Koty długowłose w większości pochodzą z krajów, gdzie panują dość surowe warunki klimatyczne. Imponująca sierść była w ich przypadku cechą ułatwiającą przetrwanie. Decydując się na kociaka długowłosego należy pamiętać, że jego futro wymaga pielęgnacji - szczególnie regularnego czesania. Jest to niezbędne nie tylko dla pięknego wyglądu, ale również dla komfortu pupila.
W naszej galerii przedstawiamy 4 najpopularniejsze rasy kotów długowłosych wraz z ich krótkimi charakterystykami!
Kot angorski (angora turecka)
To jedna z najstarszych ras kotów na świecie. Znana w Turcji już w starożytności, była w tamtym okresie traktowana jak najpospolitszy dachowiec. Kociaki posiadają na szyi dość charakterystyczny kołnierz. Cechą wielu osobników jest występowanie oczu w dwóch różnych kolorach. Angory lubią towarzystwo dzieci, są bardzo żywiołowe i wesołe. Świetnie nawiązują kontakt z ludźmi, ale warto pamiętać o tym, że potrafią być głośne - szczególnie gdy domagają się uwagi albo jedzenia.
Kot perski
Persy lubią samotność, ale nie stronią też od towarzystwa - wszystko dzięki temu, że są to koty kompletnie pozbawione agresji. Łatwo przystosowują się do nowych warunków, a nade wszystko uwielbiają leniwe wylegiwanie się na kanapie. Kota perskiego należy czesać codziennie, a nawet 2 razy dziennie - jego sierść ma tendencje do splątywania się w kołtuny. Warto również raz w miesiącu go wykąpać. Trzeba mieć świadomość, że pers linieje bardzo intensywnie i w tym okresie wszędzie będzie pełno jego sierści.
Norweski kot leśny
To jeden z największych i najcięższych kotów domowych. Samce zazwyczaj osiągają wagę około 10 kilogramów. Swoim wyglądem norweski kot leśny mocno przypomina dzikiego kota - mniej wprawne oko pomyliłoby go nawet z rysiem albo żbikiem.
Norweg jest łagodny i bezkonfliktowy, rzadko bywa agresywny. Zachowuje jednak dystans wobec obcych i nie lubi przesadnie się spoufalać. Nie wymaga stałej uwagi, dobrze dogaduje się z innymi kotami oraz psami. Długa sierść zazwyczaj się nie kołtuni, wystarczy ją szczotkować raz w tygodniu.
Kot ragdoll
Z rasą ragdoll związane są dwa mity. Pierwszy mówi o ich rzekomej ogromnej odporności na ból. Drugi twierdzi, że gdy kociaka weźmie się na ręce, odpręża się on tak bardzo, że rozluźniają się mu wszystkie mięśnie i staje się bardzo uległy oraz potulny.
Jaka jest prawda? Ragdolle są cierpliwe i spokojne, uwielbiają towarzystwo dzieci. To typowe kanapowce, które nie przepadają za ruchem. Od biegania i skakania po meblach wolą pieszczoty i wylegiwanie się na kolanach domowników.