co jedzą świnki morskie fot. Adobe Stock

Co jedzą świnki morskie?

Podstawą diety świnki morskiej jest siano, ważne w żywieniu są także owoce i warzywa. Świnki morskie są roślinożerne, nie można podawać im nabiału ani karmy, w której znajduje się mięso.
/ 26.01.2021 08:02
co jedzą świnki morskie fot. Adobe Stock

Choć może się wydawać, że świnka morska i chomik to gryzonie dość podobne do siebie, dieta świnki morskiej istotnie różni się od tego, co jedzą chomiki. Podstawą żywienia chomika są bowiem ziarna zbóż, zaś podstawą diety świnki morskiej jest siano - wysokiej jakości suszona trawa i zioła.

Spis treści:

 1. Co je świnka morska?
 2. Co może jeść świnka morska sporadycznie?
 3. Czego nie może jeść świnka morska?

Co je świnka morska?

Świnka morska łatwo przyzwyczaja się do pokarmu, który otrzymuje, a później niechętnie sięga po nowości. Dlatego warto przyzwyczajać zwierzę do rozmaitych produktów, dawać mu wybór, a przy tym uczyć, jak ważna jest różnorodność.

Nawet, jeśli kawia je tylko to, co dobrze zna, żywienie świnki morskiej nie może być oparte wyłącznie na sianie - potrzebnych składników dostarczą warzywa, owoce, a także granulowana karma. To właśnie w tej ostatniej najłatwiej przemycić składniki, których świnka morska może nie otrzymywać z innych źródeł.

Oto, co jedzą świnki morskie:

 • Siano - powinno być świeże i zawsze obecne w klatce zwierzęcia. Wybieraj siano o zielonkawym kolorze i ładnym zapachu. Nie powinno być ciepłe, nie powinno też pylić. Pamiętaj, by często je wymieniać - zanieczyszczone odchodami, może być powodem chorób.
 • Zioła i trawy - suszone i świeże. Świnka morska powinna otrzymywać je codziennie. Chodzi o zielone części roślin, takie jak natka pietruszki, koniczyna, mięta, cykoria, melisa, oregano, liście malin, rzodkiewki, brokuła, jeżyn, kalafiora. Świeże liście i trawa zawsze powinny zostać wcześniej umyte i osuszone.
 • Warzywa i owoce. Te także codziennie powinny pojawiać się w diecie świnki morskiej, ale w ilości nie większej niż pół szklanki w ciągu doby. Te warzywa i owoce warto podawać: marchew, pietruszka, ogórek, burak, pomidor, brokuł, rzepa, kalarepa, biała rzodkiew, rzodkiewka, kukurydza, papryka, jabłko, gruszka, śliwka, wiśnia, czereśnia, truskawka, jeżyna, porzeczka, malina, agrest, żurawina, brzoskwinia, arbuz, nektarynka, banan, melon, mango, kiwi, ananas.
 • Karma dla świnki morskiej. Powinna zawierać co najmniej 10% włókna - im więcej, tym lepiej. Warto wybierać mieszanki w granulkach, dzięki czemu świnka morska nie grymasi przy wybieraniu kąsków.

co je świnka morska
fot. Adobe Stock

Co może jeść świnka morska w małej ilości?

Część produktów, które także mogą urozmaicać dietę świnki morskiej, w nadmiernej ilości mogłaby szkodzić. Tak jest np. z ziarnami i orzechami. Są bardzo kaloryczne, więc podawaj je rzadko, raczej jako nagrodę, nigdy codziennie.

Nie przesadzaj także z ilością owoców i warzyw o wysokiej zawartości cukru (jabłka, marchew, burak).

Szpinak, jarmuż i szczaw nie zaszkodzą, o ile nie będziesz podawać ich zbyt często i zbyt dużo (upośledzają wchłanianie wapnia). Lepiej nie podawać także liści sałaty masłowej i lodowej - zawierają sporo metali ciężkich.

Każdy nowy produkt powinien być powoli wprowadzany do diety, a świnkę morską należy obserwować, jak na niego reaguje. 

Dowiedz się wszystkiego o swoich ulubionych zwierzątkach. Kod rabatowy Empik obniży ceny wszystkich specjalistycznych książek i filmów.

Świnka morska - żywienie. Produkty zakazane

Pamiętaj, że śwince morskiej zaszkodzić mogą produkty nieświeże (zgniłe siano), a także mokre i zwiędłe liście - mogą wywołać biegunkę i wzdęcia.

Nie podawaj śwince morskiej wody destylowanej ani wysokozmineralizowanej.

Świnka morska nie może jeść także:

 • liści i gałązek pomidora, fasoli, kapusty, grochu, soi, ciecierzycy,
 • suchego pieczywa,
 • kolb i cukierków dla gryzoni,
 • warzyw takich jak cebula, por, czosnek, bakłażan, szczypior, chrzan, ziemniaki,
 • owoców cytrusowych, bananów i winogron (zawierają mnóstwo cukru i mogą powodować problemy gastryczne),
 • ostrych przypraw i ziół,
 • awokado,
 • rabarbaru,
 • imbiru,
 • grzybów,
 • słodyczy,
 • mięsa,
 • nabiału,
 • liści, łodyg i kwiatów roślin doniczkowych (trujące są: aloes, amarylis, aksamitka, azalia, begonia, bez, konwalia, bluszcz, fiołek, cis, bukszpan, barwinek, goździk, hiacynt, hortensja, kalia, irys, mak, difenbachia, glistnik, kasztanowiec, pokrzyk, jaskier).

Czytaj więcej o gryzoniach:
Rasy świnek morskich - opisy i zdjęcia
Jak rozumieć odgłosy chomika i co zrobić, gdy chomik wydaje dziwne dźwięki?
Klatka dla chomika - wymiary i wyposażenie