POLECAMY

Jak odświeżyć kolor włosów?

Znamy prosty sposób na wydłużenie czasu między jednym, a drugim farbowaniem... wystarczy sięgnąć po toner lub płukankę.
Jak odświeżyć kolor włosów? fot. FREE
Delikatne środki tonujące i płukanki nie zastąpią koloryzacji, ale podtrzymają jej efekt. Dzięki nim nawet kilka tygodni po farbowaniu możesz błyskawicznie odświeżyć kolor włosów i nadać im ładny połysk.

Kosmetyki te są bezpieczne, nie niszczą włosów, więc możesz ich używać często (nawet podczas co drugiego mycia). Ponieważ barwią włosy w niewielkim stopniu, nadając tylko lekki odcień, nie ryzykujesz uzyskania niechcianego koloru. Po 1-2 myciach włosy powracają do wyjściowego odcienia.

Tonerów i płukanek nie można mylić z szamponami koloryzującymi, bo nie są w stanie utrzymać koloru na włosach dłużej, niż przez kilka myć i nigdy nie pokrywają wszystkich siwych włosów. Mają za to wiele innych zalet. Pomagają zlikwidować problem odrostów, a ponieważ nie zawierają substancji utleniających i rozpulchniających (czyli wody utlenionej i amoniaku), są przyjazne dla włosów. Wiele z nich ma działanie pielęgnujące, ponieważ zawierają składniki, które wygładzają strukturę włosów i nadają im połysk.

Jak działają tonery i płukanki?

Barwniki zawarte w składzie tych kosmetyków posiadają dodatni ładunek elektryczny (są kationowo czynne) i działają na zasadzie przyciągania ładunków elektrycznych. Włosy natomiast są naładowane ujemnie. Gdy są mokre, ten ujemny potencjał jeszcze się zwiększa i właśnie dlatego preparaty tonujące należy nakładać zawsze na wilgotne, umyte włosy.

Po nałożeniu preparatu naładowany ujemnie włos działa jak magnes na dodatnie cząsteczki barwników kosmetycznych. Barwniki osadzają się na powierzchni włosa, tworząc tam szczelnie przylegającą kolorową otoczkę. Podczas każdego mycia otoczka stopniowo (lub od razu) zmywa się z włosów.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Ponieważ tonery nie farbują włosów trwale, często zmywają się już po jednym myciu, czasem po dwóch lub trzech. Ma to swoje zalety: możesz próbować wielu takich kosmetyków i często zmieniać odcień włosów, nie niszcząc ich.

Chociaż nie utrzymują się na włosach długo, warto po nie sięgać. Zazwyczaj są niedrogie, a nałożenie tonera lub płukanki zajmuje dosłownie kilkanaście sekund! Czas utrzymywania się barwnika na powierzchni włosów jest ściśle związany z ich kondycją. Włosy zniszczone i porowate dłużej zatrzymują barwniki kosmetyczne. Dlatego na tych suchych i zniszczonych odcień tonerów będzie trzymał się trochę dłużej, niż na włosach zdrowych, o gładkiej strukturze.

Jak dobrać kolor tonera?

Niektóre tonery są produktami profesjonalnymi, dostępnymi tylko w salonach fryzjerskich – to twój fryzjer powinien doradzić ci, jaki wybrać. Największy problem z utrzymaniem koloru mają zazwyczaj dziewczyny, które rozjaśniają włosy – farba szybko wypłukuje się z włosów o porowatej strukturze i uszkodzonych łuskach. W rezultacie zamiast pięknych złotych pasm, pojawiają się żółte, nawet bladozielone... W tym przypadku warto sięgnąć po kosmetyk, który zneutralizuje żółty kolor, nadając mu chłodniejszy odcień.

Z kolei barwniki zawarte w tonerach i płukankach do ciemnych włosów działają na zasadzie makijażu – pokrywają powierzchnię włosów, sprawiając, że wyglądają jak zaraz po koloryzacji w salonie fryzjerskim.

Preparaty tonujące, jak wskazuje ich nazwa, barwią zawsze ton w ton. Oznacza to, że nie rozjaśnisz nimi, ani też znacząco nie przyciemnisz włosów. Barwniki kosmetyczne nakładają się tylko na wyjściowy kolor włosa, dodając mu blasku i głębi. Warto pamiętać, że im jaśniejszy jest kolor wyjściowy (ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku włosów rozjaśnianych), tym efekt barwienia będzie bardziej intensywny.


Konsultacja: Maciej Wróblewski, fryzjer i właściciel warszawskiego salonu You&You
Tagi: włosy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)