Sombre na ciemnych włosach fot. Adobe Stock

Sombre na ciemnych włosach - jak je zrobić samodzielnie w domu?

Sombre na ciemnych włosach to jeden z najgorętszych trendów w koloryzacji. Polega na dodaniu jaśniejszych pasemek w różnych odcieniach blondu i brązu.
Małgorzata Machnicka / 15.05.2020 08:12
Sombre na ciemnych włosach fot. Adobe Stock

Sombre na ciemnych włosach wygląda niezwykle efektownie. Cienkie, jasne pasemka dodają im blasku i świetlistości. Największa trudność polega na dobraniu odpowiedniego odcienia farby - kolory powinny idealnie stapiać się ze sobą i przenikać tak, by imitować naturalne rozjaśnienie przez promienie słoneczne.

Efekt rozjaśnienia powinien przechodzić od najjaśniejszego odcienia na końcówkach włosów do coraz ciemniejszego w kierunku nasady, aż do całkowitego wyrównania koloru na wysokości uszu. Włosy sombre najlepiej prezentuje się na długich i średniej długości kosmykach. 

Jak zrobić sombre na ciemnych włosach?

Najważniejsze jest odpowiednie dobranie farb - niestety, ta technika farbowania wymaga więcej niż jednego koloru. Staraj się, by wybrane odcienie były w zbliżonej tonacji - ciepłej lub zimnej. Dobrze jest wykorzystać kilka odcieni brązu i blondu.

Najjaśniejsza farba powinna być nakładana około 10-15 centymetrów poniżej nasady włosów. Różnica pomiędzy naturalnym kolorem a rozjaśnionymi kosmykami powinna sięgać maksymalnie 2-3 tony.

Sombre to pracochłonna metoda koloryzacji i nie wykonasz jej samodzielnie - poproś o pomoc mamę lub przyjaciółkę.

Sombre na ciemnych włosach krok po kroku

  1. Wydziel cienkie pasmo o szerokości około 10 cm, naciągnij i nałóż farbę na wysokości około 15 centymetrów od nasady włosów - im dłuższe włosy, tym niżej powinno zaczynać się rozjaśnianie. Najwyżej powinna być farba najciemniejsza a najbliżej końcówek najjaśniejsza.
  2. Nałóż farbę na wszystkie partie włosów - pamiętaj, aby pasma były jak najcieńsze, a nakładanie farby nieco nieregularne i przypadkowe - tylko w ten sposób uzyskasz naturalnie wyglądający efekt.
  3. Pasma oddzielaj od siebie folią aluminiową lub spożywczą.
  4. Po około 30 minutach zdejmij folię i umyj włosy. 

sombre na ciemnych włosach efekt
fot. Adobe Stock

Pielęgnacja po koloryzacji w stylu sombre

Sombre nie niszczy tak bardzo włosów jak koloryzacja wszystkich pasm. Warto jednak raz na tydzień zafundować włosom odżywczą i regenerującą maskę - wybieraj te do włosów farbowanych lub rozjaśnianych - będą miały najsilniejsze działanie. Możesz też wypróbować zabieg olejowania włosów - przysłuży się suchym i zniszczonym końcówkom. 

Sombre powinno się odświeżać na włosach co 3-4 miesiące, ale nie jest to konieczne - to jedna z tych metod koloryzacji, która świetnie wygląda nawet pomimo dużych odrostów. 

Sombre na ciemnych włosach - cena

Koloryzacja sombre na ciemnych włosach to koszt od 150 do nawet 350 złotych. Wszystko zależy od długości twoich włosów i standardu salonu, który wybierzesz.

Więcej o pięknych włosach:
Jak dobrać olejek do włosów?
Sombre blond - jak wygląda i jak je wykonać?