Prosty trik na czyste, śnieżnobiałe ubrania - znasz go? Dodaj sodę do prania

soda do prania fot. Adobe Stock, Alexander Ruiz
Soda do prania jasnych rzeczy - to prawdziwa rewolucja w domowych porządkach. Używanie sody do prania razem z proszkiem lub zamiast niego pozwala na zachowanie bieli tkanin i radzić sobie nawet z trudnymi plamami. To także rozwiązanie w duchu less waste. Zobacz, jak wykorzystać sodę do prania.
Weronika Kwaśniak / 28.06.2022 05:59
soda do prania fot. Adobe Stock, Alexander Ruiz

Soda oczyszczona to jeden z tych produktów, który jest niezbędny w każdym domu. Łagodzi ból gardła, zwalcza zgagę, niesie ulgę w infekcjach dróg moczowych, to także sposób na ból po ukąszeniu komara. Jak widzisz, zastosowania sody oczyszczonej są niemal niezliczone. Świetne efekty przynosi także dodanie sody do prania. W wielu sytuacjach radzi sobie lepiej niż większość detergentów, a przy tym jest znacznie tańsza i bardziej przyjazna dla środowiska.

Spis treści:

  1. Soda oczyszczona do prania dziecięcych ubranek
  2. Soda do prania: usuwanie nieprzyjemnego zapachu
  3. Soda oczyszczona do prania białych ubrań
  4. Soda do prania: plamy z wina, potu i smoły

Soda oczyszczona do prania dziecięcych ubranek

Ubranka dzieci (szczególnie niemowląt) koniecznie trzeba wyprać przed pierwszym założeniem. W ten sposób można pozbyć się substancji chemicznych, które mogą podrażniać delikatną skórę malucha. Najlepiej nie stosować wtedy zwykłego proszku - składniki proszku do prania mogą osiadać na tkaninie. Łagodne płatki mydlane z dodatkiem 1/3 szklanki sody oczyszczonej sprawdzą się o wiele lepiej.

Pamiętaj, że wszystkie ubrania, nie tylko te dziecięce, a także pościel i ręczniki, warto wyprać przed pierwszym użyciem. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń, resztek środków chemicznych, a także potu lub sebum osób, które przymierzały twoje ubrania w sklepie.

soda oczyszczona do praniafot. Soda do prania/Adobe Stock, ThamKC

Soda do prania usuwa nieprzyjemny zapach

Czasem pomimo prania, ubrania nieprzyjemnie pachną. Dzieje się tak wtedy, gdy przesiąkną wyjątkową intensywną wonią - np. naftaliny. Taka sytuacja ma miejsce także wtedy, kiedy kupujesz ubrania w sklepach z używaną odzieżą. Mocne środki dezynfekujące i czyszczące, które stosowane są w tego typu miejscach, bardzo intensywnie pachną. Ten zapach trudno usunąć, ale jest to możliwe i wcale nie musisz prać kupionej rzeczy kilka razy.

Jeśli chcesz usunąć nieprzyjemny zapach z ubrań, pościeli czy zasłon, dodaj do płukania 1/2 szklanki sody oczyszczonej, wymieszaj, a następnie dodaj do szuflady na detergenty.

Soda oczyszczona do prania białych ubrań

Jeśli chcesz odświeżyć wygląd białych ubrań i przywrócić im kolor, do porcji proszku do prania dodaj pół szklanki sody oczyszczonej. Twoje ubrania staną się śnieżnobiałe, a zabrudzenia znikną o wiele szybciej.

Pamiętaj jednak, aby nie dodawać sody do prania, gdy pierzesz kolorowe ubrania. Nie stosuj także sody do namaczania, kiedy twoim problemem są plamy z antyperspirantu na kolorowych ubraniach. Soda może je odbarwić. W takich sytuacjach sięgnij np. po mydełka odplamiające, które radzą sobie z naprawdę trudnymi plamami.

jak używać sody do praniafot. Soda oczyszczona do prania/Adobe Stock, ThamKC

Soda do prania: plamy z wina, potu, smoły

Na silne zabrudzenia, np. na plamy z wina czy plamy z kawy przygotuj pastę sodową, która uratuje każdą katastrofę. W szklance ciepłej wody rozmieszaj 4 łyżki sody oczyszczonej w taki sposób, aby powstała w miarę gładka papka. Tak przygotowaną mieszankę nanieś na brudne miejsce i pozostaw na 2-3 godziny. Po tym czasie wypłucz materiał i wypierz jak zwykle.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 9.11.2016.

Czytaj także:
Co robić, gdy pralka brudzi pranie?
Pieprz do prania - genialny babciny sposób
Jak prać czarne ubrania, aby nie wyblakły?

Redakcja poleca

REKLAMA