Zostałaś „psią” babcią? Zobacz, od kiedy można dotykać małe pieski!

Pojawienie się szczeniąt to radosne wydarzenie. Są malutkie, nieporadne i takie słodkie… Chciałabyś od razu przytulać i całować małe noski? Czy wiesz, jaki czas jest optymalny na to, by można dotykać małe pieski?
Wioletta Górecka / 2 miesiące temu
Zostałaś „psią” babcią? Zobacz, od kiedy można dotykać małe pieski! fot. Fotolia

Twoja suczka urodziła młode? Gratulacje, właśnie zostałaś psią babcią! Małe pieski to mnóstwo radości, ale także sporo obowiązków. W jednym miocie może być nawet kilkanaście maluchów! Każdy jest uroczy na swój sposób i trudno oprzeć się urokowi małego noska. Zastanawiasz się, kiedy możesz zacząć głaskać i brać na ręce psie dzieci? Odpowiadamy!

Małe pieski – od kiedy można dotykać?

Pierwsze dni po narodzinach są dla piesków decydujące. W ciągu pierwszych 48 godzin suczka wytwarza tak zwaną siarę, czyli pierwsze mleko, bogate w niezbędne dla maluchów przeciwciała, a także mikro i makroelementy. Twoją rolą jako opiekuna piesków jest przede wszystkim dopilnowanie, by wszystkie szczenięta z miotu piły po równo.

Pierwsze dni psiaki spędzają przede wszystkim na spaniu, czołganiu się i szukaniu sutków mamy. Rodzą się ślepe i głuche, a ich przewodnikiem jest węch. Dopiero kilkanaście dni później rozwijają się pozostałe zmysły psa, którymi odbiera otoczenie

Jeśli któreś szczenię jest słabsze i ma problem z „dopchaniem” się do mleka mamy – twoja w tym rola, by mu to umożliwić. Tym samym pojawia się odpowiedź na pytanie o to, kiedy można dotykać małe pieski. To dozwolone (a w powyższym przypadku wskazane) już od pierwszych dni. Warunek jest jeden: suczka musi na to pozwolić.

Psy nie odrzucają swoich młodych, czując na nich zapach człowieka. Tym bardziej, jeśli będzie to twój zapach, który suczka przecież zna i kojarzy dobrze!

Jak pomóc mamie i szczeniętom w pierwszych dniach po porodzie?

Psy są bardzo dobrymi i troskliwymi opiekunami. Psie mamy zwykle od razu po porodzie czule zajmują się swoimi dziećmi, myjąc i masując je. Czasem zdarza się jednak, że suczka jest niespecjalnie zainteresowana swoimi maluchami i nie chce się nimi zajmować!

W takiej sytuacji musisz przejąć jej rolę i regularnie dokarmiać maluchy. Potrzebują one zarówno kontaktu ze swoją mamą, jak i z tobą. Przez pierwsze dni życia psiaki nie mają zdolności termoregulacji, więc muszą być dogrzewane. Trzeba pilnować, żeby żaden piesek nie leżał samotnie, bo może się wychłodzić. Pieski zwykle śpią wtulone w mamę, jednak jeśli ona je odpycha, musisz otulać je kocykiem.

Znalazłaś szczenię? Zobacz, jak o nie zadbać! 

Psiaki zaczynają widzieć i słyszeć, a także stają się bardziej świadomie wrażliwe na bodźce mniej więcej w okresie 13-17 dnia życia. Branie ich wówczas na ręce, przytulanie i głaskanie to pierwszy etap oswajania ich z człowiekiem. Cały czas trzeba uważać jednak na delikatne kości i stawy piesków, szczególnie w pierwszych dobach życia!

Zobacz także!
Oto najpiękniejsze szczeniaczki świata! Zakochasz się od razu!
Przygarnęłaś szczeniaka? Zobacz, jak powinny wyglądać pierwsze dni w nowym domu!
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)