6 sprawdzonych sposobów na to, jak pielęgnować storczyki!

Storczyki to piękne i okazałe kwiaty, zdobiące każde pomieszczenie. Aby jednak prezentowały się należycie, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach ich pielęgnacji. Poznaj je!
Jak dbać o storczyki - pielęgnacja fot. Fotolia

Storczyki to piękne i wdzięczne kwiaty, które zachwycają okazałym wyglądem. Zobacz, jak zapewnić tym kwiatom optymalne warunki!

Pielęgnacja storczyków - najważniejsze zasady

Najważniejszą zasadą jest unikanie stawiania ich na parapecie od południowej strony - te rośliny nie lubią nadmiaru słońca.

Dobrze wietrz pokój, w którym masz ustawione storczyki. Kiedy kwiaty już opadną, podetnij gałązkę na której wyrosły. Dzięki temu roślina będzie silniejsza i ładniej podrośnie. Stosuj gotowe nawozy do storczyków - to szczególnie ważne po zimie oraz w okresie letnim.

Storczyki to jedne z najładniejszych kwiatów doniczkowych, jakie możemy hodować w domu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak je pielęgnować!

Jak kupować storczyki?

Wybieraj raczej okazy starsze. Są droższe, ale bardziej wytrzymałe. Najlepszy będzie storczyk, który ma już rozwinięte kwiaty i liczne odrosty. Licz się z wydaniem 20-50 zł, tańsze egzemplarze z promocji w markecie raczej nie będą prezentować się zbyt imponująco.

Ile światła potrzebuje storczyk?

Twoja nowo kupiona roślina potrzebuje dużo rozproszonego światła. Postaw ją na parapecie wschodniego lub zachodniego okna. Jeśli musisz umieścić ją od strony południowej, pamiętaj, by osłaniać ją przed silnymi promieniami słońca.

Jak zrobić ozdobną skrzynkę na kwiaty?

Jak podlewać storczyki?

Właściwe podlewanie to połowa sukcesu przy pielęgnacji storczyka! W naturze wody dostarczają storczykom krótkie, ale intensywne tropikalne deszcze. Potem szybko suszy je słońce. Podobne warunki musimy stworzyć im w domu. Rośliny podlewaj letnią wodą dopiero wtedy, gdy podłoże wyraźnie przeschnie. Ważne, by woda nie pozostawała na podstawce, bo grozi to gniciem korzeni.

Aby storczyk ładnie zakwitł, musi latem "odpocząć" przez ok. 6 tygodni. Najpierw go obficie podlej wodą, by dobrze przepłukać ziemię, a potem wynieś w chłodniejsze miejsce (np. na klatkę schodową) i podlewaj raz na 2–3 tygodnie. Nie martw się jego mizernym wyglądem. To się zmieni!

Jak nawozić storczyki?

Storczyki nie wymagają wielu składników odżywczych. Aby jednak dorodnie kwitły, trzeba je trochę dokarmiać. W sklepach są gotowe nawozy. Najwygodniej stosować te w postaci płynnej, można nimi podlać rośliny (po uprzednim rozcieńczeniu preparatu). Nawożenie jest szczególnie ważne po zimie oraz w okresie lata.

Jak zabezpieczyć storczyki przed chorobami?

Gdy rośliny są prawidłowo pielęgnowane i dokładnie oglądane, rzadko atakują je choroby, i szkodniki. Trzeba dobrze wietrzyć pokój, w którym rosną storczyki, bo systematyczna wymiana powietrza zapobiega gniciu korzeni, rozwojowi grzybów, chorób, pojawianiu się pleśni.

Jak przycinać storczyki?

Kiedy kwiaty całkiem opadną, przytnij gałązkę, na której rosły. Najlepiej na wysokości tuż powyżej trzeciego oczka. Wówczas roślina się wzmocni.

Jak uratować uschnięty kwiatek - 5 sposobów

Co jeszcze warto wiedzieć o storczykach?

  1. Cięte storczyki są najtrwalsze ze wszystkich kwiatów. W wazonie utrzymują się ok. trzech tygodni, a cymbidium nawet do czterech tygodni. Będą dłużej stały, gdy do naczynia wlejemy przegotowaną wodę o temperaturze pokojowej.
  2. Storczykowy raj to Ekwador. Opisano aż 4250 gatunków rosnących w tym kraju. Storczyki można spotkać w nizinnych lasach deszczowych, w górskich lasach porastających wschodnie Andy, a także wysokich partiach powyżej 3500 m n.p.m.
  3. Wanilia, która też jest storczykiem, była cenionym środkiem płatniczym w Meksyku i innych krajach Ameryki Środkowej, z których pochodzi.

Zobacz więcej na temat storczyków!
7 rzeczy, których nie wiedziałaś o storczykach!
Twój storczyk nie rośnie? Zobacz, jak mu pomóc! 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (26)
/11 miesięcy temu
Zawsze chcialam mic storczyki i w koncu maz mi zprezentowal dwa piekne storczyki zakochalam sie w nich sa cudne i tak pasuja do mojego jasnego salonu. Moje dwa malenstwa**
/rok temu
pielęgnacja storczyka nie jest trudna :-)
/2 lata temu
kupując storczyka trzeba zwrócić uwagę nie tylko na kwiaty. ale przede wszystkim na stan korzeni. czy są zielone, grube , bez nalotu. jakie są liście. po przyniesieniu do domu przesadzić do nowej doniczki i najlepiej nowego podłoża.wstawić do miski z wodą. aż ziemia dobrze nasiąknie .
POKAŻ KOMENTARZE (23)