POLECAMY

Czy wiesz jak jeść owoce bez szkody dla zębów?

Owoce oczyszczają przestrzenie międzyzębowe z osadu, są cenne dla dziąseł. Niestety ich kwasy mogą rozpuszczać szkliwo zębów. Ponadto, cukier przyspiesza rozwój bakterii powodujących próchnicę. Dlatego stosuj się do o kilku prostych wskazówek, a nie będziesz mieć problemów.
Czy wiesz jak jeść owoce bez szkody dla zębów? fot. Czy.wieszjak.pl

Jedz owoce w jednej porcji, np. całą pomarańczę, a nie w kawałkach co jakiś czas - "pogryzanie" naraża szkliwo na długie oddziaływanie osłabiających je kwasów. Taka sama zasada dotyczy soków z kwaśnych owoców – lepiej wypij szklankę od razu niż powoli.

Nie myj zębów po zjedzeniu owoców bogatych w witaminę C - szorowanie wypłucze składniki mineralne z nadtrawionego przez kwasy szkliwa. Najpierw przepłucz usta wodą, odczekaj pół godziny i umyj zęby.

Uwaga ! Twarda szczoteczka dodatkowo niszczy szkliwo – jest to szczególnie niebezpieczne dla odsłoniętych szyjek zębowych, gdzie szkliwo jest cienkie, podatne na ścieranie.

Żeby zneutralizować kwasy owocowe: wypij łyk mleka, żuj gumę bez cukru, smaruj zęby tzw. "płynnym szkliwem" (do kupienia w aptekach), soki owocowe (zwłaszcza dosładzane) pij przez słomkę - unikniesz ich bezpośredniego kontaktu ze szkliwem.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)