Czy na pewno wiesz, jak odróżnić suczkę od psa? W przypadku małych szczeniąt nie wszyscy to potrafią

Płeć psa rozpoznajemy po narządach płciowych, ale czy tylko tak?
Barbara Lasota / 8 miesięcy temu
Czy na pewno wiesz, jak odróżnić suczkę od psa? W przypadku małych szczeniąt nie wszyscy to potrafią fot. Adobe Stock

Tylko wtedy nie popełnimy błędu, określając płeć psa, jeśli obejrzymy narządy płciowe. Co prawda suczki różnią się często od psów zewnętrznie, trochę inaczej się też zachowują, ale wszystko to może być czasem mylące przy określaniu płci. Podkreśla to wielu właścicieli psów.

Rozważny wybór: pies czy suczka

Podjęłaś decyzję, jakiej rasy ma być pies. A zdecydowałaś też o płci? Niektórzy twierdzą, że suczki bardziej się przywiązują do ludzi, są spokojniejsze i posłuszne. Zwolennicy psich samców uważają, że te mają inne walory - są piękniejsze, większe i z charakterem. Tak więc każda płeć ma zalety. Wybierz sama. A gdy już się zdecydujesz i będziesz kupować Ķałego szczeniaka to upewnij się, czy pupil rzeczywiście jest tej płci, na której Ci zależy.

Narządy płciowe psa

Pies ma w dolnej części brzucha prącie okryte napletkiem i jądra w mosznie, które znajdują się między udami. Jądra zstępują do moszny już u małego szczeniaka. Może się jednak zdarzyć, że szczeniak rodzaju męskiego nie ma zstąpionych jąder mimo że ukończył 8 tygodni. Jest to patologia, ale  tak bywa. Nazywa się to wnętrostwem. U młodych piesków ich małe narządy płciowe mogą być słabo widoczne, szczególnie dla zupełnych laików. W przypadku niepewności, warto szczeniaka przewrócić delikatnie na brzuch i po prostu sprawdzić ręką, czy jest prącie i moszna.

Narządy płciowe suczki

Suczki mają wargi sromowe tuż pod odbytem a nie mają \"atrybutu\" na brzuszku. Niektórzy niedoświadczeni właściciele psów wypowiadają się niekiedy na forach, że suczki mają więcej sutków, więc ich policzenie także ułatwia rozpoznanie płci.  Psy małych ras mają 4 pary sutków, średnich ras - 5 par, a dużych ras - 6 par lub więcej. U młodych zwierząt obu płci sutki są podobne, z tym że u samców do końca życia pozostają nieczynne. Jednak ocena ich wyglądu czy ilości nie pomoże w odróżnieniu suczki od psa, zwłaszcza w przypadku szczeniąt.

Sposób siusiania

Są osoby, które uważają, że nie trzeba oglądać narządów płciowych, jeśli chcemy się upewnić czy jest to suczka czy pies. Wystarczy obserwacja sposobu sikania. Jeśli pies podnosi nogę, to na 100 procent jest to samiec, a jeśli nie, to suczka. To prawda, ale nie do końca. Zazwyczaj psy samce zaczynają podnosić łapę przy sikaniu, gdy rozpoczyna się u nich dojrzewanie płciowe. Wtedy zaczynają znaczyć teren, okazując w ten sposób instynkt terytorialny. W tym samy czasie takie same zachowania obserwuje się u psów wykastrowanych przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Suczki sikają przykucając. Ale niektórzy właściciele sygnalizują, że są wyjątki od reguły. Zdarza się, że czasem suczka także podnosi łapę. Nie jest to zatem niezawodny sposób odróżnienia psa od suki.

Wygląd zewnętrzny

Porównując psa i suczkę tej samej rasy, zwykle widać między nimi różnicę w wyglądzie. Psy są zazwyczaj większe i silniejsze od samic. W przypadku dużych ras różnica wagi dochodzi do 10 kg, a różnica wysokości w kłębie wynosi kilka centymetrów. Ale może się zdarzyć suczka wyższa i cięższa niż przeciętna w danej rasie i może się zdarzyć mniejszy pies.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)