Soda do prania fot. Adobe Stock

Soda do prania w pralce - zobacz, kiedy warto jej użyć

Soda do prania jasnych rzeczy sprawdza się znakomicie - wystarczy, że do porcji proszku do prania dodasz pół szklanki sody. Soda oczyszczona przyda się też do prania dziecięcych ubranek.
Weronika Kwaśniak / 30.03.2021 05:59
Soda do prania fot. Adobe Stock

Soda oczyszczona to jeden z tych produktów, który jest niezbędny w każdym domu. Łagodzi ból gardła, zwalcza zgagę, niesie ulgę w infekcjach dróg moczowych, to także sposób na ból po ukąszeniu komara. Jak widzisz zastosowania sody oczyszczonej są niemal niezliczone. Świetne efekty przynosi także dodanie sody do prania.

W wielu sytuacjach radzi sobie lepiej niż większość detergentów, a przy tym jest znacznie tańsza i bardziej przyjazna dla środowiska.

Spis treści:

  1. Soda do prania dziecięcych ubranek
  2. Soda do usuwania nieprzyjemnego zapachu
  3. Soda oczyszczona do prania białych ubrań
  4. Soda na plamy z potu i smoły

Soda oczyszczona do prania dziecięcych ubranek

Ubranka dzieci (szczególnie niemowląt) koniecznie trzeba wyprać przed pierwszym założeniem. W ten sposób można pozbyć się substancji chemicznych, które mogą podrażniać delikatną skórę malucha.

Najlepiej nie stosować wtedy zwykłego proszku - składniki proszku do prania mogą osiadać na tkaninie. Łagodne płatki mydlane z dodatkiem 1/3 szklanki sody oczyszczonej sprawdzą się o wiele lepiej.

Soda do prania usuwa nieprzyjemny zapach

Czasem pomimo prania, ubrania nieprzyjemnie pachną. Dzieje się tak wtedy, gdy przesiąkną wyjątkową intensywną wonią - np. naftaliny. Dodaj do płukania 1/2 szklanki sody oczyszczonej, a wszystkie brzydkie zapachy znikną.

Soda oczyszczona do prania białych ubrań

Do porcji proszku do prania dodaj pół szklanki sody oczyszczonej. Jak to działa? Białe ubrania staną się śnieżnobiałe, a zabrudzenia znikną o wiele szybciej.

Pamiętaj jednak, aby nie dodawać sody do pralki, gdy pierzesz kolorowe ubrania. Nie stosuj także sody do namaczania, kiedy twoim problemem są plamy z antyperspirantu na kolorowych ubraniach. Soda może je odbarwić.

Soda dna plamy z wina, potu, smoły

Na silne zabrudzenia, np. na plamy z wina czy plamy z kawy przygotuj pastę, która poradzi sobie z każdą plamą. W szklance ciepłej wody rozmieszaj 4 łyżki sody oczyszczonej.

Nanieś mieszankę na brudne miejsce i pozostaw na 2-3 godziny.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 9.11.2016.

Więcej porad dotyczących prania:
Co robić, gdy pralka brudzi pranie?
Pieprz do prania - genialny babciny sposób
Jak prać czarne ubrania, aby nie wyblakły?