Storczyk fot. Adobe Stock

Storczyki - jak pielęgnować, podlewać i przesadzać storczyki?

Pielęgnacja storczyków to przede wszystkim odpowiednie podlewanie, nawożenie i zapewnienie właściwego stanowiska. Storczyki nie lubią nadmiaru słońca i przelewania.
Weronika Kwaśniak / 09.01.2020 13:27
Storczyk fot. Adobe Stock

Spis treści:

Jeszcze w latach 90-tych storczyki uchodziły za dość egzotyczne i bardzo ekskluzywne kwiaty doniczkowe. W ostatnim czasie stały się jednak niezwykle popularne i zagościły w wielu polskich domach. Są też częstym elementem kwiatowych dekoracji na przyjęciach.

Rosnąca popularność tych roślin nie zawsze idzie w parze z wiedzą na ich temat. Wiele osób ma problem z tym, jak dbać o storczyki, aby cieszyły oko i imponująco kwitły.

Pielęgnacja storczyków - ogólne zasady

Najważniejszą zasadą jest unikanie stawiania storczyków na parapecie od południowej strony - nie lubią nadmiaru słońca.

Kiedy kwiaty już opadną, podetnij gałązkę na której wyrosły. Najlepiej na wysokości tuż powyżej trzeciego oczka. Wówczas storczyk się wzmocni. Stosuj gotowe nawozy - to szczególnie ważne po zimie oraz w okresie letnim.

Gdy rośliny są prawidłowo pielęgnowane i dokładnie oglądane, choroby storczyków pojawiają się rzadko. Pamiętaj jednak, że trzeba dobrze wietrzyć pokój, w którym rosną storczyki, bo systematyczna wymiana powietrza zapobiega gniciu korzeni, rozwojowi grzybów i pojawianiu się pleśni.

jak pielęgnować storczykifot. Adobe Stock

Kupuj starsze okazy - są droższe, ale bardziej wytrzymałe. Najlepszy będzie storczyk, który ma już rozwinięte kwiaty i liczne odrosty. Licz się z wydatkiem rzędu 20-50 zł, tańsze egzemplarze z promocji w markecie raczej nie będą prezentować się zbyt imponująco, nawet gdy odpowiednio o nie zadbasz.

Czy storczyk potrzebuje dużo światła?

Twoja roślina potrzebuje dużo rozproszonego światła. Postaw ją na parapecie wschodniego lub zachodniego okna. Jeśli musisz umieścić ją od strony południowej, pamiętaj, by osłaniać ją przed silnymi promieniami słońca.

Korzenie storczyka muszą mieć dostęp do światła i powietrza. To właśnie dlatego te rośliny sprzedawane są w przezroczystych osłonkach, a nie zabudowanych doniczkach.

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w ozdobną donicę, wybierz model znacznie większy - korzenie wystające poza osłonkę muszą mieć przestrzeń.

Podlewanie storczyków

Właściwe podlewanie storczyków to połowa sukcesu przy pielęgnacji tych kwiatów. W naturze wody dostarczają storczykom krótkie, ale intensywne tropikalne deszcze. Potem szybko suszy je słońce.

Podobne warunki musimy stworzyć im w domu. Rośliny podlewaj letnią wodą gdy podłoże wyraźnie przeschnie. Ważne, by woda nie pozostawała na podstawce, bo grozi to gniciem korzeni.

storczyki pielęgnacjafot. Adobe Stock

Te kwiaty lubią, gdy powietrze jest wilgotne. Wszystko przez warunki, w których rozwijają się w swoim naturalnym środowisku. Warto więc zadbać o to szczególnie w sezonie grzewczym. Kilka razy dziennie możesz rozpylić spryskiwaczem wodę dookoła storczyka.

Aby kwiat ładnie zakwitł, musi latem „odpocząć” przez ok. 6 tygodni. Najpierw obficie podlej go wodą, by dobrze przepłukać ziemię, a potem wynieś w chłodniejsze miejsce (np. na klatkę schodową) i podlewaj raz na 2-3 tygodnie. Nie martw się jego mizernym wyglądem. To się zmieni.

Nawożenie storczyków

Storczyki nie wymagają wielu składników odżywczych. Aby jednak dorodnie kwitły, trzeba je trochę „dokarmiać”. W sklepach bez problemu znajdziesz gotowe nawozy. Najwygodniej stosować te w postaci płynnej, można nimi podlać rośliny (po uprzednim rozcieńczeniu preparatu). Nawożenie jest szczególnie ważne po zimie oraz w okresie lata.

Inne ciekawostki o storczykach

Cięte storczyki są najtrwalsze ze wszystkich kwiatów. W wazonie utrzymują się ok. 3 tygodni, a cymbidium nawet do 4 tygodni. Będą dłużej stały, gdy do naczynia wlejemy przegotowaną wodę o temperaturze pokojowej.

Storczykowy raj to Ekwador. Opisano aż 4250 gatunków rosnących w tym kraju. Storczyki można spotkać w nizinnych lasach deszczowych, w górskich lasach porastających wschodnie Andy, a także wysokich partiach powyżej 3500 m n.p.m.

Wanilia też jest storczykiem i była cenionym środkiem płatniczym w Meksyku oraz innych krajach Ameryki Środkowej, z której pochodzi.

Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji storczyków:Jak przesadzić storczyka i kiedy to robićCzosnek do storczyków - sekret pięknych kwiatówStorczyk dendrobium - zasady pielęgnacji