Agat znaczy dobry

Agat znaczy dobry
Agat to wielobarwny minerał, powstający w procesie zastygania wulkanicznej lawy. Puste miejsca wypełniają się roztworami zawierającymi krzemionkę, a ich warstwowe rozłożenie i zachodzące w nich procesy chemiczne wpływają na zróżnicowane zabarwienie każdej z poszczególnych warstw tej odmiany chalcedonu.
/ 06.05.2009 10:18
Agat znaczy dobry

Nieregularna bryła agatu po przecięciu ukaże nam różnokolorowe, naprzemianległe wstęgi barw. Kolory te są zazwyczaj blade (przeważa róż i szary), żywe barwy występują rzadziej (czerwień, zieleń, czerń). Dlatego agat bardzo często barwi się sztucznie.

Po grecku agathos oznacza „dobry”, ale późniejsza nazwa minerału pochodzi od rzeki Achates (dziś – Drillo) w południowej Sycylii, gdzie rozpoczęto jego wydobywanie. Występuje w Brazylii, Indiach, Urugwaju, Rosji, USA, Czechach a nawet w Polsce - głównie na Dolnym Śląsku.

Zastosowanie

Kamień ten wróżbici uważają za obdarzony wyjątkową mocą ochronną i uzdrawiającą, stąd od czasów starożytnych wykonywano z niego amulety i pieczęcie, ozdobne bransolety (ulubione przez Rzymian, zwłaszcza z tzw. „kocim okiem”), kamee, miniatury. Wierzono, że agat wskazuje właściwe miejsce do połowu pereł. Był również wykorzystywany przy produkcji ozdobnych przedmiotów – ołtarzy, naczyń, puzderek i mebli (zwłaszcza w baroku). Dziś wciąż stosuje się go w jubilernictwie do produkcji paciorków i w rzeźbiarstwie artystycznym. Jednym z najbardziej praktycznych sposobów wykorzystywania agatu jest jego zastosowanie w mechanice precyzyjnej, do wyrobu materiałów polerskich i ściernych (potrzebnych m.in. konserwatorom zabytków), elementów moździerzy, wag i tłuczków.

Amulety z agatu

Agat jest szczególnie ważnym kamieniem dla ludzi spod znaków Bliźniąt i Panny. Mnogość i różnorodność barw agatu sprawia, że każdy amulet zrobiony z tego kamienia ma inne znaczenie. Zawsze jednak jest ono pozytywne.

Agat:

  • o wyglądzie lwiej skóry: uważany jest za minerał biznesmenów. Zapewnia dar wymowy mówcom. Przynosi zwycięstwo, leczy choroby,
     
  • „kocie oko”: zapewnia mądrość życiową,
     
  • ciemnozielony (tzw. mszysty): preferowany przez Chińczyków, leczy choroby, zwłaszcza nerek,
     
  • zielony w żółte plamy: zapewnia urodzaj rolnikom i ogrodnikom,
     
  • biały: jest kamieniem pasterzy,
     
  • różowy z białymi smugami: to miłosny amulet. Idealny na pierścionek zaręczynowy.

Redakcja poleca

REKLAMA