Dlaczego warto szczepić psa?
Psy narażone są na rozmaite choroby, które mogą być dla nich niebezpieczne nie tylko w wieku szczenięcym, lecz także dorosłym. Za najgroźniejsze uchodzą nosówka i parwowiroza, które są śmiertelne dla wielu szczeniąt. Szczepienia przeciwko tym chorobom, a także przeciwko np. parainfluenzie czy leptospirozie, nie są jednak obowiązkowe, zależą wyłącznie od dobrej woli opiekuna. Przeciwko wściekliźnie należy bezwzględnie szczepić wszystkie psy, jest to obowiązek prawny ich właścicieli.
Wskazówki przed szczepieniem
Pies w czasie szczepienia powinien być zdrowy (oczywiście nie bierzemy tutaj pod uwagę chorób przewlekłych, np. cukrzycy). Zwierzak wcześniej musi być odrobaczony, ponieważ jeśli pies będzie zarobaczony, szczepionka nie da odpowiednich rezultatów. Odrobaczenie powinno być przeprowadzone 7-10 dni przed planowanym szczepieniem. Jeśli po szczepionce pojawi się reakcja alergiczna, należy ją zmienić. Niekiedy nawet po zmianie może pojawić się alergia – w tej sytuacji trzeba zrezygnować ze szczepienia.
Zajrzyj też: Dominacja psa w domu
Kalendarz szczepień szczeniąt
Szczepienia szczeniąt:
- 5/6/7 tydzień życia – szczepionka zapobiegająca nosówce i parwowirozie,
- 9 tydzień życia – złożona szczepionka przeciwko nosówce, parwowirozie, leptospirozie, kaszlowi kenelowemu, koronawirozie, parainfluenzie, leptospirozie, adenowirozie (typ II), hepatitis,
- 12 tydzień życia – powtórka poprzedniej szczepionki,
- około 3 miesiąca życia (najpóźniej w 5) należy zaszczepić pieska przeciwko wściekliźnie – to szczepienie jest OBOWIĄZKOWE,
- powyżej 12 tygodnia życia można wykonać szczepienie przeciw boreliozie.
Odrobaczanie szczeniąt – 3 i 5 tydzień życia. Później regularnie co miesiąc (w pierwszym roku życia). Kolejne odrobaczenia należy zmieścić pomiędzy terminami szczepień, zaleca się odrobaczać tydzień (a nawet 10 dni) przed szczepieniem.
Kiedy piesek ukończy pierwszy rok życia, należy powtórzyć szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym (a także leptospirozie). Przeciwko wszystkim tym chorobom można pupila zaszczepić za pomocą jednej, złożonej szczepionki.
Przeczytaj również: Agresja psa wobec innych psów
Ten schemat szczepień nie zawsze pasuje do wszystkich indywidualnych przypadków. Należy przede wszystkim kierować się zaleceniami lekarza weterynarii, który stwierdza, czy stan i rozwój szczeniaka pozwala na podanie mu szczepionki. Stąd możliwe niewielkie rozbieżności w terminach, np. pierwsze szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie może być podawane zarówno w piątym, szóstym jak i siódmym tygodniu życia, zależnie od indywidualnej sytuacji. Niekiedy lekarz weterynarii może zadecydować także o zwiększeniu ilości powtórzeń danej szczepionki.
Szczepienia dorosłych psów
Co ze szczepieniami dorosłych psów?
- co 12 miesięcy OBOWIĄZKOWO należy powtarzać szczepionkę przeciw wściekliźnie,
- po roku od otrzymania ostatniej dawki szczenięcej szczepionki złożonej, należy ją powtórzyć,
- szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie i adenowirozie można wykonywać co 2-3 lata (z wyjątkiem indywidualnych przypadków),
- przeciwko leptospirozie powinno się szczepić raz do roku,
- psy przebywające w dużych skupiskach zwierząt należy szczepić przeciwko kaszlowi kenelowemu – dwie dawki w odstępach trzytygodniowych, a potem szczepienie przypominające co 12 miesięcy,
- przypominające szczepienie przeciwko boreliozie również należy wykonywać co roku – chyba że pies nie został zaszczepiony jako szczenię, wtedy należy wykonać szczepienie po raz pierwszy (a po 3-5 tygodniach dawka przypominająca).
Dowiedz się więcej: Jak dobrze porozumiewać się z psem?
Odrobaczanie dorosłych psów powinno się wykonywać co trzy miesiące, a na pewno nie rzadziej niż dwa razy do roku. Również dorosłe psy zaleca się odrobaczać tydzień lub 10 dni przed planowanym szczepieniem.
Szczepienie psów przeciwko boreliozie
Możesz zaszczepić swojego pupila również przeciwko boreliozie. Często słyszymy o tej chorobie w kontekście niebezpieczeństwa dla ludzi, jednak dla zwierząt jest ona równie groźna. Borelioza jest przenoszona głównie przez kleszcze, rozwija się często dopiero po wielu tygodniach od ugryzienia przez tego insekta. Ta choroba może przyczynić się do uszkodzeń serca, nerek i innych narządów zwierzęcia. Sam proces leczenia trwa bardzo długo i jest kosztowny, dlatego wielu opiekunów decyduje się na zaszczepienie swoich psów.
Szczepić przeciwko boreliozie można zarówno psy dorosłe (nawet ciężarne suki), jak i szczeniaki, już od 12 tygodnia życia.
Szczepienie przeciwko boreliozie nie jest jednorazowe. Najpierw pies otrzymuje dawkę podstawową, a po upływie 3-5 tygodni zostaje zaszczepiony po raz kolejny. Aby odporność na boreliozę się utrzymywała, najpóźniej rok po pierwszym szczepieniu należy je powtórzyć. Kolejne dawki szczepionki przypominającej trzeba podawać co roku.
Sprawdź koniecznie: Pies a noworodek w domu - jak się przygotować?
Właściwie wszystkie psy są narażone na ryzyko zarażenia boreliozą, ponieważ kleszcze żyją nie tylko w lasach, ale również na łąkach, na trawnikach, itd. Szczepionkę przeciwko boreliozie najlepiej podać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu „na kleszcze” (w większości regionów Polski trwa on od marca do października).