Jak prać czarne ubrania, by nie traciły koloru? Niezawodne domowe sposoby

jak prać czarne ubrania fot. Adobe Stock
Wykorzystaj ocet do prania czarnych rzeczy i przekonaj się, że czarne ubrania nie będą blaknąć. Do bębna pralki wlej szklankę octu i nastaw pranie.
Weronika Kwaśniak / 04.01.2021 11:21
jak prać czarne ubrania fot. Adobe Stock

Wszystkie miłośniczki czarnych ciuchów znają ten problem - głęboka czerń z czasem zaczyna przypominać spłowiałą szarość. Jak prać czarne ubrania, aby wraz z zabrudzeniami nie traciły również swojego barwnika?

Niezawodne okazują się domowe sposoby. Ocet do prania czarnych rzeczy to chyba najlepszy sposób na to, by ubrania nie płowiały.

Czarne ubrania pierz rzadziej

To może brzmieć kontrowersyjnie, nie namawiamy nikogo do chodzenia przez tydzień w przepoconym t-shircie, ale fakty są niepodważalne - im częściej prane ubranie, tym brzydszy, mniej intensywny kolor.

Pranie czarnych spodni po każdym założeniu nie ma sensu. Pierz ubrania tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.

Wykorzystaj ocet do prania czarnych rzeczy

W zachowaniu ciemnego koloru sprzymierzeńcem może okazać się... zwykły ocet. Oto jak wykorzystać ocet do prania czarnych rzeczy: wlej 250 ml bezpośrednio do bębna pralki (nie do szufladki na detergent). Ten sposób może zdziałać cuda - pozornie zwykły produkt doskonale chroni czarne tkaniny.

Przewracaj czarne rzeczy na lewą stronę

Pierz i susz czarne ubrania odwrócone na lewą stronę. Dzięki temu, uchronisz ich kolor. W przeciwnym razie czarne spodnie czy bluza szybko wypłowieją

Nie susz czarnych ubrań na słońcu

Największym grzechem wielu z nas jest suszenie czarnych ubrań w pełnym słońcu. O ile białym ciuchom może to służyć, o tyle w przypadku ciemnych tkanin... Sprzyja to wyłącznie ich blaknięciu w zastraszającym tempie! Susz czarne materiały w cieniu lub w pomieszczeniach.

Poszukujesz preparatów, dzięki którym czarne ubrania nie wyblakną? Wykorzystaj kod rabatowy Media Expert i zamów odpowiednie środki chemiczne.

Pierz w chłodnej wodzie

Zbyt wysoka temperatura prania nie służy zachowaniu intensywnej czerni ubrań. Idealne byłoby pranie czarnych ubrań w zimnej wodzie, to jednak z kolei nie sprzyja usuwaniu zabrudzeń i nieprzyjemnych zapachów. Czarne ubrania pierz zatem w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni.

Wybieraj krótki cykl prania

Ciemne ciuchy powinno się prać w możliwie najkrótszym cyklu. Mniej czasu w pralce, oznacza również mniejszą ilość utraconego barwnika.

Używaj specjalnych środków

Czarnym tkaninom nie służy klasyczny proszek do prania, a już na pewno nie ten do prania białych rzeczy. Środki stosowane do prania czarnych ubrań nie mogą zawierać wybielacza. O wiele lepiej zdecydować się na płyn lub perełki do prania - lepiej ochronią kolor twoich ciuchów.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.04.2016.

Zobacz więcej porad dotyczących prania:
Co robić, gdy pralka brudzi pranie?
Jak prać ręczniki?
Jak prać ręcznie?
Jak prać skórę?
Czy można prać buty w pralce?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA