Historia i zastosowanie
Malachit zawdzięcza swą nazwę wyjątkowej kruchości i przejrzystości – malakos znaczy po grecku „miękki”. Jego piękny, zielonkawy odcień, wywołany przez obecność miedzi, potrafi zabarwić na zielono płomień. Występuje głównie w postaci szmaragdowo-zielonych kryształów o koncentrycznej budowie. Dzięki skomplikowanej sieci żyłek i wzorów, pokrywających jego powierzchnię, chętnie stosuje się go w jubilerstwie. Służył także jako pigment malarski, występując pod nazwą zieleni malachitowej. W wiekach średnich używano go do zdobienia insygniów i ksiąg. Malachit wykorzystuje architektura – pokrywa się nim kolumny, ściany i fragmenty ołtarzy. Z tego minerału powstają także zastawy stołowe i elementy dekoracyjne.
Talizman z malachitu
W Egipcie odstraszał demony i złe duchy, zwłaszcza te czyhające na spokojny sen dzieci. Zieleń malachitu uspokaja umysł i rytm serca, obdarza równowagą. Wiąże się ze światem natury i bóstwami przyrody. Minerał ten, ze względu na obecność miedzi, posiada silne właściwości bakteriobójcze. Eliksir przygotowany z niego przeciwdziała ponoć zatruciu toksycznemu. Noszenie przy sobie talizmanu wykonanego z malachitu może normalizować przepływ energii i zbierać na siebie te chorobotwórcze, a także łagodzić infekcje, zaburzenia błędnika, wzroku i zaburzenia trawienne. Jest też ponoć dobry na bóle reumatyczne.
Patronką tego talizmanu jest bogini Wenus, sprzyja on zatem miłości, płodności i szczęściu. Uśmierza ponoć także bóle porodowe, regeneruje tkanki, pobudza cyrkulację krwi, normalizuje pracę serca, wpływa na pogodę ducha i optymizm. Na organizm działa stymulująco, ale umysłowi pozwala się wyciszyć.
Horoskop
Osoby, dla których malachit jest naturalnym talizmanem, czyli spod znaku Bliźniąt, Skorpiona i Koziorożca, cechują się odwagą i hartem ducha. Są przy tym skromni, odpowiedzialni i pracowici, szanują autorytety i przełożonych. Mimo pozornego chłodu i opanowania skrywają w sobie sporo wrażliwości, potrafią być delikatni i czuli. Ich wartości to wierność, sprawiedliwość i zasady moralne.