Pielęgnacja skóry przy Hashimoto: jak prawidłowo o nią dbać i jakie kosmetyki stosować? Wyjaśnia lek. Katarzyna Bornikowska

Pielęgnacja skóry w chorobie Hashimoto fot. Adobe Stock, Jacob Lund
Choroba Hashimoto ma ogromny wpływ na kondycję skóry. Staje się nadmiernie sucha, szorstka, matowa, swędzi i często pojawia się trądzik. Aby złagodzić te objawy, należy dużo uwagi poświęcić codziennej pielęgnacji. Jak dbać o skórę przy Hashimoto i jakie kosmetyki będą niezbędne? Odpowiada lek. Katarzyna Bornikowska — endokrynolog, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej i ekspertka Centrum Medycznego ENEL-MED.
/ 02.11.2023 05:00
Pielęgnacja skóry w chorobie Hashimoto fot. Adobe Stock, Jacob Lund

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób autoimmunizacyjnych. Dotyka zazwyczaj kobiety od 30 do 50 roku życia. Za jej rozwój odpowiedzialne są predyspozycje genetyczne oraz czynniki środowiskowe. 

To choroba autoimmunizacyjna, charakteryzująca się obecnością nacieków limfocytarnych w tarczycy i wytwarzaniem autoprzeciwciał skierowanych przeciwko antygenom tarczycowym. Przewlekły proces zapalny w gruczole tarczowym prowadzi do zniszczenia tyreocytów i  niedoboru hormonów tarczycy. Według danych epidemiologicznych choroba Hashimoto dotyka nawet 15% populacji osób dorosłych na świecie, 7-10 razy częściej występuję u kobiet, a szczyt zachorowalności przypada na 30-50 r.ż. Niedobór hormonów tarczycy w sposób bardzo istotny wpływa na funkcjonowanie wielu układów - nerwowego, sercowo-naczyniowego, pokarmowego, rozrodczego, ale także na skórę
 wyjaśnia lek. Katarzyna Bornikowska, ekspertka Centrum Medycznego ENEL-MED.

Jakie są objawy skórne choroby Hashimoto i jak je złagodzić? Odpowiada ekspert Centrum Medycznego Enel-Med lek. Katarzyna Bornikowska — endokrynolog, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej.

Spis treści:

  1. Jak Hashimoto wpływa na skórę?
  2. Jak dbać o skórę przy Hashimoto?
  3. Jakie kosmetyki do pielęgnacji skóry stosować przy Hashimoto?

Jak Hashimoto wpływa na skórę?

Przez niedostateczną pracę hormonów cierpi nasza skóra. Staje się sucha, blada, szorstka, zaczyna się łuszczyć, pogłębiają się zmarszczki, pojawiają się przebarwienia i wypryski.

Charakterystycznymi objawami Hashimoto są również: swędzenie, żółtawy odcień (spowodowany nadmiernym odkładaniem się karotenu) oraz obrzęk, który przyjmuje formę obrzęku śluzowatego. Najczęściej pojawia w okolicach oczu, uszu i nosa. Może wystąpić też pokrzywka.

Jak dbać o skórę przy Hashimoto?

Aby złagodzić zmiany skórne spowodowane chorobą Hashimoto, niezwykle istotna jest prawidłowa, codzienna pielęgnacja. Należy skupić się na nawilżeniu i odbudowaniu bariery hydrolipidowej. W ten sposób zmniejszymy jej wrażliwość, zredukujemy szorstkość oraz przywrócimy napięcie.

Pielęgnacja skóry przy Hashimoto 

OCZYSZCZANIE

Przede wszystkim powinniśmy stosować delikatny preparat do oczyszczania skóry bez dodatku alkoholu, mydła i detergentów. Warto także zrezygnować z kosmetyków zawierających dużą ilość sztucznych barwników i konserwantów, bowiem mogą one nasilać objawy suchości skóry i wywoływać podrażnienia
 mówi lek. Katarzyna Bornikowska. 

Jak Hashimoto wpływa na skórę i jak o nią dbać?fot. Pielęgnacja skóry przy chorobie Hashimoto/Adobe Stock, Alliance

ZŁUSZCZANIE

Kolejnym etapem pielęgnacji powinno być złuszczenie naskórka wykonywane bardzo delikatnie. Powierzchowne pozbycie się martwych komórek naskórka, umożliwi bowiem lepsze wnikanie substancji aktywnych z kremów i masek użytych w kolejnej fazie pielęgnacji. Polecane jest w tym wypadku stosowanie peelingów enzymatycznych, które zawierają w sobie enzymy, takie jak: papaina, bromelina czy enzym z dyni, które będą działały o wiele łagodniej niż zawarte w peelingach mechanicznych cząsteczki ścierające. Polecane są również kwasy chemiczne o niskich stężeniach tj. alfa-hydroksykwasy (AHA — alpha hydroxy acids) np. kwas mlekowy będący składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego (NMF — natural moisturising factor). Mocniejsze kwasy można dostosować po ustaleniu i pod nadzorem wykwalifikowanego kosmetologa  mówi lek. Katarzyna Bornikowska.

NAWILŻANIE

Warto zainwestować w głęboko nawilżający i odbudowujący naturalną barierę hydrolipidową krem zawierający aktywne składniki, takie jak: niacynamid (działa przeciwzapalnie); gliceryna i hialuronian sodu (nawilżają); skwalan, ceramidy (regenerują i wzmacniają naturalną barierę skóry); masło shea i olej makadamia (odżywiają i uzupełniają braki lipidów); alantoina i pantenol (łagodzą i koją) oraz ekstrakt z ostropestu (zmiękcza naskórek). 

Doskonałym uzupełnieniem i wsparciem codziennej prawidłowej pielęgnacji skóry w chorobie Hashimoto będą również zabiegi z zakresu medycyny estetycznej - mówi lek. Katarzyna Bornikowska.

Warto pamiętać, że sama pielęgnacja to nie wszystko. Chcąc złagodzić objawy skórne, warto też zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. W menu przy chorobie Hashimoto powinny znaleźć się m.in. tłuste ryby (np. makrela, łosoś); orzechy (włoskie, migdały, brazylijskie, laskowe); pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce; warzywa; oliwa z oliwek oraz niskotłuszczowe, fermentowane naturalne produkty mleczne. 

Przeciwwskazane są produkty wysoko przetworzone i zawierające cukier.

Hashimoto a dieta - zasady, produkty zalecane, przeciwwskazane, suplementy

Jakie kosmetyki do pielęgnacji stosować przy Hashimoto?

Kluczem do utrzymania skóry w dobrej kondycji przy Hashimoto jest stosowanie preparatów silnie nawilżających, natłuszczających oraz łagodzących. Doskonale sprawdzą się te o bogatych formułach, mające w składzie: ceramidy, oleje, masła, prebiotyki, probiotyki, pantenol, alantoinę, mocznik i glicerynę.

Należy natomiast unikać produktów z dużą ilość sztucznych barwników, z konserwantami, alkoholem, mydłem oraz detergentami. Przesuszają ją i podrażniają.

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach: lista polskich i zagranicznych marek cruelty free

Kosmetyki do pielęgnacji skóry przy Hashimoto

Łagodzący żel micelarny do mycia twarzy Sensibio Gel Moussant, Bioderma

Łagodzący żel micelarny do mycia twarzy Sensibio Gel Moussant, Biodermafot. Łagodzący żel micelarny do mycia twarzy Sensibio Gel Moussant, Bioderma, cena: ok.49 zł/materiały prasowe

Prebiotyczny żel do mycia twarzy, okolic oczu i ciała Supreme Cleanser, Samarite

Prebiotyczny żel do mycia twarzy, okolic oczu i ciała Supreme Cleanser, Samaritefot. Prebiotyczny żel do mycia twarzy, okolic oczu i ciała Supreme Cleanser, Samarite, cena: 99,99 zł/materiały prasowe

Łagodny żel myjący Pure On, Health Labs Care

Łagodny żel myjący Pure On, Health Labs Carefot. Łagodny żel myjący Pure On, Health Labs Care, cena: 129 zł/materiały prasowe

Żel do twarzy Your RELIEF, Your Kaya

Żel do twarzy Your RELIEF, Your Kayafot. Żel do twarzy Your RELIEF, Your Kaya, cena: 69 zł/materiały prasowe

Nawilżający krem do twarzy, CeraVe

Nawilżający krem do twarzy, CeraVefot. Nawilżający krem do twarzy, CeraVe, cena: 71,99 zł/materiały prasowe

Ceramidowy krem regnerujący, BasicLab

Ceramidowy krem regenerujący, BasicLabfot. Ceramidowy krem regnerujący, BasicLab, cena: 99,90 zł/materiały prasowe (dostępny na www.cocolita.pl)

Lipoaktywny krem nawilżający, Cetaphil PS

Lipoaktywny krem nawilżający, Cetaphil PSfot. Lipoaktywny krem nawilżający, Cetaphil PS, cena: 61,99 zł/materiały prasowe

Krem do twarzy i ciała Cicalfate+, Avène

Krem do twarzy i ciała Cicalfate+, AvèneKrem do twarzy i ciała Cicalfate+, Avènefot. Krem do twarzy i ciała Cicalfate+, Avène, cena: ok. 59 zł/materiały prasowe

Balsam do twarzy i ciała Cicaplast B5+, La Roche-Posay

Balsam do twarzy i ciała Cicaplast B5+, La Roche-Posayfot. Balsam do twarzy i ciała Cicaplast B5+, La Roche-Posay, cena: 74,99 zł/materiały prasowe

Balsam do ciała Panthenol Comfort, MIXA

Balsam do ciała Panthenol Comfort, MIXAfot. Balsam do ciała Panthenol Comfort, MIXA, cena: 49,99 zł/materiały prasowe (dostępny w Super-Pharm)

Zestaw dr Joanny Ibisz do pielęgnacja skóry przy Hashimoto, Veoli Botanica

Zestaw dr Joanny Ibisz do pielęgnacja skóry przy Hashimoto, Veoli Botanicafot. Zestaw dr Joanny Ibisz do pielęgnacja skóry przy Hashimoto, Veoli Botanica, cena: 506,60 zł/materiały prasowe

Czytaj także:

Objawy choroby Hashimoto rozwijają się powoli i bywają lekceważone latami. Co powinno zaniepokoić?
Obalamy mity: Czy jodowanie soli powoduje chorobę Hashimoto?
 

Ekspert Centrum Medycznego Enel-Med
Katarzyna Bornikowska
lek.
Katarzyna Bornikowska
endokrynolog, specjalista medycyny estetycznej
Ekspert Centrum Medycznego Enel-Med

W 2012 roku uzyskała dyplom ukończenia studiów na kierunku lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, następnie odbyła staż podyplomowy w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie. W 2021 roku uzyskała tytuł specjalisty endokrynologa w Klinice Endokrynologii CMKP Szpitala Bielańskiego, gdzie aktualnie pracuje. W 2021 roku rozpoczęła studia doktoranckie w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Aktywnie uczestniczy w licznych zjazdach i konferencjach endokrynologicznych oraz medycyny anti-aging, stale szkoli się w zakresie ultrasonografii tarczycy. W 2015 roku ukończyła studia podyplomowe na kierunku „medycyna estetyczna” Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i aktywnie pracuje w dziedzinie medycyny anti-aging. Szczególnym obszarem zainteresowań specjalistki są choroby tarczycy, otyłość i choroby metaboliczne, androgenizacja oraz choroby przysadki.

Redakcja poleca

REKLAMA