ragdoll fot. Adobe Stock

Ragdoll - charakterystyka rasy, wygląd i hodowla

Ragdoll to pięknie umaszczony kot o korzeniach perskich i birmańskich. Jego spokojny charakter sprawia, ze to doskonały domownik.
/ 21.10.2019 09:48
ragdoll fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Pochodzenie rasy
  2. Charakter
  3. Wygląd
  4. Hodowla i cena

Kot ragdoll - pochodzenie rasy

Rasa ragdoll powstała w latach 60. w Stanach Zjednoczonych z połączenia kota perskiego, birmańskiego i birmańskiego. Ragdoll czyli szmaciana lalka zyskał swoją nazwę dzięki pierwszej hodowczyni tej rasy, Ann Baker, która rozsławiła te koty jako spokojne przytulanki, niezwykle odporne na ból.

Charakter rasy

Rzeczywiście ragdolle są bardzo spokojnymi kotami, o zrównoważonym temperamencie, lubiącymi kontakt z ludźmi i innymi kotami. Są ufne w stosunku do ludzi i doskonale znoszą towarzystwo dzieci. Znieść mogą wiele, jednak mitem jest ich nadzwyczajna odporność na ból. Jak typowe kanapowce, nie są zbyt ruchliwe. O wiele bardziej lubią głaskanie i wylegiwanie się na kolanach swojego właściciela.

kot ragdoll
fot. Fotolia

Wygląd ragdolli

Ich ociężałość spowodowana jest także specyficzną budową ciała. Sylwetka ragdolla jest wydłużona i muskularna. Tylne kończyny są znacznie dłuższe niż przednie, co powoduje typowy dla tych kotów chód.

Głowa ragdolla podobna jest nieco do głowy kota birmańskiego: prosty nos z lekkim zagłębienie u nasady, czoło spłaszczające się ku górze, pełne policzki, uszy średniej wielkości szeroko otwarte u nasady. Oczy duże, okrągłe, szeroko rozstawione, w odcieniach błękitu.

kot ragdoll
fot. Fotolia

Futro ragdolli ma zazwyczaj średnią długość, dłuższą na brzuchu, piersi i szyi. Sierść jest gęsta i miękka z charakterystycznym dla tej rasy połyskiem. Istnieje sześć wzorów umaszczenia: seal, czekoladowy, niebieski, lila, kremowy i red w trzech odmianach: colourpoint, mitted i bicolour.

Hodowla i cena

W zależności od tego, jakie mamy preferencje, możemy kupić ragdolla ze stowarzyszenia lub z rodowodem FPL i WCF, które gwarantują prawidłowość rasy i jej autentyczność. Koty bez rodowodu czy certyfikatów mogą być dostępne już od 1500 zł, natomiast te z pełną dokumentacją, z najwyższej jakości hodowli dopiero od 2500 zł.

Jeżeli zależy nam na delikatnym usposobieniu i charakterystycznym dla tego kanapowca charakterze, warto poszukać sprawdzonej hodowli, spełniającej wszystkie wymagania.

Hodowla - ragdoll
fot. Adobe Stock

Zobacz też inne rasy kotów:
Kot munchkin - charakterystyka rasy Olbrzym o delikatnym usposobieniu - maine coon

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)