woda fot. Fotolia

Kolor moczu – jak sprawdzić nawodnienie organizmu?

Wystarczy jedno spojrzenie na mocz i już wszystko wiadomo.
Marta Słupska / 04.04.2017 11:38
woda fot. Fotolia

Wciąż, a szczególnie wiosną i latem, słyszymy, że trzeba się nawadniać poprzez picie właściwej ilości wody – jak jednak rozpoznać, czy dostarczamy jej sobie wystarczająco dużo?  Istnieje na to prosty sposób, który polega na… obserwowaniu własnego moczu.

Mocz prawdę ci powie

Uważa się, że powinniśmy pić około 2,5 litra wody dziennie. Więcej potrzebujemy jej w ciepłe dni lub kiedy jesteśmy aktywni, mniej – gdy mało się ruszamy. Każdy z nas ma jednak inne potrzeby i czasem trudno ocenić, czy dostarczamy sobie wystarczającej ilości płynów. Aby to sprawdzić, wystarczy spojrzeć na własny mocz.

Jeśli nasz mocz ma ciemną, na przykład pomarańczową barwę, oznacza to, że pijemy za mało wody. Jeśli zaś jest niemalże przeźroczysty – za dużo. Zazwyczaj mocz jest lekko żółtawy. Gdy jest mętny, możemy zakładać, że wydaliliśmy wraz z nim sporo wody.

Uwaga – wbrew powszechnej opinii to, że często chadzamy do toalety, wcale nie oznacza, że pijemy (za) dużo wody. To, jak działa nasz pęcherz, jest kwestią indywidualną, a jeśli nagle zaczęliśmy odczuwać większe parcie na mocz, powinniśmy udać się do lekarza – takie odczucie może być bowiem oznaką choroby.

Czy woda z kranu jest zdrowa?