kolczyk w pępku www.unsplash.com

Kolczyk w pępku - czy to opcja dla ciebie? (szczegóły zabiegu)

Czy przekłucie pępka boli, jak długo się goi i ile kosztuje? Sprawdź!
Małgorzata Germak / 13.06.2019 13:53
kolczyk w pępku www.unsplash.com

Piercing, czyli przekłuwanie ciała to jedna z metod jego ozdabiania. Najczęściej robimy sobie kolczyki w uchu. Są też fani przekłuwania wargi, nosa czy właśnie pępka. Kolczyk w pępku wygląda seksownie, więc nic dziwnego, że nadal wiele kobiet i dziewczyn myśli o tym zabiegu. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się przekuć tę część ciała?

Spis treści:

Jak wygląda przekłuwanie pępka?

Zabieg wykonuje się w studiu piercingu. Kładziesz się na kozetce. Piercer najpierw dezynfekuje wybraną część ciała. Potem zaznacza miejsce wkłucia markerem, a następnie przekłuwa sterylną igłą skórę – w przypadku pępka zwykle przekłuwa się skórę powyżej. Od razu zakłada kolczyk.

zabieg przekłuwania pępka
fot.: AdobeStock

Zwykle kolczyki wykonane są z tytanu albo stali chirurgicznej. Kluczowe jest, aby nie zawierały niklu, na który wiele osób jest uczulonych.

Czy to boli?

Przekłuwanie pępka jest zabiegiem do wytrzymania, krótko trwa. To, jak bardzo boli, zależy od indywidualnego progu bólu. Większość osób ocenia ból na 4-5/10. Niektóre studia piercingu oferują znieczulenie miejscowe. Potem podczas pierwszych dni gojenia rana może trochę pobolewać, a okolice pępka być podrażnione.

Jak długo się goi?

Kolczyk w pępku trzeba nosić do czasu aż rana całkowicie się zagoi. U każdego proces gojenia może różnie trwać – zwykle kolczyk w pępku goi się od 3 do 6 miesięcy.
Jak wygląda czas po zabiegu? Najpierw spodziewaj się, że skóra w tym miejscu będzie obolała, zaczerwieniona i obrzęknięta. Z rany może sączyć się osocze. Żeby wygoiły się wszystkie warstwy skóry, musi minąć kilka miesięcy (zwykle co najmniej dwa).

W gojeniu ważna jest odpowiednia higiena. Piercer powinien poinstruować cię, jak dbać o ranę w pępku. Jeśli tego nie zrobi, działaj tak: przekłutą skórę przemywaj kilka razy dziennie roztworem soli fizjologicznej. Możesz też kupić w aptece specjalny sprej antyseptyczny do ran i jego używać. Wystrzegaj się preparatów na bazie alkoholu i wody utlenionej – sprzyjają podrażnieniom. Pamiętaj, że jeśli rana zacznie ropieć, obrzęk nie będzie schodzić albo w jakikolwiek sposób wygląd pępka zacznie cię niepokoić - idź do lekarza.

Ile kosztuje kolczyk w pępku?

Ceny są różne w zależności od studia piercingu i jego lokalizacji. Przekłuć pępek można już za ok. 80 złotych, ale są tacy piercerzy, którzy wezmą za zabieg ponad 100. Najczęściej w cenę od razu wliczony jest kolczyk.

Przeciwwskazania do zabiegu

Okolice pępka trudno się goją, przekłuwanie ich niesie za sobą ryzyko zakażenia i infekcji. Z tego powodu kobiety w ciąży powinny zrezygnować z wykonywania zabiegu piercingu. Przeciwwskazaniem do przekłuwania pępka jest też cukrzyca i problemy z krzepliwością krwi. Jeśli cierpisz na jakieś choroby, zawsze przed tego typu zabiegiem lepiej skonsultować się z lekarzem.

Na to uważaj!

Nie tylko igła powinna być sterylna, ale i całe otoczenie, w którym przeprowadza się zabieg. Dlatego warto wybrać polecane studio piercingu z dużym doświadczeniem.

Co powinno cię zaniepokoić:

  • piercer, który chce wykonać zabieg pistoletem (absolutnie tego nie rób)
  • w studiu piercingu nie ma żadnych zdjęć z wykonanych zabiegów
  • piercer nie rozpakowuje przy tobie z opakowania po sterylizacji narzędzi
  • zaleca ci przemywanie rany spirytusem (zdecydowanie nie rób tego)
  • piercer nie zaznacza markerem na skórze miejsca wkłucia (a powinien)

Więcej o piercingu:Jak zrobić kolczyk w nosie?Co warto wiedzieć o piercingu ciała?