west highland white terrier fot. Adobe Stock

West Highland white terrier: cena, usposobienie, waga i choroby

West Highland white terrier wyglądem przypomina małą maskotkę. Jest bardzo przyjacielski i towarzyski. To rasa dość odporna na choroby, trzeba jednak dobrze dbać o jego sierść.
Weronika Kwaśniak / 26.08.2019 10:13
west highland white terrier fot. Adobe Stock

West Highland white terrier rozczula swoim wyglądem - biała sierść i sympatyczna mordka nadają mu uroku słodkiego pluszaka. Wygląd idzie w parze z jego zachowaniem. To piesek przyjacielski i bardzo wesoły.

Na skróty:

Charakter rasy

West Highland white terrier to ruchliwy, wesoły, mały piesek. Uwielbia zabawę, jest bardzo przyjacielski i towarzyski. Chętnie angażuje się we wszystkie domowe czynności, lubi być w centrum życia rodzinnego.

Nie znosi jednak złego traktowania, warto więc zwrócić uwagę dzieciom na to, by nie zaczepiały psiaka. Starsze pociechy będą jednak towarzystwem West Highlanda zachwycone, o ile tylko będą odpowiednio go traktować.

Ze względu na świetną pamięć, Westie na długo zapamiętuje wszelkie krzywdy. Jeśli maluch nawet nieumyślnie skrzywdzi pieska, przez dłuższy czas może być trudno go przekonać do ponownego obdarzenia sympatią.

Pies tej rasy miewa dominujące skłonności w stosunku do innych psów, dlatego należy wcześnie rozpocząć szkolenie i być ostrożnym w kontakcie z innymi psiakami. West Highland white terrier bardzo przywiązuje się do rodziny, jest też niezwykle lojalny.

Odznacza się pewnością siebie oraz odwagą. Ma również silnie rozwinięty instynkt łowny, uwielbia więc wszelkiego rodzaju pościgi. 

Wygląd rasy

Jak sama nazwa wskazuje, sierść West Highlandów może być jedynie biała. Samce osiągają przeciętnie 25-30 cm wzrostu, natomiast samice 23-28 cm. Z kolei waga white terrierów dochodzi na ogół do 6-10 kg.

west highland white terrier chorobyfot. Adobe Stock

Pielęgnacja i zdrowie

Białą sierść West Highland white terriera należy szczotkować co najmniej 2 razy w tygodniu, koniecznie szczotką o twardym włosiu.

Poza tym sierść powinna być przycinana, najlepiej co 4 miesiące - najważniejsze jest przycinanie tej dookoła oczu i uszu. Włosy między opuszkami muszą być usuwane. Kąpiele white terriera należy wykonywać, używając kosmetyków, które będą dopasowane specjalnie do jego sierści.

Pieski tej rasy są bardzo aktywne, więc potrzebują dużo ruchu. West Highlandy mieszkające w mieście wymagają 2-3 długich spacerów dziennie, a także spuszczenia ze smyczy, np. w parku.

White terrier żyje przeciętnie 13-14 lat. Jest dość odporny, miewa jednak problemy skórne. U szczeniąt zdarzają się także deformacje kości. Psa nie wolno jednak przekarmiać - Westy miewają tendencje do otyłości. 

west highland white terrier wyglądfot. Adobe Stock

Szkolenie rasy

Idealny właściciel dla Westa to osoba, która będzie znajdowała czas nie tylko na pieszczoty i zabawę, lecz także na stanowcze szkolenie. Tresura powinna być oparta na nagrodach, należy rozpocząć ją jak najwcześniej.

Szkolenie powinno przebiegać aktywnie, aby piesek był cały czas zainteresowany. Bierz pod uwagę, że Westie łatwo może się rozproszyć i trudno skupić na sobie jego uwagę.

Trening powinien odbywać się więc w możliwie spokojnym otoczeniu - przejeżdżające samochody czy towarzystwo innych psów (a nawet ludzi) wróżą szybkie niepowodzenie.

Jednorazowo szkolenie nie powinno trwać zbyt długo - Westie szybko się nudzi. Jest to jednak psiak niezwykle inteligentny, twoja cierpliwość prędko przyniesie więc efekty!

Dla kogo ta rasa?

West może żyć zarówno na wsi, jak i w mieście. W dużym domu z ogrodem będzie mógł dać ujście swoim instynktom, a mieszkając w bloku, chętnie pobiega sobie w pobliskim parku. West highland to świetna rasa psów dla aktywnej rodziny.

Warto wiedzieć, że ta rasa jest bezpieczna dla alergików. Westie jest pokryty włosami, więc kontakt z nim nie wywołuje reakcji uczuleniowej.

Ile kosztuje West Highland white terrier?

Cena pieska z rodowodem oscyluje w przedziale cenowym pomiędzy 2000 a 4000 zł. Miesięczny koszt utrzymania psa tej rasy to wydatek rzędu 150-200 zł.

Zobacz też:
7 złotych zasad, jak wytresować psa
Najlepsze rasy psów dla dzieci
Jak wychowywać szczeniaka?