł/kg. Za obrane skup może płacić nieco więcej. Skupuje się także inne odmiany maślaków np. maślaki ziarniste czy pstre.
W regionach gdzie masowo występują opieńki, gąski czy lejkowce dęte także można je sprzedać, ale trzeba się dowiedzieć czy na danym terenie się je skupuje.
Zobacz listę grzybów dopuszczonych do obrotu handlowego
Skupy prowadzą także sezonowy skup owoców leśnych takich jak maliny, poziomki, żurawiny czy borówki czernice i brusznice.