Miniaturowy lampart, czy spokojny kanapowiec? Czytaj charakterystykę kota bengalskiego

Kot bengalski nie boi się wody, a wręcz lubi się kąpać. Może więc na przykład... Niespodziewanie wskoczyć do akwarium!
Miniaturowy lampart, czy spokojny kanapowiec? Czytaj charakterystykę kota bengalskiego fot. Fotolia

Kot bengalski to jedna najbardziej charakterystycznych ras kotów. Bengala poznasz na pierwszy rzut oka - jego umaszczenie sprawia, że wygląda trochę jak miniaturowy lampart. Swoim zachowaniem też przypomina w pewnym sensie tego drapieżnika. Kot bengalski bywa agresywny, ale na co dzień jest po prostu żywiołowy i wszędobylski. Lubi robić wokół siebie dużo hałasu, a czasem też... bałaganu.

Wygląd kota bengalskiego

Kot bengalski ma długie i mocne ciało, ale stosunkowo małą głowę. Jego uszy są leciutko pochylone do przodu, a oczy okrągłe. Dorosły osobnik męski zazwyczaj osiąga wagę 7-9 kg, a samice na ogół ważą 3-5 kg. Umaszczenie do złudzenia przypomina tygrysa.

DIY: Jak zrobić drapak dla kota?

Temperament kota bengalskiego

Kot tej rasy jest bardzo żywiołowy, ruchliwy i ciekawski. Właściciele bengali śmieją się czasem, że są one wręcz wścibskie. Mają duży temperament i uwielbiają towarzystwo. Co ciekawe, nie tylko ludzi, a również innych zwierząt, w tym nawet... psów. Mają zresztą w sobie coś z wesołych psiaków - dają się wyprowadzać na smyczy! Potrafią też nauczyć się prostych sztuczek, np. odkręcania kranu. Przybiegają na zawołanie. Kot bengalski przywiązuje się do właściciela i lubi domagać się jego uwagi. Czasem w dość nachalny sposób, przeszkadzając w pracy lub rozmowie. Kociaki tej rasy bywają uparte i nieustępliwe, trzeba je więc od małego uczyć posłuszeństwa.

Warto wiedzieć, że bengal wydaje z siebie mnóstwo dźwięków. Nie jest to tylko mruczenie, ale też sygnały przypominające nieco gaworzenie. Niektóre z nich niemal... szczekają! Ich głos bywa ochrypły i w porównaniu do innych ras, brzmi wręcz dziko. Kot bengalski nie boi się wody, a wręcz lubi się kąpać. Właściciele akwariów muszą więc zachować ostrożność - kociak może z ochotą do niego wskoczyć! Bengale są bardzo inteligentne, czasem nawet przebiegłe i podstępne. Zawdzięczają to swojemu dzikiemu pochodzeniu. Cechuje je też zwinność - potrafią wdrapać się nawet na czubki drzew!

Czy kotu wolno pić mleko?

Pielęgnacja kota bengalskiego

Kota tej rasy wystarczy czesać tylko raz w tygodniu. Nie wolno wręcz robić tego częściej - można wtedy uszkodzić sierść pupila. Trzeba pamiętać o przycinaniu pazurków, albo zapewnić kociakowi dostęp do drapaka, aby sam mógł je ścierać. Co pewien czas sprawdzaj uszy i oczy kota.

Zobacz więcej ras kotów krótkowłosych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
O Panie.... czy ktoś w Redakcji widział kiedyś tygrysa???? Stąd się biorą kawały o blondynkach...