Piękny minerał
Jaspis mieni się różnymi barwami – zielenią, żółcią, czerwienią, fioletem, brązem i bielą. W zależności od proporcji minerałów, z których jest zbudowany, posiada mniej lub bardziej cętkowaną, pełną barwnych smug powierzchnię. Z powodu swojego piękna ma szerokie zastosowanie jako materiał jubilerski i dekoracyjny. Już od średniowiecza wyrabiano z niego naszyjniki, kolczyki, bransolety, pierścionki, pieczęcie, rzeźby, a nawet ornamenty w kościołach. Rejony jego występowania to USA, Meksyk, Syberia, Indie i Chiny.
Zobacz także: Jaką moc mają kamienie?
Znaczenie i działanie
Jaspis pojawia się w Apokalipsie Św. Jana jako symbol Chrystusa. Już starożytni przypisywali mu niezwykłe, lecznicze właściwości, takie jak leczenie krwotoków wewnętrznych, chorób żołądka, wątroby, nerek i pęcherza moczowego, bólów głowy i braku apetytu. Rzymianie uważali jedną z odmian jaspisu (białą w czarne cętki, tzw. „dalmatyńczyka”) za przynoszącą szczęście. Miłośnicy talizmanów wierzą, że jaspis uspokaja, odpręża, podbudowuje fizycznie i psychicznie, poprawia atmosferę między ludźmi, a nawet pobudza erotycznie (zwłaszcza żółty i brązowy). Czerwony jaspis sprzyja ponoć racjonalnemu myśleniu i chroni od wrogów – na polu bitwy mógł być zastąpiony czerwoną wstążką.
Znaki zodiaku, dla których ten kamień może być talizmanem to Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Panna, Waga, koziorożec, Skorpion.
Rodzaje jaspisu:
- basanit – czarna odmiana jaspisu,
- jaspis agatowy – zrośnięty z agatem, nakrapiany żółto, zielono lub brązowo jaspis,
- jaspis egipski – czerwony lub żółty,
- jaspis pejzażowy – brązowy o malowniczym wyglądzie,
- jaspis pasiasty – powierzchnia pokryta barwnymi warstwami,
- jaspis z Nunkirchen – białawy jaspis, który barwi się na błękit, by imitował lapis lazuri,
- mookait – pochodzący z Australii różowy lub nakrapiany czerwonymi plamkami jaspis,
- rogowiec – drobnoziarnista, różnobarwna odmiana jaspisu,
- silex – w kolorze żółtym, czerwonym i brązowym,
- unakit – odmiana różowo-zielona,
- heliotrop – zielony jaspis z czerwonymi plamkami.
Zobacz także: Amulety i talizmany