plamy z kawy fot. Adobe Stock

Plamy z kawy i plamy z herbaty - domowe sposoby na ich usuwanie

Plamy z kawy spiera sok z cytryny i szare mydło. Jeśli plamy z kawy zabrudziły dywan, zrób mieszankę z wody i sody oczyszczonej. Na plamy z herbaty wykorzystaj białe wytrawne wino lub wodę utlenioną.
Weronika Kwaśniak / 02.01.2020 12:00
plamy z kawy fot. Adobe Stock

Plamy z kawy i herbaty to chyba najczęściej spotykany typ zabrudzeń na obrusach, serwetach i ubraniach. Wystarczy chwila nieuwagi, a zawartość filiżanki ląduje na spodniach lub śnieżnobiałym nakryciu stołu.

Na skróty:

Stosowanie chemicznych środków nie zawsze jest wskazane - często istnieje ryzyko, że plama zniknie razem z kolorem tkaniny.

Pamiętaj, aby każdą technikę wypróbować najpierw na niewidocznym skrawku materiału. Zawsze łatwiej usunąć świeże plamy z kawy lub herbaty, warto więc reagować szybko.

Jak usunąć plamy z kawy

  1. Kawową plamę z białego obrusu usuniesz dzięki polaniu jej sokiem z cytryny. Należy go spłukać letnią wodą. Uwaga: ta metoda skutkuje tylko w przypadku świeżych plam.
  2. Zabrudzenie na bawełnianej tkaninie zalej wrzącą wodą, a potem zapierz w wodzie z mydłem.
  3. Możesz pocierać plamę szarym mydłem, a potem spłukać letnią wodą.
  4. Wymieszaj łyżeczkę octu z litrem lodowatej wody. Pocieraj, aż plama zniknie.
  5. Aby usunąć plamę z kawy z dywanu, przygotuj roztwór z 3 łyżek wody i łyżki sody oczyszczonej. Papkę nałóż na zabrudzenie, a potem zetrzyj. W razie potrzeby, nałóż kolejny raz.

Jak usunąć plamy z herbaty

  1. Herbacianą plamę z białego obrusu usuniesz podobnie jak tę po kawie. Polej zabrudzone miejsce sokiem z cytryny, a potem spłucz letnią wodą. Tę metodę można stosować również do uratowania jasnych ubrań.
  2. Jeśli ciuch jest uszyty z wełnianej tkaniny, możesz wyczyścić go za pomocą... białego, wytrawnego wina.
  3. Z jasnego materiału wywabisz plamę dzięki mieszance wody utlenionej ze zwykłą wodą (przygotuj ją w proporcjach 1:1).
  4. Natrzyj plamę z herbaty szarym mydłem, a potem obficie wypłucz letnią wodą.

Oto więcej porad na temat wywabiania plam:Plamy z krwi - usuń je nie niszcząc tkaninyJak usunąć żywicę z ubrania?Jak pozbyć się plam z trawy?