POLECAMY

Kosmetyki ekologiczne i parabeny

Jak odróżnić kosmetyk biologiczny czy też kosmetyk ekologiczny od... zwykłego? Czy parabeny są rzeczywiście szkodliwe? Nawet w aptece możemy natknąć się na sidła specjalistów od marketingu. Umieszczają na opakowaniach napisy bez pokrycia. Dla nich „naturalny”, „bio” lub „eco” są sposobem na podwyższenie wskaźników sprzedaży. Takich kosmetyków w drogerii zatrzęsienie. Jak wybrać ten wartościowy? Kilka wskazówek.
Kosmetyki ekologiczne i parabeny

Na etykietach znajdziemy specjalne oznaczenia, dzięki którym świadomie wybierzemy kosmetyk ekologiczny lub biologiczny. Kosmetyk certyfikowany oznacza, że został skontrolowany i to przez firmę niezależną od producenta.

Zobacz także: Co oznaczają poszczególne symbole na kosmetykach

Na terenie UE działa kilka prywatnych firm badających kosmetyki. Najbardziej popularne są te z Francji: Cosmebio i Ecocert. W Wielkiej Brytanii kosmetyki ekologiczne najczęściej certyfikowane są przez Soil Association. W Niemczech - BDIH Kontrollierte Naturkosmetik.

Według ich norm różnica między kosmetykiem ekologicznym a biologicznym polega na ilości używanych w produkcji surowców naturalnych z kontrolowanych upraw ekologicznych. I tak ekologiczny jest ten kosmetyk, który zawiera przynajmniej 50%, a biologiczny - przynajmniej 95 % składników naturalnych. Warto zaznaczyć, że umieszczanie na etykietach kosmetyków informacji „no parabens” jest tylko modą. Parabeny, nipaginy, aseptyny to jedne z najbezpieczniejszych konserwantów dla człowieka. Szybko ulegają przemianie w skórze, dzięki naturalnym enzymom i są usuwane z organizmu.

Zobacz także: Kosmetyki modelujące sylwetkę

Masz problemy z trądzikiem, suchą skórą, cellulitem albo kosmetykami do pielęgnacji ciała? Zapytaj eksperta jak im zaradzić. Odpowiedzi na najciekawsze pytania znajdziesz w dziale Porady kosmetologa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
tylko naturalne kosmetyki!!! tylko!!! nasza skóra jest jak gąbka i wszystko wciąga! Moimi ulubieńcami są włoskie kosmetyki! Na pewno Love bio Bema!
/2 lata temu
Jak chce się mieć ładną i zdrową cerę, to tylko naturalne kosmetyki mogą nam to zapewnić, które nie zawierają parabenów. Ja sama już od kilku lat używam tylko ekologicznych kosmetyków sprawdzonej marki OrganicSeries, które swojego czasu poleciła mi moja kosmetyczka.
/8 lat temu
dobry i potrzebny artykuł i na czasie