Czy wiesz, jak wykorzystać fusy z kawy jako nawóz? Masz kilka opcji

fusy z kawy jako nawóz fot. Adobe Stock, NorGal
Wiesz, że możesz wykorzystać fusy z kawy jako nawóz? Co kilka dni (a może nawet codziennie) wyciągasz ich mnóstwo z ekspresu czy kawiarki i od razu wyrzucasz do kosza na śmieci. Tymczasem możesz zbierać je do słoika i regularnie wykorzystywać do sadzenia, nawożenia i podlewania swoich roślin.
/ 27.05.2022 05:45
fusy z kawy jako nawóz fot. Adobe Stock, NorGal

Czy wykorzystywałaś kiedyś fusy z kawy jako nawóz do kwiatów? Okazuje się, że to świetny sposób na to, aby twoje rośliny i warzywa wystrzeliły w górę i pięknie prezentowały się każdego dnia. Fusy z kawy, dzięki swoim właściwościom, pomagają odżywić rośliny i przyspieszają ich kwitnienie. Zobacz, jak to zrobić.

Spis treści:

  1. Dlaczego warto wykorzystać fusy z kawy jako nawóz?
  2. Fusy z kawy do podlewania kwiatów
  3. Fusy z kawy jako nawóz do ściółkowania
  4. Fusy z kawy jako nawóz do doniczek i kompostu

Dlaczego warto wykorzystać fusy z kawy jako nawóz?

Fusy z kawy są wszędzie tam, gdzie jest ekspres, kawiarka lub czajnik i przynajmniej jeden kawosz w domu. Zamiast wyrzucać je do śmietnika, możesz zrobić z nich pożytek i znacznie poprawić wygląd swoich roślin.

Sprawdzają się one zarówno do domowych kwiatów, jak i roślin ogrodowych oraz warzyw, owoców czy ziół. Dzięki dużej zawartości azotu, potasu oraz magnezu fusy z kawy odżywiają korzenie roślin, wzbogacają ziemię o aktywnie działające minerały oraz sprawiają, że rośliny rosną szybciej i kwitną obficiej.

Stosowanie fusów z kawy jako nawozu ma także wpływ na obfitość plonów, jeśli na swoim balkonie lub w ogrodzie sadzisz warzywa, owoce albo uprawiasz zioła. Sprawdzą się także do kompostownika.

Fusy z kawy do podlewania kwiatów

Fusy z kawy możesz regularnie przekładać do większego opakowania lub słoika, a później zrobić płynny nawóz i podlewać nim wszystkie swoje rośliny.

Nawóz przygotujesz, mieszając ze sobą 1 szklankę fusów z 10 litrami wody. Dokładnie wymieszaj, aby fusy pływały wewnątrz naczynia, a nie osadzały się na dnie. Podlewaj kwiaty raz na dwa tygodnie.

Jeśli potrzebujesz doraźnej pomocy, wymieszaj łyżeczkę fusów w szklance wody i poczekaj kilka minut, aż napęcznieją. Możesz także mieszać fusy z nasionami warzyw i wysadzać je razem do ziemi na wiosnę. Dzięki temu szybciej wykiełkują.

fusy z kawy jako nawóz jak zrobićfot. Fusy z kawy jako nawóz do roślin/Adobe Stock, Monthira

Fusy z kawy jako nawóz do ściółkowania

Dzięki fusom możesz także ściółkować ziemię przed posadzeniem wymarzonych roślin. Wystarczy, że zbierzesz je z ekspresu, kawiarki czy dna filiżanki, a następnie pozwolisz im całkowicie wyschnąć. Tak przygotowany “susz z fusów” wystarczy rozsypać w ogrodzie przed podlewaniem lub kiedy wiesz, że niedługo będzie padać. Możesz także wykorzystać fusy z kawy jako nawóz na dno doniczki przed posadzeniem kwiatów.

Fusy z kawy jako nawóz do doniczek i kompostu

Fusy z kawy możesz także mieszać z podłożem do roślin podczas ich wysadzania lub przesadzania. Najlepiej, jeśli umieścisz je mniej więcej w połowie doniczki z ziemią i przykryjesz warstwą podłoża. Możesz także wymieszać wszystko razem. Taki zabieg sprawi, że nowo posadzone rośliny będą lepiej wchłaniały wartości odżywcze, lepiej się przyjmą i szybciej rozkwitną.

Azot zawarty w fusach pozytywnie wpływa na proces kompostowania, dlatego zamiast wyrzucać je do śmietnika, spróbuj raz na tydzień wyrzucić fusy do kompostownika (jeśli oczywiście taki masz).

fusy z kawy jako nawóz do czegofot. Fusy z kawy jako nawóz/Adobe Stock, Arylanna

Czytaj także:
Nawóz z bananów
Skuteczny nawóz do pomidorów
Naturalny nawóz z mleka

Redakcja poleca

REKLAMA