Ombre, sombre, balayage i flamboyage to terminy, które zna każda z nas, która regularnie farbuje włosy. Mimo wciąż pojawiających się nowych trendów (np. koloryzacja „money piece” czy „butter blonde” ) one wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie i mają wierne grono fanek.
Zastanawiasz się, czym dokładnie charakteryzuje się każda z nich i na jakich włosach efekty będą najlepsze? Zerknij na nasz krótki przewodnik, gdzie znajdziesz najważniejsze informacje o podstawowych technikach koloryzacji włosów.
Spis treści:
Koloryzacja ombre
- Nazwa ombre pochodzi od francuskiego słowa "cień".
- Najlepiej będzie się prezentować na włosach z bujnymi lokami i falami, czyli na grubych i mocnych.
- Z tą koloryzacją powinny uważać kobiety o bardzo cienkich i delikatnych włosach. Nie będzie najlepszym wyjściem również dla dziewczyn z grzywką lub z przetłuszczającą się skórą głowy. Dlaczego? Ponieważ efekt może być odwrotny od zamierzonego - fryzura będzie wyglądała niedbale, a do tego będzie miała mniejszą objętość.
- Najczęściej występuje w połączeniu brązu z blondem, zachowując przenikanie koloru w kolor, tak aby nie powstało odcięcie pomiędzy kolorami.
Ombre na krótkich włosach - jak zrobić i jakie kolory wybrać?
Koloryzacja sombre
- Nazwa sombre powstała ze zlepku angielskiego słowa soft (łagodny, delikatny) i znanego wszystkim ombre – z francuskiego cień.
- Sombre to delikatniejsza, bardziej subtelna i mniej kontrastowa wersja ombre.
- Włosy są jaśniejsze w okolicach twarzy oraz na końcach, a przejścia kolorystyczne pomiędzy odcieniami są bardzo subtelne.
- Chodzi w nim o delikatne rozświetlenie dolnej części fryzury, a nie rozjaśnienie całej dolnej partii włosów, jak przy klasycznym ombre.
- Najlepsze efekty uzyskasz, gdy rozjaśnienie jest stopniowe i prawie niezauważalne. Dlatego najlepiej, gdy jaśniejsze pasma zaczynają się już kilka centymetrów (2-5) poniżej nasady włosów.
- Koloryzacja przeznaczona dla każdej długości włosów - może z wyjątkiem bardzo krótkich.
Sombre na ciemnych włosach - jak zrobić samodzielnie w domu i jak dbać o włosy po koloryzacji?
Koloryzacja balayage
- Balayage pochodzi z francuskiego słowa "zamiatać".
- Wykonywany jest od skóry głowy.
- Polega na nakładaniu pędzlem farby o różnych odcieniach.
- Ta technika powraca po wielu latach niełaski. Jednak teraz do jej wykonania używa się mniej kontrastujących odcieni - różnica pomiędzy odcieniami kolorów nie przekracza 2-3 tonów, a wybierane pasma są delikatniejsze i cieńsze, aby nie było widać wyraźnego odcięcia (zwłaszcza przy skórze głowy).
- Technika dobra dla kobiet z cienkimi włosami - odpowiednio wykonany balayage dodaje włosom objętości.
Koloryzacja „color no color” - dzięki niej zapomnisz o farbowaniu włosów na wiele miesięcy
Koloryzacja flamboyage
- Najprościej mówiąc to iluzja naturalnej głębi kolorów.
- Ta technika koloryzacji dodaje włosom objętości i świeżości - dzięki rozjaśnianiu poszczególnych pasm zyskujemy optyczne uniesienie włosów. Wydaje się, że jest ich więcej!
- Technika ta polega na wybraniu poszczególnych pasm na różnej wysokości i rozłożeniu ich równomiernie na całej długości włosów.
- Flamboyage sprawdza się u blondynek i brunetek.
- Technika dopasowana jest do każdej pory roku. Latem można dzięki niej wyczarować słoneczne refleksy, a zimą stworzyć ciemniejsze pasma pogłębiające kolor.
Refleksy na ciemnych włosach - jak zrobić w domu i jak poprawnie dobrać odcień?
Czytaj także:
Modne odcienie blondu 2022 - 6 najlepszych trendów do wypróbowania
Kokosowy blond - jak wygląda i komu pasuje?
Na podstawie informacji prasowej Matrix