Moczenie nóg w proszku do pieczenia. Przepis na tanią naturalną pielęgnację stóp

Moczenie stóp w proszku do pieczenia fot. iStock by GettyImages, Daria Kulkova
Moczenie nóg w proszku do pieczenia to prosty i szybki sposób na piękne i zadbane stopy. Proszek do pieczenia pochłania nieprzyjemne zapachy, działa bakteriobójczo i zmiękczająco. To również świetny domowy sposób na grzybicę. Dzięki poniższym wskazówkom łatwo zadbasz o swoje stopy w domowym zaciszu.
/ 14.09.2023 05:58
Moczenie stóp w proszku do pieczenia fot. iStock by GettyImages, Daria Kulkova

Moczenie stóp w proszku do pieczenia pozwoli wygładzić skórę oraz zmiękczyć paznokcie, dzięki czemu będzie Ci łatwiej o nie zadbać. Wystarczy, że w domowym zaciszu przeprowadzisz ten zabieg dwa razy w tygodniu, a efekty mile Cię zaskoczą.

Dodatkowy peeling i nawilżanie stóp po zastosowaniu tej metody sprawią, że będą one delikatne, niczym u niemowlęcia.

Spis treści:

 1. Moczenie nóg w proszku do pieczenia - jak i dlaczego działa?
 2. Proszek do pieczenia na grzybicę stóp i paznokci
 3. Na co pomaga proszek do pieczenia?
 4. Moczenie stóp w proszku do pieczenia - warto pamiętać

Moczenie nóg w proszku do pieczenia - jak i dlaczego działa?

Proszek do pieczenia ma wiele zastosowań i właściwości. Okazuje się bowiem, że może być stosowany nie tylko w kuchni, ale także podczas domowej pielęgnacji DIY. Ta łatwo dostępna substancja składa się głównie z sody oczyszczonej, która doskonale sprawdza się w pielęgnacji stóp. Przeprowadza się np. moczenie stóp w sodzie.

Moczenie stóp w wodzie z proszkiem do pieczenia to szybki i tani sposób na złagodzenie podrażnień, wygładzenie skóry czy nawet swędzenia po ukąszeniu owada. Soda zawarta w proszku do pieczenia ma działanie bakteriobójcze, dzięki czemu skutecznie eliminuje problem nieprzyjemnego zapachu stóp. Regularne kąpiele w roztworze z sody lub proszku do pieczenia pomagają też w leczeniu kurzajek i grzybicy. 

Proszek do pieczenia na grzybicę stóp i paznokci

Domowe sposoby na grzybicę stóp czy paznokci warto stosować już przy pierwszych objawach choroby, aby nie dopuścić do jej rozwinięcia. Jednym z nich jest właśnie kąpiel w roztworze wody i proszku do pieczenia. Aby taki przygotować, wystarczy miednica, 4 litry ciepłej wody i 3-4 czubate łyżki proszku do pieczenia. Mocz stopy przez około 20 minut, dwa razy dziennie. Na zakończenie wytrzyj stopy ręcznikiem papierowym.

Innym sposobem jest zrobienie pasty i stosowanie jej miejscowo. Do pół szklanki wody dodajemy 3 czubate łyżki proszku do pieczenia. Opcjonalnie możemy dodać również łyżkę soku z cytryny. Tak wykonaną papką wcieramy w zmienione miejsca. Po trzech minutach spłukujemy stopy i nakładamy lek antygrzybiczy. 

Na co pomaga proszek do pieczenia?

Moczenie stóp w roztworze proszku do pieczenia pomoże także na inne problemy ze stopami. Ten domowy sposób pomocny jest na:

 • grzybicę stóp i paznokci,
 • ukąszenia komara,
 • swędzenie stóp,
 • nadmierną potliwość,
 • brzydki zapach stóp,
 • kurzajki,
 • zmiękczenie naskórka w celu pozbycia się zrogowaciałego naskórka,
 • usunięcie przebarwień po ciemnym lakierze do paznokci,
 • w celu relaksacji zmęczonych nóg
 • odświeżenie obuwia.

Moczenie stóp w proszku do pieczenia - warto pamiętać

Wszelkie domowe metody leczenia powinny być postrzegane wyłącznie jako dodatek do kuracji zalecanej przez lekarza. Szczególnie korzystnie jest sięgać po domowe sposoby zaraz na początku rozwoju infekcji, jednak nie można ich stosować jako zamiennik profesjonalnego leczenia. Pomimo że domowe sposoby mogą przynieść ulgę, to mogą okazać się niewystarczające w walce z grzybicą, która ma tendencję do nawrotów. Grzybica jest jednym z tych schorzeń, które są trudne do zwalczenia i mogą szybko przenieść się na innych domowników. 

Jeśli sytuacja nie ulega poprawie lub pogarsza się, koniecznie należy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Przedstawione w tym artykule wskazówki opierają się na tradycyjnych, domowych metodach leczenia, dlatego nie mogą one zastępować standardowej opieki medycznej ani konsultacji z lekarzem.

Czytaj także:
Soda oczyszczona na paznokcie: tani zabieg, który zregeneruje je w mgnieniu oka. Będą gładkie i błyszczące
Soda oczyszczona na twarz: tani sposób na zaskórniki, trądzik i przebarwienia. Jak bezpiecznie ją stosować?
Domowy peeling z sody oczyszczonej na twarz, ciało, włosy i stopy: jak przygotować i stosować? Przepisy na naturalne kosmetyki