Wybieramy psa do mieszkania w bloku! Jaka rasa będzie najlepsza?

Wybór odpowiedniej rasy psa, który będzie się dobrze czuł w mieszkaniu, a szczególnie w bloku - nie jest prosty. Pamiętajmy, że dokonujemy wyboru na lata, więc wybierzmy tak, aby ani żadne z nas się nie męczyło!
Wybieramy psa do mieszkania w bloku! Jaka rasa będzie najlepsza?

Pragniesz mieć pieska, jednak mieszkasz w bloku i zastanawiasz się nad tym, jaką rasę wybrać? Podpowiadamy, jakie rasy nie mają dużych wymagań co do przestrzeni i nie będą się męczyć w 4 ścianach!

Jakiego psa wybrać do mieszkania w bloku ?

Dom z ogrodem to najlepsze warunki dla psiego przyjaciela - przez cały czas ma otwartą, dużą przestrzeń dla siebie. Załatwia się kiedy chce, nawet pod nieobecność domowników - ma dla siebie przecież cały ogródek! W dodatku jego szczekanie czy ujadanie zwykle nie przeszkadza sąsiadom.

Mieszkanie w bloku wcale nie przekreśla posiadania czworonożnego przyjaciela. Pies nie ucieknie z mieszkania, nikt go nie otruje ani nie zrobi innej krzywdy. Przy podejmowaniu decyzji o przygarnięciu psiaka pod swój dach, warto wziąć pod uwagę kilka elementów, a przede wszystkim szczególne cechy rasy psa, która bez problemu dostosuje się do naszych warunków.

Wielki katalog psich imion! Teraz na pewno wybierzesz idealne!

Warto dobrze się zastanowić się, czego dokładnie oczekujemy od naszego przyszłego towarzysza i co możemy dać mu w zamian. To czym należy się kierować przy wyborze rasy psa, to przede wszystkim zdrowy rozsądek. Nieoceniona okaże się również umiejętność przewidywania zdarzeń. Pies potrafi przystosować się do nawet bardzo ciężkich warunków – pytanie tylko, po co skazywać go na niewygody, a nawet cierpienie.

Jakie psy nie nadają się do bloku?

Dlatego zanim zdecydujemy się na psa, zastanówmy się, jakie życie możemy mu zapewnić. Z pewnością, w bloku, źle będą się czuły owczarki niemieckie, psy pasterskie (np. berneńczyk) czy molosy dużych rozmiarów (np. bernardyn, dog niemiecki). Są one stworzone do przebywania na otwartej przestrzeni, gdzie mogą zażywać dużej dawki ruchu i świeżego powietrza. Przebywanie w mieszkaniu będzie na nie wpływać bardzo negatywnie. Mogą stać się nadpobudliwe lub wręcz przeciwnie – apatyczne.

Wybierając psa do mieszkania w bloku, przeanalizujmy następujące aspekty:

  • Sąsiadów - przede wszystkim musimy wyjść z założenia, że nie jesteśmy tam sami, a więc szczekliwy, awanturniczy pies, bez względu na wielkość – odpada.
  • Stan budynku - jeśli mieszkamy w bloku bez windy (a więc takich do 4-tego piętra), musimy pamiętać, że trzeba będzie po nich kursować przynajmniej 2 razy częściej niż zwykle. O ile piesek jest młody, silny i zdrowy, to wszystko jest do zrobienia. Gorzej, gdy psina zachoruje i trzeba będzie ją np. znosić na rękach. Jeśli się tego obawiamy - wybierzmy mniejszego pieska.
  • Metraż - niezwykle istotny aspekt. Wielkość naszego mieszkania to niezwykle kluczowy element całej sprawy. Tu kwestia, jak z człowiekiem. Jeśli znajdujemy się z innymi na małej przestrzeni, którzy mają swoje zwyczaje i potrzeby, z czasem możemy czuć się przytłoczeni. Zresztą, chyba nikt nie chce przygarniać psa, który będzie się plątał pod nogami, bo zamiast cieszyć będzie nas męczył, a on będzie czuł się nieszczęśliwy i odtrącony.
  • Dzieci – priorytet w wyborze odpowiedniej rasy psa. Musi być niezwykle przyjazna, łagodna i cierpliwa. W mieszkaniu w bloku, taka psina nie ucieknie do ogrodu, kiedy mały domownik będzie go traktował jak „zabawkę”, skutecznie testując, ile pies wytrzyma.

Pies dla rodziny z dzieckiem - ten będzie idealnym towarzyszem!

Kilka ras psów idealnych do bloku

1. Border Collie

Border Collie potrafi skraść serce każdego i odwdzięczyć się za każdą chwile z nim spędzoną.  Aktywny, bardzo wdzięczny, niezwykle przywiązujący się do swojego pana i rodziny. To pies, który potrzebuje kontaktu z ludźmi i najszczęśliwszy jest wtedy, kiedy może przebywać ze swoją rodziną i wykonywać jej polecenia, dla niego metraż nie ma takiego znaczenia, jak bliska wież z ludźmi.

Uwaga! Pozostawiony sam potrafi szybko się znudzić i bardzo często w związku z tym wywołuje to u niego frustrację, a nawet nerwicę. Tak więc, jeśli potrzebujemy towarzyskiego psa, któremu będziemy mogli okazać maksymalną ilość czułości i zainteresowania, a sami jesteśmy aktywni i empatyczni - ten psiak będzie wprost idealny.

collie

Fot. wszystko1o1wszystkim.bloog

collie

Fot.natkaz.blog,com

 

2. Buldog Francuski

Buldog francuski jest czysty, miły, prawie nie linieje, łatwo go wychować, nie ma uciążliwych przyzwyczajeń i nie potrzebuje dużo ruchu. Jest bardzo inteligentny, o miłym usposobieniu, delikatny i przymilny. Chodzi chętnie na spacery tylko dlatego, bo uwielbia być ze swoim państwem.

Uwielbia zabawy, pieszczoty i wszystkie chwile spędzone z właścicielem. Może się zadowolić trzema krótkimi spacerami w sąsiedztwie miejsca zamieszkania. Jest doskonałym towarzyszem dla ludzi mieszkających w blokach. Jest uważny, chętny do zabawy, mało szczeka. Buldogi są bardzo wyczulone na ton głosu właściciela i potrafią wyczuć złą atmosferę w domu. Kocha dorosłych i dzieci jak również zwierzęta małe i duże. Krótko mówiąc -charakteryzuje się wielkim umiłowaniem do życia i świata.

buldog francuski

Fot.  tofik-mops-pies.blog,francuskipocalunek.com

buldog francuski2

Fot. dogguide.net

 

3. Jack Russell Terrier

Cechują się niezwykłą konsekwencją i uporem co sprawia, że z zapalczywością realizują powierzone im zadania. Ich inteligencja sprawia, że chętnie i łatwo się uczą, co jest ich wielką zaletą. Wrodzona energia sprawia, że wydają się nigdy nie męczyć szczególnie podczas zabawy na która są stale gotowe. Są przy tym bezpieczne dla ludzi i otoczenia.

Najdroższe psy na świecie! Zapłaciłabyś tyle?

Jack Russell Terrier jest niezwykle oddanym przyjacielem. Dlatego tez potrzebuje bliskiego kontaktu z właścicielem i z charakterystycznym dla siebie uporem domaga się go na każdym kroku. W przypadku domu z ogrodem, istnieje spore ryzyko, iż nieświadomie zdemoluje nam wszystkie rabatki, ponieważ lubuje się w pracach "ziemnych". W mieszkaniu wystarczy mu mała zabawka, a otoczenie zachowa swój wyjściowy stan.

Jack Russell Terrier

Fot. terrier.com

Terrier do domu

Fot. sfappeal.com

 

4. Owczarek Szetlandzki

Dość odważna propozycja - owczarek szetlandzki to idealny pies rodzinny, jednak jest bardzo ruchliwy i dość charakterny. Jest bardzo mądry i oddany swemu panu. Nie wykazuje tendencji do dominacji, dlatego też jest wspaniałym przyjacielem dzieci. Z łatwością przystosowuje się do codziennego trybu życia członków rodziny. To typowa 'przylepa', które nie odstępowałaby właściciela na krok. Bacznie obserwuje ludzkie zachowania i potrafi wyczuć panujący w danym momencie nastrój.

Odnajduje się w każdym środowisku, a więc mieszkanie w bloku absolutnie nie sprawi mu problemu, pod warunkiem, że wytworzy się wokół niego atmosferę zaufania i przyjaźni. Jednak warto zwrócić uwagę, że te owczarki zachowały swój pierwotny charakter - zadziorność szpica i w żadnym razie nie są psem -  zabawką. Bywają niezależne i znają swoją wartość.

Owczarek Szetlandzki

Fot. dogbreedinsight.com

Do obcych osób owczarek szetlandzki podchodzi nieufnie i z rezerwą. Jest bardzo czujny, stąd doskonale sprawdza się jako stróż. Potrafi ostrzec przed niebezpieczeństwem oraz zaciekle bronić swojego Pana przed zagrożeniem ze strony osób trzecich, zasłaniając go swym małym ciałkiem. Tak więc gdyby ktoś, mimo mieszkania w bloku, potrzebował psa, który nie tylko zajmie się wylewnym okazywaniem czułości, ale również w sytuacji zagrożenia nas obroni - ten pies będzie idealny.

 

5. Cocker Spaniel

Prawdziwy cocker jest ciągle w świetnym humorze, bez przerwy macha ogonem, jest zawsze gotowy do spaceru i zabawy, potrafi "stroić miny" i umie rozweselić swojego właściciela. Poza tym jest pieszczochem, uwielbia się przytulać i być głaskanym.

Cockery tryskają energią, uwielbiają długie spacery, pływanie, aportowanie i wszelkie zajęcia, jakich dostarczy im właściciel. Jeśli zapewni im się odpowiednią dawkę ruchu, w domu są bardzo spokojne i niekłopotliwe. Cocker jest na tyle duży, by nie być nadmiernie delikatnym, a jednocześnie na tyle mały, że łatwo go wziąć na ręce czy na kolana, co pozwala go zabierać ze sobą prawie wszędzie, a nasze mieszkanie nie sprawi mu problemu. Zdrowy zadbany cocker to widok radujący oko i serce: sportowa sylwetka, piękny ruch, błyszcząca sierść, merdający ogon i spojrzenie chwytające za serce.

Cocker Spaniel

Fot. Dorota.ptaszkowska

Cocker Spaniel 3

Fot. Istock, dogslovers.com

 

Zobacz także:Psi terapeuci, czyli dogoterapia górą!
Masz psiego seniora? Zobacz, jak się nim opiekować!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (20)
/wczoraj
Chyba Chrystus opuścił tych, którzy wybierali te rasy. Psy pasterskie i rasy myśliwskie jako psy do mieszkania???? polecam następnym razem zapoznać się z podstawową charakterystyką rasy przed umieszczeniem jej w takim artykule :)
/3 tygodnie temu
mamy bordera coolie w rodzinie ....to pies dla wybranców i bardzo aktywnych ludzi!!!!!!! lubi zabawę i długie spacery ....ma ciężki charakter ....lubi dominować nad stadem i nie kazdy sobie z nim poradzi!!!!!!
/5 miesięcy temu
Kto wybierał te rasy ???? Na pewno nie znawca psów. Czegoś tak głupiego dawna nie czytałam. Border Colie i owczarek szetlandzki do bloku????? Ręce opadają.
POKAŻ KOMENTARZE (17)