Pies na kanapie fot. Adobe Stock

Zwierzęta domowe – jakiego pupila przygarnąć do małego mieszkania?

Zwierzęta domowe wnoszą nieopisaną radość do każdego domu. Jakiego zwierzaka przygarnąć, mieszkając w małym lokum?
Wioletta Górecka / 28.08.2018 06:00
Pies na kanapie fot. Adobe Stock

Zwierzęta domowe wnoszą wiele radości pod każdy dach. Ważne jednak, aby pupil czuł się tak samo dobrze w twoim towarzystwie, jak ty w jego. Małe mieszkania nie sprzyjają niestety posiadaniu zwierząt. Jeśli jednak jesteś miłośniczką futerkowych przyjaciół, nie musisz być skazana na osamotnienie w tej kwestii. Kilku gatunkom zwierząt nie będzie przeszkadzała niewielka powierzchnia, jeśli zapewnisz im odpowiednie warunki i zabawę!

Jakie zwierzęta domowe do małego mieszkania?

Jeśli mieszkasz w niewielkim lokum, posiadanie psa czy kota wcale nie jest dla ciebie niedostępne. W przypadku psa zdecyduj się na małą rasę, która nie wymaga wiele ruchu. Jeśli preferujesz koty, zwierzakowi musisz zapewnić zabawki i drapak.

Przed przygarnięciem pupila musisz określić także, jak wiele czasu będziesz w stanie mu poświęcać. Jeśli nie ma cię w domu każdego dnia po 10-12 godzin, lepiej nie decyduj się na psa czy kota, które potrzebują twojej obecności i uwagi. Jeśli jednak nie pies i kot, to co?

Gryzonie – idealne do małego mieszkania!

Jeśli pragniesz pupila, jednak wiesz, że ani psu ani kotu nie zapewnisz odpowiednich warunków, pomyśl o gryzoniach. Są sympatyczne i przyjazne, oswojone garną się do człowieka, a ich potrzeby mieszkaniowe są nieco mniejsze. Mowa o twoim mieszkaniu – każdy gryzoń musi mieć bowiem klatkę o odpowiednich wymiarach. Jakie wymagania musisz spełnić wobec poszczególnych?

  • Chomik – klatka o wymiarach 60x40 (chomik karłowaty) lub 80x40 (chomik syryjski). Wymaga niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych, potrzebuje minimum pół godziny ruchu dziennie poza klatką – na specjalnym wybiegu lub na zabezpieczonym łóżku. Można zostawić go samego na kilka dni (z zapasem wody i jedzenia)
  • Świnka morska – klatka dla dwóch świnek (to zwierzątka stadne) musi mieć powierzchnię minimum 100 cm. Świnki potrzebują także wybiegu. Często praktykuje się wolny wybieg – świnki mieszkają w wydzielonej i zabezpieczonej części pokoju, bez klatki.
  • Królik – klatka dla królika powinna mieć wymiar minimum 100 cm. Wiele królików żyje jednak jako zwierzęta bezklatkowe
  • Szczur - szczury (powinny być przynajmniej 2) powinny mieć piętrową klatkę - lubią się wspinać. Podobnie jak w przypadku chomików, podstawa klatki powinna mieć przynajmniej 80 cm. Szczury potrzebują także wybiegów. 

A jeśli nie psy, koty czy gryzonie - może jakieś egzotyczne, nietypowe zwierzę domowe zawładnie twoim sercem?

Zobacz także:
Czy wiesz, ile kosztują te zwierzęta? Oto 5 najdroższych pupili na świecie!
Tysiąc kilometrów, a one trafią do domu! Niezwykła cecha zwierząt
Gdy ukochane zwierzę odchodzi...

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/16.09.2018 09:01
Przydałoby się dodać iż króliki to także zwierzęta stadne.