Usuwamy plamy z antyperspirantu

Jak usunąć uporczywe plamy z antyperspirantu? Należy usunąć je jak najszybciej, bo antyperspirant i pot są wyjątkowo trudne do sprania. Podpowiadamy w jaki sposób usunąć plamy z antyperspirantu. Skutecznie.
/ 17.11.2016 12:31

Co zrobić, jeśli zwykły odplamiacz, wybielacz, proszek lub szare mydło (i to z namaczaniem!) nie spierają plamy z antyperspirantu? Oczywiście każdą plamę szybciej i łatwiej usuniemy na świeżo, zanim zaschnie. W przypadku starych plam może być znacznie trudniej. Plam z antyperspirantu i potu nigdy nie utrwalaj prasując żelazkiem! Wnikną głęboko i ich usunięcie będzie niemal niemożliwe.

Zobacz też: Jak usunąć plamy z trawy?

Ogólne zasady wywabiania plam

Każdy odplamiacz warto przetestować najpierw w jakimś mało widocznym miejscu, zanim przystąpi się do głównego odplamiania. Warto też nakładać go dookoła plamy, a potem rozprowadzić do środka. Usuwamy czystą ściereczką bawełnianą lub z mikrowłókien. Odplamiacz należy obficie spłukać, aby nie spowodował niepożądanych efektów.

Plama po antyperspirancie

fot. Fotolia

Zobacz też: Jak usunąć plamy z długopisu?

Skład i działanie antyperspirantów

Antyperspiranty zawierają najczęściej chlorek aluminium (np. Aluminium Chlorhydrate, Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex Gly) czyli związki glinu lub glinowo-cyrkonowe. Dzięki nim antyperspirant częściowo blokuje ujście gruczołów potowych. Blokada jest odwracalna. Znika w momencie złuszczania się naszej skóry, podczas zwykłego codziennego mycia lub gdy mocno się spocimy.

Amoniak na plamę z antyperspirantu

Antyperspirant z chlorkiem aluminium ma najczęściej odczyn kwaśny i w kontakcie z barwnikami do odzieży może powodować odbarwienie. Można temu zaradzić przy pomocy amoniaku. Wystarczy nanieść płynny amoniak na plamę.

Gdzie kupić amoniak? Płynnego amoniaku można poszukać w sklepach chemicznych. Kilkudziesięcioprocentowy roztwór amoniaku znajdziecie także np. w markecie budowlanym. Ale najtaniej i najprościej będzie, jeśli wypróbujecie sypki węglan amonu (można posypać plamę lub wymieszać z odrobiną wody i polać). Jest używany do spulchniania ciast i ciastek. Wygląda podobnie jak proszek do pieczenia. Węglan amonu kupicie w działach z artykułami i akcesoriami do pieczenia ciast (najczęściej w delikatesach) za niecałe 2 zł.

UWAGA! W przypadku delikatnych tkanin takich jak wełna, lycra czy jedwab zastosuj wyłącznie rozcieńczony amoniak o stężeniu nie większym niż 50%.

Woda utleniona do delikatnych tkanin

Woda utleniona zadziała jak delikatny wybielacz. Ale raczej możemy ją zastosować w przypadku białych tkanin. Kolorowe może nam odbarwić. Najczęściej poleca się rozwór 3% wody utlenionej rozcieńczony zwykłą wodą w proporcji 1:3. Plus kilka kropel octu lub amoniaku. Nanosimy na plamę na około pół godziny. Potem normalnie pierzemy.

Zobacz też: Jak usunąć plamy z farby?

Kobieta używająca antyperspirant

fot. Fotolia

Soda oczyszczona

Z białymi ubraniami poradzić sobie może także soda oczyszczona. Namocz tkaninę z plamą z antyperspirantu w wodzie z sodą. Inna metoda to nacieranie plamy pastą do zębów zawierającą w swoim składzie sodę. Około 10 minut. Możesz też samodzielnie wykonać pastę odplamiającą mieszając kilka łyżeczek sody z solą i małą ilością wody (ma być gęste!). Nakładamy na 15 minut, po czym pierzemy.

Woda i spirytus (albo czysta wódka)

Spirytus lub wódkę należy rozcieńczyć w proporcji 1:1. Nanosimy płyn na plamę i zostawiamy na około pół godziny. Potem pierzemy tak jak zwykle.

Zobacz też: Jak usunąć plamy ze szminki?

Jak prawidłowo stosować antyperspirant?

Pamiętaj, że nie należy się ubierać dopóki antyperspirant nie wyschnie i to po dokładnym wtarciu kosmetyku w skórę. Inaczej zawsze zostanie ślad na tkaninie. Jeśli twój antyperspirant mocno brudzi i nie wysycha, rozważ zmianę kosmetyku. Może jest słabej jakości.

Inny sposób to zastosowanie specjalnych wkładek pod pachy chroniących ubranie. Można je kupić w drogerii. Przeczytaj też instrukcję stosowania antyperspirantu. Jeśli ma silne i długotrwałe działanie, często używa się go tuż po kąpieli wieczorem, na suchą skórę.

Znacie jeszcze jakieś sposoby na plamy z antyperspirantów? Podzielcie się nimi z nami.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/15.06.2019 06:55
potwierdzam, plyn do higieny intymen zadzialal cuda ocet niestety nie
/05.01.2016 16:20
Skorupę po antyperspirancie i pocie, utrwaloną żelazkiem tak że stała się biała, usunął płyn W5 przeciw tłuszczowi, z Lidla.
/19.08.2014 20:44
Plamy od antyperspirantów dobrze usuwa płyn który ma w swoim składzie kwas mlekowy np płyn do higieny intymnej z ziaji. ;)
POKAŻ KOMENTARZE (1)