Nawodnienie przed, w trakcie i po trenignu

Wiesz, że w trakcie treningu trzeba uzupełniać płyny, ale kiedy zacząć, w jakiej ilości, co pić? Przeczytaj, a poznasz odpowiedzi.
Barbara Dąbrowska / 02.10.2017 05:30

Dlaczego się pocisz?

Gdy intensywnie trenujesz twoje ciało wytwarza ciepło. Pot służy temu, by obniżyć jego temperaturę i nie doprowadzać do groźnego przegrzania. Woda wydzielana przez gruczoły potne paruje, a ty wytracasz ciepło.

To jak mocno się pocisz zależy od:

  • intensywności treningu,
  • czasu trwania aktywności fizycznej,
  • temperatury i wilgotności otoczenia (im wyższa temperatura i wilgotność tym lepiej),
  • indywidualnych predyspozycji.

W trakcie godzinnego treningu możesz stracić nawet litr płynów. Czy wiesz, że im bardziej jesteś wytrenowana tym intensywniej się pocisz? To dlatego, że twoje ciało lepiej toleruje wysiłek fizyczny i szybciej się chłodzi.

Woda z kaktusa to nowa woda kokosowa? Czy warto ją pić?

Jak ocenić ile płynów tracisz?

Gdy mocno się pocisz i nie uzupełniasz płynów spada twoja wydolność, bo maleje objętość krwi. Tym samym do komórek mięśniowych trafia mniej substancji odżywczych. Skutkiem jest ogromne zmęczenie i...krótszy trening.

Jeśli chcesz ocenić, ile wypacasz w trakcie aktywności fizycznej zważ się przed i po treningu. Każdy kilogram mniej to, w przybliżeniu, litr płynów. Możesz też oceniać kolor moczu. U osób prawidłowo nawodnionych jest on jasnożółty. Im ciemniejszy tym większe odwodnienie.

Nie można ograniczyć, ani zminimalizować pocenia się. Z tego powodu konieczne jest racjonalne nawodnienie okołotreningowe.

Na kolejnych zdjęciach w galerii znajdziesz odpowiedzi na pytanie:

  • Jak pić przed ćwiczeniami?
  • Jak pić w trakcie treningu?
  • Jak uzupełniać płyny po aktywności fizycznej?

Wiemy którą wodę pić, by cellulit był mniej widoczny!