Plamy z kawy i herbaty fot. Adobe Stock, Andrey Popov

Plamy z kawy i plamy z herbaty - sprawdzone domowe sposoby na ich usuwanie

Plamy z kawy spiera sok z cytryny i szare mydło. Jeśli plamy z kawy zabrudziły dywan, zrób mieszankę z wody i sody oczyszczonej. Na plamy z herbaty wykorzystaj białe wytrawne wino lub wodę utlenioną.
Weronika Kwaśniak / 04.11.2021 12:00
Plamy z kawy i herbaty fot. Adobe Stock, Andrey Popov

Plamy z kawy i herbaty to chyba najczęściej spotykany typ zabrudzeń na obrusach, serwetach i ubraniach. Wystarczy chwila nieuwagi, a zawartość filiżanki ląduje na spodniach lub śnieżnobiałym nakryciu stołu.

Stosowanie chemicznych środków nie zawsze jest wskazane - często istnieje ryzyko, że plama zniknie razem z kolorem tkaniny. Pamiętaj, aby każdą technikę wypróbować najpierw na niewidocznym skrawku materiału. Zawsze łatwiej usunąć świeże plamy z kawy lub herbaty, warto więc reagować szybko.

Spis treści:

  1. Plamy po herbacie i kawie na kanapie
  2. Plamy z kawy i herbaty na dywanie
  3. Plama po herbacie i kawie na białej bluzce

Jak usunąć plamy z kawy i herbaty z kanapy?

Jeśli kanapa jest z tkaniny (nie ze skóry naturalnej lub ekologicznej), wykorzystaj metodę z szarym mydłem. Pocieraj nim plamę, a następnie przetrzyj plamę letnią wodą. Ta metoda działa świetnie również w przypadku plam z długopisu.

Możesz również spróbować wywabić plamę z kawy lub herbaty mieszanką wody utlenionej i wody w proporcji 1:1. Sprawdzi się również roztwór kwasku cytrynowego (5% lub 10%).

Jak usunąć plamy z kawy i herbaty z dywanu?

Aby usunąć plamę z kawy z dywanu, przygotuj roztwór z 3 łyżek wody i łyżki sody oczyszczonej. Papkę nałóż na zabrudzenie, a potem zetrzyj. W razie potrzeby, nałóż kolejny raz.

Z jasnego materiału wywabisz plamę dzięki mieszance wody utlenionej ze zwykłą wodą (przygotuj ją w proporcjach 1:1).

Jak usunąć plamy z kawy i herbaty na białej bluzce lub obrusie?

Kawową plamę z białej bluzki lub obrusu usuniesz dzięki polaniu jej sokiem z cytryny. Należy go spłukać letnią wodą. Uwaga: ta metoda skutkuje tylko w przypadku świeżych plam z kawy czy herbaty.

Zabrudzenie na bawełnianej tkaninie zalej wrzącą wodą, a potem zapierz w wodzie z mydłem. Możesz również wykorzystać mieszankę octu z lodowatą wodą (1 łyżka octu na szklankę wody). Pocieraj, aż plama zniknie.

    Czytaj także:Plamy z krwi - usuń je nie niszcząc tkaninyJak usunąć żywicę z ubrania?Jak pozbyć się plam z trawy?