Skład proszku do prania fot. Fotolia

Skład proszku do prania - 9 ważnych składników

Gdy sięgamy po proszek do prania, rzadko kiedy sprawdzamy, co ma w swym składzie. Postarałyśmy się to rozszyfrować.
Małgorzata Świgoń / 04.03.2015 04:59
Skład proszku do prania fot. Fotolia

9 ważnych składników proszku do prania:

1. Substancje powierzchniowo czynne

To najważniejszy składnik w proszku. Ułatwia zwilżenie tkaniny i obecnego na niej brudu, często nie rozpuszczalnego w wodzie. Dzięki tym substancjom brud zostaje rozbity na drobne cząsteczki i usunięty z włókien.

2. Kolorowe granulki

Barwne drobinki: niebieskie i czerwone, naprawdę nie mają znaczenia dla prania. Producenci dodają je w celach marketingowych.

3. Enzymy

Usuwają plamy, wybielają, wzmacniają kolory i przyspieszają proces czyszczenia. W skład  proszku do prania wchodzi wiele różnych enzymów. Każdy z nich ma inną funkcję do spełnienia  i tak np. mannanazy usuwają plamy z czekolady, lodów, pasty do zębów, celulazy chronią kolory, lipazy rozkładają tłuszcze, amylazy skrobię, zaś proteazy – białka.

4. Środki powierzchniowo-czynne

Polikarboksylaty ułatwiają zwilżanie tkanin, wytwarzają pianę, rozpuszczają cząsteczki brudu i nie pozwalają ponownie osiąść im na odzieży.

5. Wybielacze optyczne

Pogłębiają efekt bieli. Podczas prania cząsteczki tego składnika osadzają się na włóknach. Gdy materiał wyschnie światło odbija się w taki sposób, że tkaniny wydają się bielsze. Niegdyś zastępowała je niebieska farbka dodawana do prania.

6. Prekursory wybielacza

Zwiększają wydajność składników wybielających. Dzięki nim proszek do prania działa w niższej temperaturze.

7. Substancje zapachowe

Nadają detergentom ładny zapach. Warto pamiętać, że to one najczęściej wywołują alergie. Trudne do rozróżnienia, bo nie podaje się ich szczegółowych nazw.

8. Wypełniacze aktywne

Np. soda, krzemiany alkaliczne, cytryniany, fosforany  – zmiękczają twardą wodę i usuwają z niej jony wapnia i magnezu. W miękkiej wodzie detergenty skuteczniej działają. Niektóre wypełniacze zabezpieczają też wewnętrzne elementy metalowe pralek przez korozją.

9. Konserwanty

Chronią środki przed bakteriami i mikroorganizmami, które mogłyby się dostać do preparatu i zanieczyścić go. Uwaga! Bywają alergenami.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/11.09.2017 14:27
Odkąd wypróbowałam perły piorące Perlux piorę tylko w nich! Zdecydowanie wygrywają z proszkami a efekt świeżości prania utrzymuje się dużo dłużej;)
/22.05.2017 12:23
gdzie można zamówić ten proszek? chętnie przetestuje :)
/28.11.2016 10:38
A propos fosforanów - warto wybierać proszki, które ich nie mają, bo fosforany stosowane w proszkach do prania są szkodliwe dla środowiska. Często w proszkach stosowane są też zeolity, które betonują dna rzek. Ja używam clever Free, który ani fosforanów, ani zeolitów nie ma w składzie. Coraz więcej producentów rezygnuje z tych składników, więc warto się rozglądać i wspierać takie działania.