szczeniaczek fot. Fotolia

Od kiedy można dotykać małe pieski? Porady dla posiadaczy szczeniąt!

Pojawienie się szczeniąt to radosne wydarzenie. Są malutkie, nieporadne i takie słodkie… Chciałabyś od razu przytulać i całować małe noski? Czy wiesz, jaki czas jest optymalny na to, by można dotykać małe pieski?
Wioletta Górecka / 14.09.2018 18:40
szczeniaczek fot. Fotolia

Twoja suczka urodziła młode? Gratulacje, właśnie zostałaś psią babcią! Małe pieski to mnóstwo radości, ale także sporo obowiązków. W jednym miocie może być nawet kilkanaście maluchów! Każdy jest uroczy na swój sposób i trudno oprzeć się urokowi małego noska. Zastanawiasz się, kiedy możesz zacząć głaskać i brać na ręce psie dzieci? Odpowiadamy!

Małe pieski – od kiedy można dotykać?

Pierwsze dni po narodzinach są dla piesków decydujące. W ciągu pierwszych 48 godzin suczka wytwarza tak zwaną siarę, czyli pierwsze mleko, bogate w niezbędne dla maluchów przeciwciała, a także mikro i makroelementy. Twoją rolą jako opiekuna piesków jest przede wszystkim dopilnowanie, by wszystkie szczenięta z miotu piły po równo.

Pierwsze dni psiaki spędzają przede wszystkim na spaniu, czołganiu się i szukaniu sutków mamy. Rodzą się ślepe i głuche, a ich przewodnikiem jest węch. Dopiero kilkanaście dni później rozwijają się pozostałe zmysły psa, którymi odbiera otoczenie

Jeśli któreś szczenię jest słabsze i ma problem z „dopchaniem” się do mleka mamy – twoja w tym rola, by mu to umożliwić. Tym samym pojawia się odpowiedź na pytanie o to, kiedy można dotykać małe pieski. To dozwolone (a w powyższym przypadku wskazane) już od pierwszych dni. Warunek jest jeden: suczka musi na to pozwolić.

Psy nie odrzucają swoich młodych, czując na nich zapach człowieka. Tym bardziej, jeśli będzie to twój zapach, który suczka przecież zna i kojarzy dobrze!

Jak pomóc mamie i szczeniętom w pierwszych dniach po porodzie?

Psy są bardzo dobrymi i troskliwymi opiekunami. Psie mamy zwykle od razu po porodzie czule zajmują się swoimi dziećmi, myjąc i masując je. Czasem zdarza się jednak, że suczka jest niespecjalnie zainteresowana swoimi maluchami i nie chce się nimi zajmować!

W takiej sytuacji musisz przejąć jej rolę i regularnie dokarmiać maluchy. Potrzebują one zarówno kontaktu ze swoją mamą, jak i z tobą. Przez pierwsze dni życia psiaki nie mają zdolności termoregulacji, więc muszą być dogrzewane. Trzeba pilnować, żeby żaden piesek nie leżał samotnie, bo może się wychłodzić. Pieski zwykle śpią wtulone w mamę, jednak jeśli ona je odpycha, musisz otulać je kocykiem.

Znalazłaś szczenię? Zobacz, jak o nie zadbać! 

Psiaki zaczynają widzieć i słyszeć, a także stają się bardziej świadomie wrażliwe na bodźce mniej więcej w okresie 13-17 dnia życia. Branie ich wówczas na ręce, przytulanie i głaskanie to pierwszy etap oswajania ich z człowiekiem. Cały czas trzeba uważać jednak na delikatne kości i stawy piesków, szczególnie w pierwszych dobach życia!

Zobacz także!
Oto najpiękniejsze szczeniaczki świata! Zakochasz się od razu!
Przygarnęłaś szczeniaka? Zobacz, jak powinny wyglądać pierwsze dni w nowym domu!
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)