Najlepsze domowe nawozy do skrzydłokwiatów. Jeśli twoje rośliny marnieją, wypróbuj te naturalne odżywki do podlewania

domowy nawóz do skrzydłowiatu fot. Adobe Stock, napa74
Domowy nawóz do skrzydłokwiatu zrobisz przy pomocy drożdży piekarskich, żelatyny lub fusów z kawy. Uprawa tej rośliny nie jest łatwa, ale odpowiednie odżywianie jej sprawi, że skrzydłokwiat będzie obficie kwitł przez większość czasu. Nawozy te świetnie sprawdzą się także do innych roślin doniczkowych.
/ 14.09.2023 05:02
domowy nawóz do skrzydłowiatu fot. Adobe Stock, napa74

Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa o sporych wymaganiach. Bardzo łatwo ją przelać, przesuszyć albo przygotować zbyt zbite, nieprzepuszczalne podłoże. Jeśli jednak wiesz, jak go pielęgnować i czym zasilać, będzie pięknie kwitł przez wiele miesięcy. Oto sposoby na domowe nawożenie tego wymagającego przystojniaka.

Spis treści:

  1. Domowy nawóz z żelatyny
  2. Domowy nawóz z drożdży
  3. Domowy nawóz z fusów kawy
  4. Domowy nawóz z sody oczyszczonej
  5. Co ile podlewa się skrzydłokwiat

Domowy nawóz do skrzydłokwiatu z żelatyny

Żelatyna to bogate źródło azotu, który roślinom niezbędny jest do prawidłowego i zdrowego wzrostu. Jest to jeden z najpopularniejszych składników nawozów sklepowych. Aby przygotować domową odżywkę do skrzydłokwiatu, wymieszaj łyżeczkę żelatyny w litrze ciepłej wody. Proszek musi bardzo dobrze się rozpuścić.

Jeszcze ciepłym (ale absolutnie nie gorącym) roztworem podlej skrzydłokwiat. Taki nawóz stosuj raz na 2-3 tygodnie, szczególnie w sytuacji, kiedy roślina wyraźnie zaczyna marnieć. Azotowa odżywka, którą możesz przygotować w domu, to także gnojówka z pokrzywy. Raz w miesiącu możesz nią podlewać także skrzydłokwiat.

czym podlewać skrzydłokwiat

fot. Domowy nawóz do skrzydłokwiatu/Adobe Stock, Francesco

Domowy nawóz do skrzydłokwiatu z drożdży

Drożdże to bardzo popularny naturalny nawóz do roślin. Możesz je stosować praktycznie do wszystkich kwiatów w domu i ogrodzie. Nie tylko odżywia je, ale także chroni przed atakami szkodników i może pomóc uporać się np. z ziemiórkami w kwiatach. Drożdże to bogate źródło witamin z grupy B, które odżywiają roślinę i wspierają wzrost nowych kwiatostanów. Skrzydłokwiat lubi naturalny nawóz na bazie tego składnika - możesz wykorzystać go do podlewania lub do oprysków.

Aby zrobić domowy nawóz z drożdży, krusz kostkę do wysokiego naczynia i zasyp szklanką cukru. Odstaw na ok. 2 godziny w ciepłe miejsce, a następnie zalej całość 10 litrami wody i odstaw jeszcze na kilka minut. Jeśli potrzebujesz mniej, proporcjonalnie zmniejsz ilość składników. Tak przygotowaną mieszanką podlewaj skrzydłokwiat co 2 tygodnie

Jak zrobić nawóz z fusów kawy do skrzydłokwiatu?

Domowy nawóz z fusów kawy sprawdzi się nie tylko jako odżywka dla skrzydłokwiatu, ale także wielu innych domowych i ogrodowych roślin. Fusy z kawy, zamiast do kosza czy pojemnika na bioodpady, wrzucaj do pudełka, a następnie mieszać kilka łyżek z litrem wody.

Taka mieszanka sprawdzi się nawet do regularnego podlewania. Fusy z kawy możesz także położyć na wierzch podłoża albo wymieszać z ziemią podczas przesadzania. Zawierają one magnez, potas oraz fosfor, dzięki czemu roślina kwitnie naprawdę obficie.

czym nawozić skrzydłokwiat

fot. Najlepszy domowy nawóz dla skrzydłokwiatu z fusów kawy/Adobe Stock, Svitlana

Domowa odżywka do skrzydłokwiatu z sody oczyszczonej

Soda oczyszczona skutecznie radzi sobie ze szkodnikami, które niestety bardzo lubią wizytować w skrzydłokwiatach. Aby przygotować naturalny nawóz, wymieszaj łyżeczkę sody w litrze letniej wody, a następnie podlej tą mieszanką swoje rośliny.

Soda ma odczyn mocno zasadowy, dlatego nie stosuj jej do kwiatów kwaśnolubnych. Do podlewania wykorzystuj ją raz na 2-3 tygodnie.

Co ile podlewa się skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat to popularna roślina o dużych wymaganiach. Lubi wilgotną glebę, ale zdecydowanie nie toleruje nadmiaru wody. Dlatego musi mieć przepuszczalne podłoże oraz podstawkę i dobry system odprowadzania wilgoci.

W sezonie letnim podlewaj go mniej więcej co 3 dni, natomiast zimą wystarczy jedynie raz w tygodniu. Pamiętaj także o regularnym zraszaniu liści.

Czytaj także:
Domowy nawóz z mleka
Nawóz z banana
Najlepszy nawóz do pomidorów

Redakcja poleca

REKLAMA