POLECAMY

Gatunki żółwi hodowlanych

Istnieje co najmniej kilkanaście gatunków żółwi, które legalnie można hodować w warunkach domowych. Poznaj, czym charakteryzują się poszczególne gatunki żółwi i jakich warunków hodowlanych wymagają.
Gatunki żółwi hodowlanych

Żółw czerwonolicy  - zwany także czerwonouchym lub ozdobnym. Swoja nazwę zawdzięcza dwóm czerwonym pręgom rozchodzącym się po bokach głowy. Pancerz z płaskim, owalnym karapaksem o barwie zielonej. Osiąga wielkość od 25-30 cm. Prowadzi dzienny tryb życia. Wymaga przestronnego akwarium z wodą o temp. 25 stopni C i częścią lądową (ok. 1/3 powierzchni terrarium), koniecznie posiadającego filtr, ponieważ ma tendencję do dużego zanieczyszczania wody. Żółwia czerwonolicego należy karmić głównie planktonem z dodatkiem roślin wodnych. Młodym żółwią podajemy pokarm mięsny składający się głównie z bezkręgowców a także rośliny zielone.

Żółwik malowany - w zależności od gatunku długość karapaksu wynosi przeciętnie 10-25 cm. Występują w czterech podgatunkach różniących się ubarwieniem. Charakterystyczną ich cechą jest karapaks pozbawiony kilów, gładki i owalny. Plastron jest zazwyczaj żółty lub pomarańczowy, czasami z ciemnym rysunkiem. Na głowie żółte widoczne są żółte pasy. Obecnie handel tym gatunkiem żółwia został zakazany w krajach Unii Europejskiej ze względu na drastyczne zmniejszenie ich populacji.

Żółw czerwonobrzuchy - z rodziny żółwi błotnych, zaliczany do żółwi ozdobnych. Dorosłe osobniki osiągają wielkość 35 cm i w warunkach naturalnych dożywają do 40 lat. Karapaks u młodych ma pośrodkowy kil i barwę ciemnożółtą lub pomarańczową z wyraźnym rysunkiem rysunkiem. Plastron jest koloru czerwonego lub pomarańczowego. Wyposażenie terrarium powinno być takie same jak w przypadku żółwia czerwonolicego. Dodatkowo można umieścić w wodzie kępki rzęsy lub pistii. Temperatura wody powinna wynosić 26-28 st. C. Podobnie jak żółw czerwonolicy jest gatunkiem wszystkożernym, z przewagą diety roślinnej. Młodym podaje się głównie pokarm mięsny, składający się z bezkręgowców.

Zobacz także: Jak karmić żółwia?

Żółw sundajski - należy do azjatyckich żółwi pudełkowych. Charakterystyczna ich cechą są silnie wysklepiony karapaks o barwie ciemnobrązowej z przebiegającym przez środkiem kilem. Młode posiadają trzy kila, z których z czasem pozostają dwa. Plastron jest zazwyczaj jasnożółty lub kremowy. Maja długą szyję i pociągła głowę. Wielkość dorosłego osobnika wynosi przeciętnie 21,6 cm. W niewoli dożywają wieku 25-30 lat. Wymaga terrarium ziemno-wodnego typu tropikalnego Temperatura powietrza powinna wynosić 27-28 st. C, z nocnym spadkiem do 22 st. C; temperatura wody - 24-26 st. C. Większość powierzchni zbiornika powinna zajmować woda. Należy także zapewnić żółwiowi łagodne zejście. Koniecznie należy zamontować filtr. Żółwia sundyjskiego karmimy pokarmem roślinnym i zwierzęcym, podając go w wodzie i na lądzie.

żółw obrazkowy - zwany jest także żółwiem ostrogrzbietym. Jego nazwa wzięła się od charakterystycznego układu tarczek, które układają się na kształt spadzistego dachu. Karapaks ma najczęściej barwę oliwkowo-zieloną, skóra koloru oliwkowego lub brązowego pokryta jest żółtymi pasami. Dorosłe osobniki osiągają przeciętnie 18-25 cm. W terrarium powinno być dwa razy więcej wody niż lądu. Są to żółwie wszystkożerne, którym należy dostarczać pokarmu zarówno pokarmu roślinnego jaki i zwierzęcego.

Zobacz także: Żółwie wodne - jak wygląda ich hodowla?

Żółwiak chiński - najpopularniejszy  żółwiak hodowany w Polsce. Wykazuje dużą agresywność - potrafi ugryźć przy wyjmowaniu go z terrarium. Jego cechą charakterystyczną jest miękki pancerz, pokryty elastyczną skórą i głowa o wydłużonym kształcie, zakończona charakterystycznym ryjkiem. Posiada trzy łapy w kształcie wiosła zakończone trzema pazurami oraz silne szczęki. Wymagania terraryjne: duży zbiornik z przewagą wody i piaszczystym dnem. Ląd piaszczysty ogrzewany promiennikiem. Temperatura w terrarium powinna dochodzić do 30 st. C, a wody 22-28 st. C. Żółw chiński jest typowym drapieżnikiem, żywiącym się głównie rybami, kręgowcami, ślimakami, owadami i padliną. Można podawać im ochotkę i stynki.

Żółwiak florydyjski - zwany także florydyjskim żółwiem miękkoskórym. Posiada charakterystyczne dla żółwiaków cechy - brak twardego pancerza, długa szyja zakończona ryjkowata głową i wiosłowatymi kończynami z pazurami. Podobnie jak żółwiak chiński jest drapieżcą, żywiącym się także pokarmem roślinnym. Głównie żywią się bezkręgowcami, żabami i kijankami. Ponieważ w dzień głównie przesiadują zakopane w piaszczystym dnie, w terrarium nie powinno zabraknąć głębokiego dna z drobnego piasku. Woda powinna mieć odczyn lekko kwaśny i powinna być regularnie filtrowana. Temperatura powietrza w terrarium powinna wynosić 26-28 st. C, a wody 22-24 st. C. Podobnie jak żółwie chińskie nie są polecanym gatunkiem dla początkujących hodowców żółwi, ze względu na swój agresywny charakter.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 lata temu
na guże jest zdięcie żółwia chce się dowiedzć co to za żółw
/2 lata temu
czy pomorzecie mi chce mieć żółwa który ma od 10 cm do 20 cm lubie żółwie z długimi ogonami
/5 lat temu
Czy moglibyście mi pomóc ? Bardzo chcę mieć żółwia ale nie wiem jaki gatunek. Bardzo podobają mi się żółwiki, które mają od 10 do 20 cm ( także wolę takiego bo jego terrarium nie będzie musiało być takie duże). Co do tego czy ma być lądowy, czy lądowo- wodny wolę lądowego, bardzo też bym prosiła o poradę dotyczącą karmienia. Mój e-mail: aleksa20002@gmail.com
POKAŻ KOMENTARZE (1)