Miniaturowy lampart, czy spokojny kanapowiec? Czytaj charakterystykę kota bengalskiego

Kot bengalski nie boi się wody, a wręcz lubi się kąpać. Może więc na przykład... Niespodziewanie wskoczyć do akwarium!
kot bengalski fot. Fotolia

Kot bengalski to jedna najbardziej charakterystycznych ras kotów. Bengala poznasz na pierwszy rzut oka - jego umaszczenie sprawia, że wygląda trochę jak miniaturowy lampart. Swoim zachowaniem też przypomina w pewnym sensie tego drapieżnika. Kot bengalski bywa agresywny, ale na co dzień jest po prostu żywiołowy i wszędobylski. Lubi robić wokół siebie dużo hałasu, a czasem też... bałaganu.

Wygląd kota bengalskiego

Kot bengalski ma długie i mocne ciało, ale stosunkowo małą głowę. Jego uszy są leciutko pochylone do przodu, a oczy okrągłe. Dorosły osobnik męski zazwyczaj osiąga wagę 7-9 kg, a samice na ogół ważą 3-5 kg. Umaszczenie do złudzenia przypomina tygrysa.

DIY: Jak zrobić drapak dla kota?

Temperament kota bengalskiego

Kot tej rasy jest bardzo żywiołowy, ruchliwy i ciekawski. Właściciele bengali śmieją się czasem, że są one wręcz wścibskie. Mają duży temperament i uwielbiają towarzystwo. Co ciekawe, nie tylko ludzi, a również innych zwierząt, w tym nawet... psów. Mają zresztą w sobie coś z wesołych psiaków - dają się wyprowadzać na smyczy! Potrafią też nauczyć się prostych sztuczek, np. odkręcania kranu. Przybiegają na zawołanie. Kot bengalski przywiązuje się do właściciela i lubi domagać się jego uwagi. Czasem w dość nachalny sposób, przeszkadzając w pracy lub rozmowie. Kociaki tej rasy bywają uparte i nieustępliwe, trzeba je więc od małego uczyć posłuszeństwa.

Warto wiedzieć, że bengal wydaje z siebie mnóstwo dźwięków. Nie jest to tylko mruczenie, ale też sygnały przypominające nieco gaworzenie. Niektóre z nich niemal... szczekają! Ich głos bywa ochrypły i w porównaniu do innych ras, brzmi wręcz dziko. Kot bengalski nie boi się wody, a wręcz lubi się kąpać. Właściciele akwariów muszą więc zachować ostrożność - kociak może z ochotą do niego wskoczyć! Bengale są bardzo inteligentne, czasem nawet przebiegłe i podstępne. Zawdzięczają to swojemu dzikiemu pochodzeniu. Cechuje je też zwinność - potrafią wdrapać się nawet na czubki drzew!

Czy kotu wolno pić mleko?

Pielęgnacja kota bengalskiego

Kota tej rasy wystarczy czesać tylko raz w tygodniu. Nie wolno wręcz robić tego częściej - można wtedy uszkodzić sierść pupila. Trzeba pamiętać o przycinaniu pazurków, albo zapewnić kociakowi dostęp do drapaka, aby sam mógł je ścierać. Co pewien czas sprawdzaj uszy i oczy kota.

Zobacz więcej ras kotów krótkowłosych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
O Panie.... czy ktoś w Redakcji widział kiedyś tygrysa???? Stąd się biorą kawały o blondynkach...