kot bengalski fot. Adobe Stock

Kot bengalski - wygląd, charakter, pielęgnacja, cena

Kot bengalski lubi kąpiele i zabawy, mało linieje, stosunkowo rzadko choruje. Kot bengalski potrzebuje jednak wiele uwagi ze strony opiekuna. Cena kota bengalskiego z rodowodem to wydatek od 2000 złotych wzwyż.
Weronika Kwaśniak / 20.01.2020 15:00
kot bengalski fot. Adobe Stock

Kot bengalski to jedna najbardziej charakterystycznych ras kotów. Bengala poznasz na pierwszy rzut oka - jego umaszczenie sprawia, że wygląda trochę jak miniaturowy lampart. Swoim zachowaniem też przypomina w pewnym sensie tego drapieżnika. 

Na skróty:

Wygląd kota bengalskiego

Kot bengalski ma długie i mocne ciało, ale stosunkowo małą głowę. Jego uszy są leciutko pochylone do przodu, a oczy okrągłe.

Dorosły osobnik męski zazwyczaj osiąga wagę 7-9 kg, a samice na ogół ważą 3-5 kg. Umaszczenie do złudzenia przypomina lamparta.

Temperament kota bengalskiego

Kot bengalski bywa agresywny, ale na co dzień jest po prostu żywiołowy i wszędobylski. Lubi robić wokół siebie dużo hałasu, a czasem też... bałaganu.

Kot tej rasy jest bardzo żywiołowy, ruchliwy i ciekawski. Właściciele bengali śmieją się czasem, że są one wręcz wścibskie. Mają duży temperament i uwielbiają towarzystwo. Co ciekawe, nie tylko ludzi, a również innych zwierząt, w tym psów.

Mają zresztą w sobie coś z wesołych psiaków - dają się prowadzać na smyczy, potrafią też nauczyć się prostych sztuczek, np. odkręcania kranu. Przybiegają na zawołanie. Kot bengalski przywiązuje się do opiekuna i lubi domagać się jego uwagi. Czasem w dość nachalny sposób, przeszkadzając w pracy lub w rozmowie. Koty bengalskie bywają uparte i nieustępliwe, trzeba je więc od małego uczyć posłuszeństwa.

Warto wiedzieć, że kot bengalski, w przeciwieństwie do kota brytyjskiego, wydaje z siebie mnóstwo dźwięków. Nie jest to tylko mruczenie, ale też sygnały przypominające nieco gaworzenie. Niektóre koty niemal... szczekają. Ich głos bywa ochrypły i w porównaniu do innych ras, brzmi wręcz dziko.

Kot bengalski nie boi się wody, a wręcz lubi się kąpać. Właściciele akwariów muszą więc zachować ostrożność - kociak może z ochotą do niego wskoczyć. Bengale są bardzo inteligentne, czasem nawet przebiegłe i podstępne. Zawdzięczają to swojemu dzikiemu pochodzeniu. Cechuje je też zwinność - potrafią wdrapać się nawet na sam czubek drzewa.

Pielęgnacja kota bengalskiego

Kota tej rasy wystarczy czesać tylko raz w tygodniu. Nie wolno wręcz robić tego częściej - można wówczas uszkodzić sierść pupila.

Trzeba pamiętać o przycinaniu pazurów albo kup lub zrób drapak dla kota, aby sam mógł je ścierać. Co pewien czas warto sprawdzać uszy i oczy kota. Zaniepokoić może także koci katar, czyli ropna wydzielina z oczu.

Ile kosztuje kot bengalski

Kot bengalski z rodowodem TICA to duży koszt - od 2 tysięcy do nawet 6 tysięcy złotych. Kot bengalski może żyć nawet 16 lat, niełatwo akceptuje nowe otoczenie i warunki, potrzebuje sporo czasu na adaptację.

Dowiedz się więcej na temat opieki nad kotem:Czy kot powinien pić mlekoBiegunka u kota - przyczyny i leczenieJak nauczyć kota korzystania z kuwety

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/01.10.2019 10:13
Dla mnie wielkie rozczarowanie! Ładne poza tym... brak słów: nadpobudliwe, męczące, nachalne, nieposłuszne i absolutnie nie uważam, że rasa inteligentna( porównanie do innych ras a miałam kilka) Moja najgłupsza i nieprzemyślana decyzja. Dobrze oroszę się zastanowić.
/13.10.2017 10:48
O Panie.... czy ktoś w Redakcji widział kiedyś tygrysa???? Stąd się biorą kawały o blondynkach...