Kot perski - charakterystyka rasy

Kot perski waży nie więcej niż 7 kilogramów, ma miękkie, długie futro i płaski pyszczek. Co ciekawe, kot perski może mieć oczy w różnych kolorach. Wyróżniamy koty perskie szylkretowe, szynszylowe, jednobarwne, dwubarwne oraz colorpoint.
/ 20.01.2020 13:39

kot perski
fot. Adobe Stock

Na skróty:

Kot perski - wygląd

Cechą wspólną kotów perskich jest długa okrywa włosowa, krępa budowa i okrągła głowa ze spłaszczonym profilem. Waga dorosłych kotów perskich dochodzi do 7 kilogramów. Wszelkie cięższe okazy w większości cierpią na nadwagę. Otyłość to niejedyny problem kotów perskich - najczęstsze choroby kotów perskich to m.in. wrzody rogówki czy policystowatość nerek. Koty perskie osiągają dojrzałość w wieku 2 lat.

Jedną z cech charakterystycznych persa jest głowa. Ta część ciała jest dość duża, szeroka i masywna, o pełnych policzkach i podbródku oraz wypukłym czole. Równie ciekawe są oczy persa - duże, okrągłe, szeroko rozstawione. Kolor tęczówki zależy od umaszczenia kota i może przyjmować barwę od pomarańczowej do miedzianej, orzechowej, ciemnozielonej, szmaragdowej, niebieskiej lub niebieskozielonej.

kot perski
fot. Adobe Stock

Uszy kota perskiego są dla odmiany dość małe i nisko osadzone. Zazwyczaj skierowane do przodu, z obfitymi pędzelkami włosów wewnątrz. Nosek kota perskiego również jest mały, krótki, szeroki, tępo zakończony. Patrząc z profilu, nos powinien tworzyć linię pionową prowadzoną od czoła po brodę.

Kot perski sprawia wrażenie masywnego. Wszystko przez tułów, który jest dość krępy, proporcjonalny, nie sprawiający wrażenia ociężałego. Pers jest kotem dobrze umięśnionym, choć za sprawą grubego futerka nie widać tej budowy. Ogon krótki, bardzo puszysty, skierowany prosto ku ziemi.

Oczywiście sporo uwagi należy poświęcić szacie persa. Zacznijmy od podszerstka, który jest miękki i gęsty, okrywa włosowa zaś długa, pełna i gęsta. Włosy kota perskiego są napuszone i odstają od ciała sprawiając wrażenie puszystości i lekkości. Latem okrywa persa jest dużo uboższa, by zimą zamienić się w prawdziwą, grubą ochronę przed zimnem.

Co ciekawe, istnieje około 150 odmian barwnych persów.

kot perski
fot. Adobe Stock

Kot perski - usposobienie

Koty perskie charakteryzują się bardzo łagodnym i spokojnym usposobieniem. Trzeba pamiętać, że persy nie lubią samotności, bardzo chętnie znoszą wszelkie pieszczoty i zabawy, zarówno z dziećmi jak i dorosłymi.

Kot perski nie używa zębów podczas zabawy i nie drapie. Gości w domu akceptuje szybko i bez problemów, łatwo też przystosowuje się do nowych warunków.

Kot perski uwielbiają wylegiwać się na kanapie. Nawet mając do dyspozycji ogród i dużo miejsca na świeżym powietrzu, wolą wybrać wygodny fotel w domu.

Kot perski - pielęgnacja

Pielęgnacja persów kosztuje wiele pracy. Między innymi codzienne, kilkuminutowe szczotkowanie. Niestety nawet kilkudniowa przerwa może skończyć się dla kota nie najlepiej, zazwyczaj w postaci wielkich kołtunów sierści, które ciężko usunąć.

Raz na jakiś czas należy również wykąpać persa w specjalnym szamponie, aby sierść nabrała połysku i jedwabistości. Do czesania persów można również używać rozczesujących pudrów. Wszystkie przybory dostaniemy w sklepie zoologicznym.

Ile kosztuje kot perski

Cena kota perskiego z rodowodem to wydatek od 1500 do 2500 złotych. Decydując o tym, czy kot zamieszka w twoim domu rozważ wszystkie za i przeciw.

Koty perskie mogą żyć nawet 17 lat, więc nie kieruj się chęcią sprawienia przyjemności dziecku. Bierz pod uwagę fakt, że stanie się członkiem waszej rodziny.

Artykuł w pierwotnym brzmieniu został opublikowany w 14.06.2011 roku, następnie aktualizowany.

Dowiedz się więcej na temat kotów:Encyklopedia ras kotówBiegunka u kota - przyczyny i leczenieRośliny bezpieczne dla kota

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/27.02.2017 13:43
posiadam 2 persy dorosłą kocice i młodego kotka, rzeczywiście opis bardzo się zgadza ale w przypadku moich kotków nie jest prawdą, że akceptują obcych. podobnie jak opisała to Właścicielka fifi mój kociak używa zębów i pazurów ale tylko w przypadku innych osób, mnie nigdy nie udrapał, pozwala mi na wszystko ale innym osobom nie pozwala się nawet pogłaskać. Dorosła kotka też unika kontaktu z obcymi, zawsze zaszywa sie gdzieś w kącie albo wskakuje wysoko na meble i schodzi dopiero gdy goście opuszczą dom, jednak w jej przypadku to fakt że nigdy nie użyła pazurków.
/22.01.2017 09:35
Poniekąd wszystko się zgadza, ale jednak używa zębów i pazurów w zabawie, a obcych boi się jak ognia. Ktokolwiek obcy wchodzi do domu, kot zaszywa się w kąt i nie wychodzi dopóki nie znikną głosy gości.
/16.02.2015 04:03
Mam persa prawie 5 lat i wciąż jestem w nim zakochana. Jest biały i ma bursztynowe oczy. Jest bardzo inteligentny i bystry.Pieszczoch i przytulak. Bardzo łagodny. Ma świadomość swojego piękna bo zresztą sama mu o tym cały czas przypominam.
POKAŻ KOMENTARZE (1)