Nawóz z banana przygotowuje się z jego skórek. Najlepsze na nawóz ze skórki banana będą owoce ekologiczne - są wolne od toksyn, które mogłyby zaszkodzić kwiatom i warzywom.
Nawóz z banana - przepis
Nawóz z banana możesz stosować do nawożenia kwitnących roślin doniczkowych i pod uprawy.
- Banany dokładnie umyj, zanim zdejmiesz z nich skórkę. Możesz wyszorować je pod bieżącą wodą. Same skórki możesz też wymoczyć w wodzie z dodatkiem sody. Dzięki temu pozbędziesz się pestycydów, których na skórce od banana jest dużo.
- Skórki z kilku bananów pokrój na około 3-centymetrowe kawałki.
- Włóż skórki do słoika i zalej ciepłą wodą. Odstaw w ciemne miejsce na 1 - 2 dni.
- Po tym czasie płyn odcedź i wymieszaj z wodą w proporcji 1:1.
Płynny nawóz z banana wykorzystuj do podlewania roślin. Możesz też przelać go do pojemnika z atomizerem i pryskać, by pozbyć się mszyc.
Rośliny z krótkim okresem wegetacji, takie jak np. sałata, wymagają innego sposobu nawożenia. W tym celu nie zalewaj skórek od banana wodą, aby otrzymać płynny nawóz, ale kawałki skórki od banana zakop w ziemi, w której kilka tygodni później zasiejesz warzywa.
Dzięki temu taki nawóz ze skórki od banana zdąży zasilić glebę cennymi składnikami: potasem, fosforem, kwasem krzemowym. Potas i fosfor to składniki szczególnie cenne dla pomidorów i roślin kwitnących.
Skórki bananów możesz też zakopywać w doniczkach roślin kwitnących.
Nawóz z banana - do jakich kwiatów go stosować?
Nawóz z banana doskonale sprawdzi się w przypadku storczyków - będą obficie kwitły zasilone fosforem i potasem. Nawóz ze skórki banana możesz stosować także do innych doniczkowych roślin kwitnących. W ogrodzie dobrze działa w przypadku róż, ponieważ odstrasza mszyce.
Wypróbuj też inne kwiatowe porady:
Cynamon do kwiatów - babciny sposób na obfite kwitnienie
Do czego wykorzystać fusy z kawy?
Mleko to doskonały nawóz do kwiatów