mrówki.jpg fot. Adobe Stock

Mrówki w domu już nie będą problemem! Oto kilka skutecznych sposobów!

Mrówki rozgościły się w twoim domu? Na szczęście jest kilka sposobów, dzięki którym wyprosisz niechcianych gości. Przetestuj domowe metody i środki ze sklepu!
/ 27.06.2019 13:47
mrówki.jpg fot. Adobe Stock

Mrówki to utrapienie niemal każdego, kto ma dom i ogródek. Nie oszczędzają jednak także mieszkań, a inwazja następuje zwykle wiosną. W wielu przypadkach sami nieświadomie zapraszamy mrówki do domu, w innych - przychodzą same, a ich wypędzenie wydaje się bardzo trudne. 

Na szczęście sposobów na mrówki jest wiele. Możesz zastosować zarówno domowe rozwiązania, np. proszek do pieczenia, cynamon lub cytrynę, jak również chemiczne środki typu Mrówkofon lub proszek służący do lutowania. Dowiedz się więcej!

Skąd się biorą mrówki w domu?

Już od wiosny mieszkańcy parterowych mieszkań mogą spodziewać się nieproszonych gości. Mrówki, które wiosną szukają wyjścia, często przechodzą po rurach do naszych mieszkań. Jeśli mieszka się na parterze, to jest bardziej niż pewne, że się pojawią. Zabijanie pojedynczych egzemplarzy nic nie daje - królowa widzi wtedy, że ma małe "stado" i składa coraz więcej larw. Przez to mrówki zaczynają pojawiać się w większych ilościach!

Wystarczy grudka cukru albo okruchy ciasta, żeby czarna armia rozpanoszyła się w kuchni. Dbanie o czystość i niepozostawianie resztek jedzenia może je zniechęcić.

Jaki jest sprawdzony sposób na mrówki? Przedstawiamy kilka naprawdę niezawodnych rozwiązań! Poznaj najskuteczniejsze środki chemiczne, jak również domowe sposoby!

Najskuteczniejsze środki na mrówki

W pierwszym odruchu sięga się zwykle po gotowe produkty zwalczające mrówki. Są to specjalne mieszanki, po spożyciu których mrówki padają. Mogą mieć postać gotowego proszku lub sprayu, bądź też wymagać rozrobienia z wodą.

Jeśli nie masz takich środków pod ręką, działaj przy użyciu domowych metod! Przedstawiamy najskuteczniejsze środki zwalczające mrówki - zarówno gotowe, jak i domowe.

Chemiczne preparaty na mrówki w domu

Gotowe preparaty zwalczające mrówki dostępne są w każdym większym markecie, w supermarketach oraz sklepach ogrodniczych. Do najpopularniejszych należą:

 • Expel - produkt przeznaczony jest do użytku zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i na zewnątrz. Można stosować go w postaci proszku (rozsypać cienką warstwę na ścieżce wędrówek owadów) bądź roztworu wodnego (100g proszku na 5 l wody, przy 1 l na 1m2).
 • Faracid - produkt w formie sprayu przeznaczony jest zarówno do zwalczania mrówek faraona, jak i innych gatunków nadchodzących z zewnątrz lub bytujących w pobliżu domu. Faracid ma postać mikrokapsułek. Działa z opóźnieniem, efekt widoczny jest po 12 godzinach.
 • Raid w sprayu do zwalczania mrówek i innych insektów to doskonały sposób na mrówki. Co więcej, ładnie pachnie i jest stosunkowo skuteczny. Należy wypsikać nim miejsca, z których wychodzą mrówki - po kilku dniach powinny odejść.
 • Płytka Globol -jedna płytka wystarczy na jedno pomieszczenie i działa przez okres trzech miesięcy. Koszt płytki to ok. 12 zł.
 • Faratox B -do kupienia w sklepie ogrodniczym. Dwa pojemniki z preparatem, które przykleja się w miejscach w których najczęściej wędrują mrówki. Mrówki wyjadają preparat i zanoszą do gniazda - po pewnym czasie będzie ich coraz mniej, aż w końcu całkowicie znikną. Preparat kosztuje ok 10 - 20 zł.
 • Mrówko-Bait - preparat owadobójczy w formie granulowanej trutki pokarmowej, przeznaczony do zwalczania mrówek wewnątrz pomieszczeń, nadchodzących do budynku z zewnątrz lub bytujących w ich pobliżu.
 • Mrówkofon - to preparat do zwalczania mrówek, w formie granulowanej trutki pokarmowej. Specjalnie dobrane składniki czynią preparat wyjątkowo atrakcyjnym dla owadów i zapewniają jego znakomitą skuteczność już po pierwszym zastosowaniu.
 • W ogrodzie można spróbować zastosować Glotox, który nie rozpuszcza się tak łatwo, więc w razie deszczu nie będziemy musieli go dosypywać.
 • Proszek do lutowania - jednym z najskuteczniejszych sposobów na mrówki jest biały proszek, który służy do lutowania. Należy wymieszać go z ugotowanym żółtkiem jajka i pozwolić, by mrówki wyniosły jedzenie do swoich gniazd.
 • Boraks powoduje wysuszenie owadow,a także likwidację larw - co zapobiegnie rozmnażaniu się mrówek i zniszczy gniazdo od środka. Trzeba jednak uważać, jeśli ma się w domu małe dzieci lub zwierzęta.

Jak wytępić latające mrówki? To proste!

Domowe sposoby na mrówki

Są również domowe sposoby na mrówki, ale z ich skutecznością bywa różnie. Wiadomo jednak, że tonący brzytwy się chwyta i gdy nie mamy pod ręką nic innego - sięgamy po wszystko, co może pomóc.

 • Miód na podstawce - mrówki lgną do słodkiego, więc gdy uzbiera się na nim spora liczba owadów, należy je spłukać, a brak miodu uzupełnić.
 • Proszek do pieczenia - wystarczy wysypać go w miejscach najczęściej uczęszczanych przez mrówki 
 • Świeże liście pomidora - rozłożyć w najczęściej uczęszczanych miejscach, mrówki podobno nie znoszą tego zapachu.
 • Spleśniała cytryna sprawdzi się w przypadku, gdy mrówki weszły do szafek
 • Szmatką nasączoną octem należy przetrzeć miejsca, z których wychodzą mrówki, powinno je to skutecznie odstraszyć.
 • W ogrodzie wokół warzyw można wysypać "granicę" cynamonem - mrówki nie powinny się wówczas do nich zbliżać.

Czytaj więcej o nieproszonych gościach w domu:
Mole spożywcze - skąd się biorą w twoim domu? Jak się ich skutecznie pozbyć? 
Dziurawe ubrania w szafie? To mogą być mole odzieżowe! Jak z nimi walczyć?