POLECAMY

Wybieramy psa do mieszkania w bloku

Wybór odpowiedniej rasy psa, który będzie się dobrze czuł w mieszkaniu, a szczególnie w bloku - nie jest prosty. Pamiętajmy, że dokonujemy wyboru na lata, więc wybierzmy tak, aby ani żadne z nas się nie męczyło.
Wybieramy psa do mieszkania w bloku

Jakiego psa wybrać do mieszkania w bloku ?

Mieszkanie w bloku ma swoje uroki. Przede wszystkim jak dobrze wiemy, znacząco różni się od mieszkania w domu - zwykle przestronnego, z ogrodem. Gdzie każdy futrzak, bez względu na wielkość, znajdzie bezkonfliktowy kąt dla siebie. W takim domku o ciasnotę i tłok raczej trudno. Tworząc niezachwiana harmonię człowieka i psa. Nikt nikomu w drogę nie wchodzi. Dom, ma jeszcze ta unikalną cechę, iż nie musimy martwić się o spędzanie każdego poranka schodząc po schodach i wlekąc się zaspanym na zimno, skoro świt. Otwieramy drzwi, psiak się wybiega, załatwi to co niezbędne i wraca. Czysty luksus. Dodatkowo swoboda ją daje nam brak natrętnych sąsiadów, którzy awanturują się, iż „pies cały dzień ujada” kiedy my jesteśmy w pracy, w większości przypadków, nie ma racji bytu.

Ale to, że posiadamy jedynie mieszkanie w bloku, wcale nie przekreśla "zaadoptowania" czworonożnego przyjaciela. Jednym z plusów psa w mieszkaniu jest - brak obawy o zdemolowany ogród, a to zawsze coś. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę kilka elementów, a przede wszystkim szczególne cechy rasy psów, która bez problemu dostosuje się do naszych warunków.

Warto dobrze się zastanowić się czego dokładnie oczekujemy od naszego przyszłego towarzysza i co możemy dać mu w zamian. To czym należy się kierować przy wyborze rasy psa, to przede wszystkim zdrowy rozsądek. Nieoceniona okaże się również umiejętność przewidywania zdarzeń. Pies potrafi przystosować się do nawet bardzo ciężkich warunków – pytanie tylko, po co skazywać go na niewygody, a nawet cierpienie. Dlatego zanim zdecydujemy się na psa, zastanówmy się, jakie życie możemy mu zapewnić. Z pewnością, w bloku, źle będą się czuły owczarki niemieckie, psy pasterskie (np. berneńczyk) czy molosy dużych rozmiarów (np. bernardyn, dog niemiecki). Są one stworzone do przebywania na otwartej przestrzeni, gdzie mogą zażywać dużej dawki ruchu i świeżego powietrza. Przebywanie w takim mieszkaniu będzie na nie wpływać bardzo negatywnie. Mogą stać się nadpobudliwe lub wręcz przeciwnie – apatyczne.

Wybierając psa do mieszkania w bloku, przeanalizujmy:

  • Sąsiedzi - przede wszystkim musimy wyjść z założenia, że nie jesteśmy tam sami, a więc szczekliwy, awanturniczy pies, bez względu na wielkość – odpada.
  • Stan budynku - jeśli mieszkamy w bloku bez windy (a więc takich do 4-tego piętra), musimy pamiętać, że trzeba będzie po nich kursować przynajmniej 2 razy częściej niż zwykle. O ile piesek jest m, młody, silny, zdrowy, to wszystko jest do zrobienia. Gorzej, gdy psina zachoruje i trzeba będzie ją np. znosić na rękach. Jesli sie tego obawiamy - wybierzmy mniejszego pieska.
  • Metraż - niezwykle istotny aspekt. Wielkość naszego mieszkania to niezwykle kluczowy element całej sprawy. Tu kwestia, jak z człowiekiem. Jeśli znajdujemy się z innymi na małej przestrzeni, którzy mają swoje zwyczaje i potrzeby, z czasem możemy czuć się przytłoczeni. Zresztą, chyba nikt nie chce przygarniać psa, który będzie nam się plątał pod nogami, bo zamiast cieszyć będzie nas męczył, a on będzie czuł się nieszczęśliwy i odtrącony.
  • Dzieci – priorytet w wyborze odpowiedniej rasy psa. Musi być niezwykle przyjazna, łagodna i cierpliwa. W mieszkaniu w bloku, taka psina nie ucieknie do ogrodu, kiedy mały domownik będzie go traktował jak „zabawkę”, skutecznie testując, ile pies wytrzyma.

Koniecznie przeczytaj: Jaki pies dla rodziny z dzieckiem?

Przedstawiam, kilka ras blokowych piesków:

1. Border Collie

Border Collie potrafi skraść serce każdego i odwdzięczyć się za każdą chwile z nim spędzoną.  Aktywny, bardzo wdzięczny, niezwykle przywiązujący się do swojego pana i rodziny. To pies, który potrzebuje kontaktu z ludźmi i najszczęśliwszy jest wtedy, kiedy może przebywać ze swoją rodziną i wykonywać jej polecenia, dla niego metraż nie ma takiego znaczenia, jak bliska wież z ludzmi. Pozostawiony sam potrafi szybko się znudzić i bardzo często w związku z tym wywołuje to u niego frustracje i nerwice. Tak więc, jesli potrzebujemy towarzyskiego psa, ktoremu będziemy mogli okazać maksymalną ilośc czułości i zainteresowania, a sami jeseśmy aktywni i empatyczni - ten psiak będzie wprost idealny.

collie

Fot. wszystko1o1wszystkim.bloog

collie

Fot.natkaz.blog,com

 

2. Buldog Francuski

Buldog francuski jest czysty, miły, prawie nie linieje, łatwo go wychować, nie ma przykrych przyzwyczajeń i nie potrzebuje dużo ruchu. Jest bardzo inteligentny, o miłym usposobieniu, delikatny i przymilny. Chodzi chętnie na spacery tylko dlatego, bo uwielbia być ze swoim państwem. Uwielbia zabawy, pieszczoty i wszystkie chwile spędzone z właścicielem. Może się zadowolić trzema krótkimi spacerami w sąsiedztwie miejsca zamieszkania. Jest niezwykłym towarzyszem dla ludzi mieszkających w blokach. Jest uważny, chętny do zabawy, mało szczeka.  Są bardzo wyczulone na ton głosu właściciela i potrafią wyczuć złą atmosferę w domu. Kocha dorosłych i dzieci jak również zwierzęta małe i duże, jednym słowem charakteryzuje się wielkim umiłowaniem do życia i świata.

buldog francuski

Fot.  tofik-mops-pies.blog,francuskipocalunek.com

buldog francuski2

Fot. dogguide.net

 

3. Jack Russell Terrier

Cechują się niezwykłą konsekwencją i uporem co sprawia, że z zapalczywością realizują powierzone im zadania. Ich inteligencja sprawia, że chętnie i łatwo się uczą, co jest ich wielką zaletą. Wrodzona energia sprawia, że wydają się nigdy nie męczyć szczególnie podczas zabawy na która są stale gotowe. Są przy tym bezpieczne dla ludzi i otoczenia.
Jack Russell Terrier jest niezwykle oddanym przyjacielem. Dlatego tez potrzebuje bliskiego kontaktu z właścicielem i ze zwykłym dla siebie uporem domaga się go na każdym kroku. W przypadku domu z ogrodem, istnieje spore ryzyko, iż nieświadomie zdemoluje nam wszystkie rabatki, ponieważ lubuje się w pracach "ziemnych", a w mieszkaniu, wystarczy mu mała zabawka, a mieszkanie zachowa swój wyjściowy stan.

Jack Russell Terrier

Fot. terrier.com

Terrier do domu

Fot. sfappeal.com

 

4. Owczarek Szetlandzki

Dośc odwazna propozycja - Owczarek Szetlandzki to idealny pies rodzinny, jednak bardzo ruchliwy i dośc charakterny. Jest bardzo mądry i oddany swemu Panu. Nie wykazuje tendencji do dominacji, dlatego też jest wspaniałym przyjacielem dzieci. Z łatwością przystosowuje się do codziennego trybu życia członków rodziny. To typowa 'przylepa', które nie odstępowałaby właściciela na krok. Bacznie obserwuje ludzkie zachowania i potrafią wyczuć panujący w danym momencie nastrój. Odnajduje się w każdym środowisku, a więc mieszkanie w bloku absolutnie nie sprawi mu problemu, pod warunkiem, że wytworzy się wokół niego atmosferę zaufania i przyjaźni. Jednak warto zwrócić uwagę, że te owczarki zachowały swój pierwotny charakter, ma zadziorność szpica i w żadnym razie nie jest psem zabawką. Bywa niezależny i zna swoją wartość.

Owczarek Szetlandzki

Fot. dogbreedinsight.com

Do obcych osób podchodzi nieufnie i z rezerwą. Jest bardzo czujny, stąd doskonale sprawdza się jako stróż. Potrafi ostrzec przed niebezpieczeństwem oraz zaciekle bronić swojego Pana przed zagrożeniem ze strony osób trzecich, zasłaniając go swym małym ciałkiem. Tak więc gdyby ktoś, mimo mieszkania w bloku, potrzebował psa, który nie tylko zajmie się wylewnym okazywaniem czułości, ale również w sytuacji zagrożenia nas obroni - ten pies będzie idealny.

 

5. Cocker Spaniel

Prawdziwy cocker jest ciągle w świetnym humorze, bez przerwy macha ogonem, jest zawsze gotowy do spaceru i zabawy, potrafi "stroić miny" i umie rozweselić swojego właściciela. Poza tym jest pieszczochem, uwielbia się przytulać i być głaskanym. Cockery tryskają energią, uwielbiają długie spacery, pływanie, aportowanie i wszelkie zajęcie, jakiego dostarczy im właściciel. Jeśli zapewni im się odpowiednią dawkę ruchu, w domu są bardzo spokojne i niekłopotliwe. Cocker jest na tyle duży, by nie być nadmiernie delikatnym, a jednocześnie na tyle mały, że łatwo go wziąć na ręce czy na kolana, co pozwala go zabierać ze sobą prawie wszędzie, a nasze mieszkanie nie sprawi mu problemu. zdrowy zadbany cocker to widok radujący oko i serce: sportowa sylwetka, piękny ruch, błyszcząca sierść, merdający ogon i spojrzenie chwytające za serce.

Cocker Spaniel

Fot. Dorota.ptaszkowska

Cocker Spaniel 3

Fot. Istock, dogslovers.com

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/3 miesiące temu
To jakaś kpina. Border collie do mieszkania w bloku? Nie dość, że to pies pasterski to potrzebuje bardzo dużej przestrzeni! Duża przestrzeń czyli dla psa tej rasy kilka hektarów. Zamknięcie takiego psa w mieszkaniu w bloku to moim zdaniem krzywda dla psa tej rasy. Z doświadczenia moge powiedzieć, że border collie są szczęśliwe biegając bez smyczy kilka godzin dziennie.
/5 miesięcy temu
Ten artykuł to totalna głupota.
/5 miesięcy temu
Zgadzam się, że część z tych psów wcale nie pasuje do bloku, wiele z nich musi się porządnie wybiegać i będzie cierpieć w mieszkaniu. Uważam, że najbezpieczniej jest spytać fachowego weterynarza o radę, a pewno dobrze doradzi. W Warszawie dobra lecznica jest na Ursynowie lecznica-ursynow.waw.pl na bank pomogą.
POKAŻ KOMENTARZE (14)