4 sprawdzone sposoby na plamy po antyperspirancie

plamy po antyperspirancie fot. Adobe Stock, Siam
Plamy po antyperspirancie bardzo trudno usunąć. Da się jednak to zrobić za pomocą amoniaku, sody oczyszczonej, wody utlenionej albo wody wymieszanej ze spirytusem.
/ 12.11.2021 12:31
plamy po antyperspirancie fot. Adobe Stock, Siam

Co zrobić, jeśli zwykły odplamiacz, wybielacz, proszek lub szare mydło (i to z namaczaniem!) nie spierają plamy z antyperspirantu? Oczywiście każdą plamę szybciej i łatwiej usuniesz na świeżo, zanim zaschnie. W przypadku starych zabrudzeń, może być znacznie trudniej. Plam z antyperspirantu i potu nigdy nie utrwalaj, prasując żelazkiem. Wnikną głęboko i ich wywabienie będzie niemal niemożliwe.

Pamiętaj, że każdy odplamiacz warto przetestować najpierw w jakimś mało widocznym miejscu. Lepiej też nakładać go dookoła plamy, a potem rozprowadzić do środka. Zabrudzenie usuwaj czystą ściereczką bawełnianą lub taką z mikrowłókien. Na sam koniec, środek odplamiający należy obficie spłukać.

Amoniak na plamę po antyperspirancie

Antyperspirant z chlorkiem aluminium ma najczęściej odczyn kwaśny i w kontakcie z barwnikami do odzieży, może powodować odbarwienie. Można temu zaradzić przy pomocy amoniaku. Wystarczy nanieść płynny amoniak na plamę.

Gdzie kupić amoniak? Płynnego amoniaku można poszukać w sklepach chemicznych. Kilkudziesięcioprocentowy roztwór amoniaku znajdziesz także np. w markecie budowlanym. Ale najtaniej i najprościej będzie, jeśli wypróbujesz sypki węglan amonu (można posypać plamę lub wymieszać z odrobiną wody i polać). Jest on używany do spulchniania ciast i ciastek, a wygląda podobnie jak proszek do pieczenia. Węglan amonu kupisz w działach z artykułami do pieczenia ciast  za niecałe 2 zł.

Uwaga - w przypadku delikatnych tkanin takich jak wełna, lycra czy jedwab, na plamy po dezodorancie zastosuj wyłącznie rozcieńczony amoniak, o stężeniu nie większym niż 50%.

Woda utleniona do delikatnych tkanin

Woda utleniona działa jak delikatny wybielacz. Możesz ją zastosować w przypadku białych tkanin - kolorowe mogą się odbarwić. Najczęściej poleca się roztwór 3% wody utlenionej, rozcieńczony zwykłą wodą - w proporcji 1:3. Do mieszanki warto dodać kilka kropel octu lub amoniaku. Nałóż na plamę z antyperspirantu na około pół godziny. Potem upierz jak zwykle.

Woda utleniona pomoże również w przypadku plam z trawy oraz plam z marchewki.

Soda oczyszczona na plamę po antyperspirancie

Z plamami po antyperspirancie na białych ubraniach, poradzić sobie może także soda oczyszczona. Namocz tkaninę w wodzie z dodatkiem łyżeczki sody oczyszczonej.

Inna metoda to nacieranie plamy po antyperspirancie pastą do zębów, zawierającą w swoim składzie sodę. Możesz też samodzielnie wykonać pastę odplamiającą, mieszając kilka łyżeczek sody z solą i małą ilością wody (papka ma być gęsta!). Nałóż na 15 minut, po czym upierz.

Woda i spirytus (albo czysta wódka)

Spirytus lub wódkę należy rozcieńczyć w proporcji 1:1. Nanieś płyn na plamę po dezodorancie i zostaw na około pół godziny. Potem upierz tak, jak zwykle.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 11.12.2013

Czytaj także:
Jak usunąć plamy ze szminki?
Jak usunąć plamy z farby?
Jak usunąć plamy z długopisu?
 

Redakcja poleca

REKLAMA