Jak rozsądnie kupować prezenty pod choinkę?

Wybór odpowiedniego prezentu gwiazdkowego to wbrew pozorom wcale niełatwe zadanie. Powinien przede wszystkim cieszyć, a nie być kłopotliwym fantem, z którym obdarowany nie wie, co zrobić. Wiele gwiazdkowych prezentów po świętach trafia do kosza, w ręce innych osób lub jest skrzętnie ukrywanych w czeluści strychów, piwnic czy szaf. Aby tego uniknąć wystarczy poznać kilka praktycznych wskazówek.
/ 22.12.2010 15:21
Wybór odpowiedniego prezentu gwiazdkowego to wbrew pozorom wcale niełatwe zadanie. Powinien przede wszystkim cieszyć, a nie być kłopotliwym fantem, z którym obdarowany nie wie, co zrobić. Wiele gwiazdkowych prezentów po świętach trafia do kosza, w ręce innych osób lub jest skrzętnie ukrywanych w czeluści strychów, piwnic czy szaf. Aby tego uniknąć wystarczy poznać kilka praktycznych wskazówek. fot. podajdalej.pl

Komu kupujemy prezent?

Zanim wyruszymy na świąteczne zakupy zastanówmy się, dla kogo maja być przeznaczone prezenty. Najprościej przygotować listę osób, które chcemy obdarować w tym szczególnym okresie. W zależności od tego czy jest to najbliższa rodzina, znajomi czy współpracownicy, przy każdym nazwisku warto umieścić sumę, którą chcemy przeznaczyć na prezent. Dzięki temu, dysponując konkretnym budżetem zawęzimy krąg poszukiwań, a tym samym unikniemy dodatkowych wydatków. Musimy także wziąć pod uwagę, ze inne prezenty podarujemy najbliższym, a inne osobom, z którymi nie jesteśmy spokrewnieni. Nie wypada, bowiem podarować np. bielizny koleżance z pracy, z którą utrzymujemy tylko służbowe kontakty.

Zobacz także: Jak nie męczyć karpia i zjeść wigilijną rybę?

Jak wybrać prezent?

Najważniejsze jest, aby prezent, który wybieramy dla kogoś, cieszył. Zanim udamy się na zakupy, zastanówmy się spokojnie, co lubi, jakie hobby i zainteresowania ma osoba, dla której przeznaczony będzie upominek. Pamiętajmy, że gwiazdkowe prezenty powinny być wyjątkowymi dowodami pamięci i życzliwości. Nie popadajmy w ramy, popuśćmy czasami wodze wyobraźni. Czy cioci, która uwielbia gotować, co roku musimy ofiarować książkę kucharską? Czy kochana babcia w każde święta pod choinką musi znaleźć farmaceutyki na poprawę pamięci? Może najbliższe święta są idealną okazją do podarowania im pięknego łańcuszka, którego same sobie nigdy nie kupią. Osobom, z którymi utrzymujemy tylko kontakty służbowe a chcemy obdarować, najbezpieczniej podarować coś, co wiąże się z ich praca. Pięknie wydany kalendarz na nowy rok, eleganckie pióro lub długopis będą zdecydowanie lepszym upominkiem niż zestaw kosmetyków, który niekoniecznie trafi w ich gust. W przypadku najbliższych, których znamy bardzo dobrze, pozwolić sobie możemy na bardziej osobiste prezenty typu perfumy, bielizna czy biżuteria.

Zobacz też: Czego nie robić przed świętami?

Najważniejsza jest …

O tym czy prezent będzie się podobał, nie świadczy jego cena. Liczy się pomysł, to, czy udało nam się spełnić czyjeś marzenia, pozytywnie zaskoczyć lub po prostu pamiętać. Każdy z nas jest inny, każdy ma inne potrzeby, dlatego przed zakupem prezentu zbierzmy jak najwięcej informacji o osobie, dla której ma być przeznaczony. Pomogą nam w tym ludzie, którzy, na co dzień są najbliżej niej. Czyż najlepszym źródłem informacji o dobrej koleżance nie będzie jej mąż?

Najgorszymi prezentami są te kupowane w pospiechu, na ostatnią chwilę. Taki nietrafiony prezent, po pierwsze źle świadczy o nas, a po drugie zamiast cieszyć, sprawia przykrość. Aby uszczęśliwić drugą osobę w ten magiczny czas wystarcza dobre chęci, nieco inwencji i zaangażowania, a najpiękniejszym prezentem dla nas będzie uśmiech najbliższych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)