Kot norweski leśny - charakterystyka rasy

Kot norweski leśny jest aktywny i żywiołowy, a jego szata jest niezwykle piękna i efektowna. Warto poznać bliżej tę rasę. Czym się jeszcze charakteryzuje?
/ 03.06.2011 09:22

kot norweski leśny

fot. Fotolia

Norweski kot norweski - wygląd

Leśny kot norweski to zwierzę duże, silne i mocno zbudowane o wadze do 8 kilogramów. Głowa kota norweskiego ma kształt trójkąta równobocznego z charakterystycznym „norweskim profilem”. Kot czystej rasy powinien mieć oczy o specyficznym „norweskim” wyrazie. Powinny być dość duże, owalne i lekko skośnie osadzone. 

Uszy „Norwega” są dość duże, szerokie u nasady i dość szeroko rozstawione z charakterystycznymi pędzelkami na końcach. Kot tej rasy nie może sprawiać wrażenia zbyt smukłego, bo może to oznaczać, że jest wychudzony. Prawdziwą ozdobą leśnego kota norweskiego jest długi i puszysty ogon. Sierść jest półdługa, gładka, wodoodporna, z wełnistym podszerstkiem. U kota norweskiego dopuszczalne są różne odmiany kolorystyczne poza maścią typu syjamskiego, czyli kolory liliowe, cynamonowe, czekoladowe i płowe.

kot norweski leśny

fot. Fotolia

Zobacz również: Kocie zabawy – jak wpływają na naszego pupila?

Charakter rasy

Leśny kot norweski charakteryzuje się sporym temperamentem i dużymi pokładami energii. Jest bardzo aktywny, żywiołowy, ciekawski, skoczny i zwinny. Koty tej rasy uwielbiają się wspinać, więc warto przyzwyczaić się do tego, że często będziemy go znajdować na półkach czy kuchennych szafkach. Norweski kot leśny jest bardzo łagodny i tolerancyjny w stosunku do dzieci. Co prawda nie przepada za przesadnymi pieszczotami, ale nie okazuje agresji i jest cierpliwy.

kot norweski leśny

fot. Fotolia

Kot tej rasy lubi przebywać wśród ludzi, jest przywiązany do opiekuna. Nie wymagają ciągłej uwagi i nie są natrętne. Bywają nieufne wobec obcych i potrzebują nieco czasu, aby ich zaakceptować. To kot bardzo inteligentny, chętnie uczący się nowych zabaw i sztuczek. Norweg może przystosować się do ciągłego przebywania w mieszkaniu, ale z pewnością chętnie skorzysta z zabezpieczonego balkonu lub ogrodu.

Zobacz całą Encyklopedia ras kotów