Skuteczne domowe sposoby na mrówki to między innymi proszek do pieczenia, cytryna i fusy z kawy. Dowiedz się, jak je stosować

co na mrowki fot. Adobe Stock, benbro
Co na mrówki? Jest kilka prostych, domowych sposobów, dzięki którym pozbędziesz się tych małych intruzów na długi czas. Przyda ci się między innymi proszek do pieczenia, liście pomidora, cytryna oraz ocet. Istnieje jednak wiele sposobów odstraszenia lub zwalczenia mrówek, warto znać je wszystkie.
/ 28.03.2024 08:20
co na mrowki fot. Adobe Stock, benbro

Mrówki atakują zwykle wiosną, przeciskając się do domów przez szczeliny, ale z łatwością wchodzą też do niego przez otwarte okna i drzwi. Pojawiają się na blatach szafek i stołach, zwłaszcza gdy pozostaną tam resztki jedzenia. W ogrodzie także mogą być prawdziwym utrapieniem - niszczą grządki i drążą korytarze, powodując zapadanie się kostki brukowej. Pozbycie się ich nie jest wcale łatwe, ale nie niemożliwe. Możesz zrobić to domowymi sposobami albo skorzystać z gotowych preparatów.

Spis treści:

 1. Domowe sposoby na mrówki w domu
 2. Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie
 3. Inne sposoby na mrówki

Co na mrówki w domu?

Jak pozbyć się mrówek z domu? Spróbuj sięgnąć po domowe, naturalne i ekologiczne sposoby. Z ich pomocą możesz skutecznie odstraszyć te małe insekty, dzięki czemu nie będą chciały wizytować w twoim domu.

Najważniejsze jest jednak, aby regularnie sprzątać w kuchni i nie zostawiać resztek jedzenia na blacie ani na podłodze (często przecież coś spada ze stołu i ląduje w zakamarkach). Przynajmniej raz w roku (np. podczas wiosennych porządków) wyczyść też dokładnie przestrzenie za meblami.

Jeśli wiesz, że mrówki wchodzą do domu przez szczeliny w drzwiach czy oknach, spróbuj je zalepić lub uszczelnić. Małe szczeliny możesz zabezpieczyć nawet niewielką ilością silikonu lub gumy montażowej. Sprawdzą się także specjalne taśmy, a nawet kropki żelowe, stosowane w rękodziele (np. przy produkcji świec zapachowych).

Najpopularniejsze domowe sposoby na mrówki w domu to:

 • Proszek do pieczenia albo soda oczyszczona – wysyp proszek w miejscach najczęściej uczęszczanych przez mrówki.
 • Woda z sokiem z cytryny – przygotuj roztwór w proporcjach jedna cytryna na szklankę wody i codziennie przecieraj nią szafki kuchenne lub spryskuj miejsca, w których owady się pojawiają.
 • Woda z pieprzem lub z solą – szklankę wody zmieszaj z pięcioma płaskimi łyżeczkami przyprawy, przelej do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl w newralgicznych miejscach.
 • Świeże liście pomidora, czarnego orzecha lub czarnego bzu – rozłóż je na trasie, którą mrówki wchodzą do twojego domu, ten zapach je odstraszy.
 • Spleśniała cytryna sprawdzi się w przypadku, gdy mrówki weszły do szafek. To szybki domowy sposób na mrówki!
 • Skórka pomarańczy – zetrzyj ją na tarce i rozsyp tam, gdzie pojawiają się mrówki.
 • Szmatka nasączona octem – przetrzyj nią miejsca, z których wychodzą mrówki, powinno je to skutecznie odstraszyć.
 • Cynamon – kolejny zapach, którego mrówki nie lubią. Rozsyp go wokół miejsc, które sobie upodobały, na przykład wokół doniczek z kwiatami.

sposob na mrowki

fot. Co na mrówki/Adobe Stock, RHJ

Co na mrówki w ogrodzie?

Walcząc z mrówkami w ogrodzie, pamiętaj, że robią w nim też wiele dobrego. Przede wszystkim spulchniają glebę i zjadają niektóre szkodniki, ale także roznoszą nasiona roślin, likwidują resztki zwierząt i roślin. Jeśli stają się utrapieniem i zaczynają zbyt mocno się panoszyć, zdecydowanie lepiej je odstraszać niż truć.

Skuteczne sposoby na mrówki w ogrodzie to przede wszystkim:

 • Ocet – jego intensywny zapach odstrasza mrówki, podobnie jak pomaga zwalczyć wiele szkodników.
 • Roztwór soli – możesz go stosować na tarasie, ale na grządce lepiej nie, może zaszkodzić roślinom.
 • Fusy z kawy – rozsypuj je na ulubionych trasach mrówek i przy wejściach do mrowisk. To sprawdzony domowy sposób na mrówki.
 • Rośliny odstraszające mrówki – mrówki nie lubią piołunu, lawendy, mięty, tymianku, majeranku, czosnku, pietruszki i pomidorów. Posadź je na obrzeżach grządek, a na trasach, którymi mrówki wędrują, oraz wokół mrowiska układaj ich liście.

Inne sposoby na mrówki

Jeśli domowe sposoby na mrówki w domu czy ogrodzie zawiodą, możesz sięgnąć po gotowe preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych. Dostępne są w formie proszku lub sprayu, czasem także granulek.

Jeśli zdecydujesz się na ich stosowanie, pamiętaj, aby zabezpieczyć je przed dziećmi i zwierzętami domowymi. Zamknij pomieszczenie, w którym stosujesz środek i poczekaj do całkowitego odparowania lub wyczyść dokładnie całą przestrzeń, kiedy środek przestanie działać.

W przypadku stosowania sprayu pamiętaj o odpowiedniej wentylacji w mieszkaniu. Stosując środki w ogrodzie również nie dopuszczaj do nich zwierząt ani dzieci.

domowe sposoby na mrówki

fot. Co na mrówki/Adobe Stock, Antrey

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 26 marca 2008 r.


Czytaj także:
Domowe sposoby na mszyce
Mole spożywcze - skąd się biorą w twoim domu?
Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Redakcja poleca

REKLAMA