Nie ma sensu odkładać pewnych tematów na „kiedy indziej". Najlepiej odpowiadać dzieciom na niewygodne pytania od razu, bo to pierwszy moment, w którym możemy odpowiednio je przygotować do informacji, że świat bywa również bardzo okrutny. Jeśli będziemy ich unikać, nasze pociechy będą czerpać wiedzę z innych źródeł. A to akurat w tym przypadku, nie najlepszy pomysł.
6 książek, które polecamy przeczytać polskim politykom
Bo wojna jest zawsze tragedią i nie należy jej gloryfikować. Nawet w wojnie sprawiedliwiej, gdy napadnięty ma prawo się bronić, powinniśmy widzieć tylko rozpaczliwą konieczność, może mniejsze zło, ale nigdy - dobro. A media nie zawsze pokazują prawdę.
Jak pomóc dzieciom zrozumieć, że wojna to nie zabawa, a los człowieka, nawet jeśli obcego, nie powinien być nam obojętny? Najlepszym wyjściem będą książki. Ale bez straszenia, bez epatowania okrucieństwem. Te przeznaczone specjalnie dla dzieci zgrabnie opowiadają o tym, czym jest wojna. Czasami nie zawsze wprost.
Jak nauczyć dziecko dobrych wartości?
Książka Wróg Davide Cali, cena 29,90 zł
Niezwykle mocna w swej genialnej konstrukcji, a zarazem prostocie książka ukazująca bezsens wojny i jej absurdalne mechanizmy. Mistrzowska para twórców książek obrazkowych skierowanych do czytelnika w każdym wieku – Davide Cali i Serge Bloch – używając bardzo oszczędnych środków wizualnych i językowych, potrafią w niebanalny i poruszający sposób wyrazić wciąż aktualny apel o pokój na świecie.
Książka "Pamiętnik Blumki" Iwona Chmielewska, cena 29,90 zł
Niegdyś żyła tu Blumka, doktor Korczak, pani Stefa i dwieście dzieci, a wśród nich:
Zygmuś, który podarował życie srebrnej rybie,
Reginka, której opowieści potrafiły oświetlić najmroczniejszą noc,
Pola, która wyhodowała w swoim uchu groszek,
Chaimek, którego mrówki zaprowadziły przed sąd,
Kocyk, który tak pięknie pomagał, nosząc węgiel w emaliowanym nocniku
i myszka, dla której okruszki spadały prosto z nieba.
Blumka wszystko to zapisywała w swoim pamiętniku, a gdy brakło jej słów, dopełniała rysunkiem. Do dnia, gdy wybuchła wojna.
Jej pamiętnik nie jest gruby, ale czasem z grubej książki – tak przynajmniej twierdził doktor Korczak – nic się człowiek nie dowie nowego, a z cienkiej książki dużo.
Książka "Mój tato szczęściarz Joanna Papuzińska, cena 19,90 zł
Historia tu opowiedziana opiera się na akcentowaniu tych doświadczeń, które dziecko zna z własnego życia. Autorka podkreśla aspekt szukania szczęścia w nieszczęściu, odnajdowania pozytywnej strony w bardzo trudnych życiowych sytuacjach. Niezwykle ważnym atutem książki są ilustracje Macieja Szymanowicza, które podkreślają dodatkowo jej treść i czynią ją jeszcze bardziej atrakcyjną dla dzieci.
Książka "Zaklęcie na W" Michał Rusinek, cena 19,90 zł
Historia małego Włodka, któremu pewnego roku kończą się wakacje, a zamiast szkoły - zaczyna wojna. Chłopiec nie bardzo wie, czym ona jest, ale ponieważ dorośli mówiąc o niej, ściszają głos, domyśla się, że to zaklęcie jakiegoś złego czarnoksiężnika. Zaklęcie, które sprawia, że ze świata znikają kolory i staje się czarno-biały...
Gra planszowa "Mali powstańcy", cena 109 zł
Gra "Mali Powstańcy" jest próbą przeniesienia na planszę funkcjonowania Harcerskiej Poczty Polowej, która działała w czasie Powstania Warszawskiego. Młodzi harcerze przenosili meldunki i pocztę pomiędzy oddziałami powstańczymi, pomagając w ten sposób w walce z okupantem.
Książka "Otto. Autobiografia pluszowego misia" Tomi Ungerer, cena 29,90 zł
Otto to pluszowy miś, który opowiada nam wzruszającą historię swojego życia - pełnego zabawnych, ale i tragicznych zdarzeń. Otto należy do Dawida, żydowskiego chłopca mieszkającego w niemieckim miasteczku. Podczas jednej ze szczęśliwych zabaw chłopców z misiem, idyllę brutalnie przerywają zmiany polityczne. W tej niezwykłej opowieści o pluszowym niedźwiadku, której osnową jest II wojna światowa i Holokaust, Tomi Ungerer znów wraca do najistotniejszych dla niego tematów: różnic, jakie dzielą ludzi, wojny, przemocy społecznej. W historii misia bardzo ważne są także kwestie tolerancji, przyjaźni, a także ocalającej mocy pamięci.