domowe sposoby na mrówki fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na mrówki. Poznaj skuteczne metody, by rozwiązać problem

Jak pozbyć się mrówek z domu i z ogrodu? Jest kilka prostych, domowych sposobów, dzięki którym pozbędziesz się intruzów. Przyda ci się między innymi proszek do pieczenia, liście pomidora, cytryna i ocet.
/ 21.04.2021 13:47
domowe sposoby na mrówki fot. Adobe Stock

Mrówki atakują zwykle wiosną. Nagle widzisz w domu szpaler czarnych owadów maszerujących prosto do twojej kuchni. Są na blatach szafek, na stołach, zwłaszcza gdy pozostaną tam resztki jedzenia. W ogrodzie czasem też stają się utrapieniem. Niszczą grządki czy drążąc korytarze powodują zapadanie się kostki brukowej. Pozbycie się mrówek z mieszkania okazuje się prawdziwym wyzwaniem. 

Co na mrówki? Istnieją środki chemiczne, ale lepiej przetestować domowe rozwiązania. Nie chcemy przecież mrówkom zaszkodzić, chcemy tylko, by opuściły nasze mieszkanie. Przede wszystkim nie można pozostawiać nawet najmniejszych resztek jedzenia. Wystarczy grudka cukru albo okruchy ciasta, żeby czarna armia rozpanoszyła się w kuchni.

Domowe sposoby na mrówki w domu

Jak pozbyć się mrówek z domu? Jak skutecznie je odstraszyć i sprawić, że nie będą już chciały wrócić do twojej kuchni? Wypróbuj te proste, ekologiczne metody:

 • Proszek do pieczenia albo soda oczyszczona – wysyp proszek w miejscach najczęściej uczęszczanych przez mrówki.
 • Woda z sokiem z cytryny – przygotuj roztwór w proporcjach jedna cytryna na szklankę wody i codziennie przecieraj nią szafki kuchenne lub spryskuj miejsca, w których owady się pojawiają.

 • Woda z pieprzem lub z solą – szklankę wody zmieszaj z pięcioma płaskimi łyżeczkami przyprawy, przelej do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl w newralgicznych miejscach.
 • Świeże liście pomidora, czarnego orzecha lub czarnego bzu – rozłóż je na trasie, którą mrówki wchodzą do twojego domu, ten zapach je odstraszy.
 • Spleśniała cytryna sprawdzi się w przypadku, gdy mrówki weszły do szafek. To szybki domowy sposób na mrówki!
 • Skórka pomarańczy – zetrzyj ją na tarce i rozsyp tam, gdzie pojawiają się mrówki.
 • Szmatka nasączona octem – przetrzyj nią miejsca, z których wychodzą mrówki, powinno je to skutecznie odstraszyć.

 • Cynamon – kolejny zapach, którego mrówki nie lubią. Rozsyp go wokół miejsc, które sobie upodobały, na przykład wokół doniczek z kwiatami.

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Walcząc z mrówkami w ogrodzie, pamiętajmy, że robią w nim też wiele dobrego. Spulchniają glebę, zjadają niektóre szkodniki, roznoszą nasiona roślin, likwidują resztki zwierząt i roślin. Jeśli stają się utrapieniem, lepiej je odstraszać niż truć. Jak pobyć się mrówek z ogrodu?

 • Ocet – jego intensywny zapach odstrasza mrówki, podobnie jak pomaga zwalczyć wiele szkodników.
 • Roztwór soli – możesz go stosować na tarasie, ale na grządce lepiej nie, może zaszkodzić roślinom.
 • Fusy z kawy – rozsypuj je na ulubionych trasach mrówek i przy wejściach do mrowisk. To sprawdzony domowy sposób na mrówki.
 • Rośliny odstraszające mrówki – mrówki nie lubią piołunu, lawendy, mięty, tymianku, majeranku, czosnku, pietruszki i pomidorów. Posadź je na obrzeżach grządek, a na trasach, którymi mrówki wędrują, oraz wokół mrowiska układaj ich liście.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 26 marca 2008 roku.


Czytaj więcej:
Domowe sposoby na mszyce. Skuteczne i o szybkim działaniu
Mole spożywcze - skąd się biorą w twoim domu? Jak się ich skutecznie pozbyć? 
Dziurawe ubrania w szafie? To mogą być mole odzieżowe! Jak z nimi walczyć?