Niektórzy właściciele kamieni zazdrośnie chowają je do sejfów, inni rozkoszują się przyjemnością noszenia przepięknych minerałów oprawionych w metale szlachetne. Rola kamieni w naszym życiu nie zmieniła się od wieków – im trudniej osiągalny, tym bardziej wartościowy, im rzadszy, tym droższy, im twardszy, tym lepszy. Uważa się, że kamieni szlachetnych używamy jako ozdób, od co najmniej 10 tysięcy lat. Zawsze dobitnie świadczyły o wysokim statusie ich właścicieli.
Kamienie szlachetne i półszlachetne
Początkowo mianem kamieni szlachetnych mogły się szczycić te minerały, które przyciągały uwagę ludzi przede wszystkim niezwykłym wyglądem, połyskiem, barwą, przezroczystością lub rzadkością występowania. W miarę upływu czasu dołączono do tej grupy także kamienie, które odpowiadały aktualnej modzie bądź wydawały się tajemnicze. Później zaczęto dzielić klejnoty na kamienie szlachetne i półszlachetne. Definicji można znaleźć wiele, w Encyklopedii PWN kamienie szlachetne zdefiniowane są jako minerały, mineraloidy, rzadziej skały lub substancje pochodzenia organicznego oraz produkty syntetyczne wykorzystywane w jubilerstwie i zdobnictwie; odznaczają się dużą twardością, często także piękną barwą i żywym połyskiem; na ogół przezroczyste; najcenniejsze: diament, rubin, szmaragd, szafir i aleksandryt; kamienie szlachetne o mniejszej wartości nazywa się kamieniami jubilerskimi (kamienie półszlachetne i ozdobne) wykorzystywane również w przemyśle.
Natomiast encyklopedia internetowa kamienie szlachetne określa jako kamienie jubilerskie – wartościowe i rzadko spotykane, czyste, jednorodne i przezroczyste odmiany niektórych minerałów i skał. Kamienie te odznaczają się silnym połyskiem, efektownym zabarwieniem (lub są zupełnie bezbarwne), dużą trwałością i twardością. Stosuje się je w jubilerstwie, oprawia w złoto, srebro i inne metale szlachetne. Przykładami kamieni szlachetnych mogą być: diament (odpowiednio oszlifowany nosi nazwę brylantu), szmaragd, rubin, szafir, topaz, aleksandryt. Kamienie półszlachetne – kamienie należące do grupy minerałów o nieco mniejszej twardości i trwałości niż kamienie szlachetne i mające od nich mniejszą wartość jubilerską, np. ametyst, jaspis, agat, malachit, bursztyn itd.